روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه بررسی می‌کند:

چرا نمایندگان زن با حذف مهریه مخالفند؟

۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۰ کد : ۲۹۸ تیتر یک جامـــعه
روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه در گفت و گو با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تازه‌ای که حکایت از حذف مهریه دارد را بررسی کرد.
چرا نمایندگان زن با حذف مهریه مخالفند؟

✍️ سوگل دانائی 

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه- حذف مهریه، تقسیم اموال، کم کردن حق و حقوق مالی زنان. این‌ها صحبت‌هایی است که این روزها نقل و نبات محافل عمومی و خانوادگی شده است. هفته گذشته بعد از مطرح شدن طرحی توسط یکی از نمایندگان مبنی بر حذف مهریه و جایگزینی حق تقسیم اموال افراد زیادی به این ماجرا واکنش‌های مثبت و منفی نشان دادند. روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه در ادامه این ماجرا را بررسی می‌کند.

 

طی چند روز گذشته که این ماجرا در رسانه‌ها مطرح شد بسیاری از زنان مخالفت زیادی به این طرح داشتند. یکی از زنان مخاطب در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه مهریه را پشتوانه زنان دانست و حذف آن را راهی برای دور زدن‌های قانونی مردان برشمرد.

 

این در حالیست که مسئولان ستاد دیه علت حذف مهریه را تعداد زیادی از زندانیانی می‌دانند که به دلیل نداشتن قسط مهریه راهی زندان شدند. 

 

چرا زنان باید از حق خود بگذرند؟

طیبه سیاوشی یکی از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یکی از مخالفین این طرح است وی می‌گوید: از طرف ستاد دیه به من اعلام شد که اکنون مردان زیادی به دلیل عدم پرداخت اقساط مهریه خود در زندان‌ها هستند. من همان زمان هم اعلام کردم اکنون هم اعلام می‌کنم که با این بحث‌های جدیدی که به راه افتاده است به شدت مخالفم. 

 

این نماینده درباره جایگزین‌های مهریه اعلام می‌کند: تقسیم اموال جایگزین مهریه شده است؛ در صورتی که این طرح راه فرار زیادی برای مردان دارد. مردان می‌توانند اموال خود را به مادران، خواهران و یا سایر بستگان خود منتقل کنند، به این ترتیب هیچ شفافیتی برای ثبت اموال آن‌ها نیست. همچنین سیستم مالیاتی دقیقی هم نداریم.

 

طیبه سیاوشی در ادامه درباره شرایط ضمن عقد برای زنان توضیح می‌دهد:  زمانی که شما قرار است عقد کنید، 20 شرط ضمن عقد شامل حال مردان می‌شود و تنها یک حق که آن هم حق مهریه داشتن است به زنان تعلق می‌گیرد. اگر قرار است در هنگام ازدواج عدالتی صورت بگیرد چرا از آن 20 شرط کاسته نمی‌شود؟ چرا حتما باید همین یک حق که حق مهریه است از زنان گرفته شود؟

 

این عضو کمیسیون فرهنگی درخصوص اینکه چرا مردان مهریه‌های سنگین را می‌پذیرند ادامه می‌دهد: چرا اگر مردان با مهریه مخالفند در همان ابتدا مهریه‌های سنگین را می‌پذیرند؟ یک نفر ممکن است 14 سکه مهریه داشته باشد و یک نفر اصلا مهریه‌ای نداشته باشد. این را مرد می‌تواند خودش بپذیرد. 

 

سیاوشی درخصوص نقش اعضای خانواده در دنیای امروز می‌گوید: ببینید اگر ما می‌خواهیم خانواده را تحکیم ببخشیم باید بدانیم که باتوجه به قوانین ایران مرد نان آور و البته رییس خانواده محسوب می‌شود. زن اما محور خانواده است ما نباید با تغییرات این چنینی در قوانین آسیبی به خانواده وارد کنیم. 

 

طیبه سیاوشی ادامه می‌دهد: ما باید چند جانبه به مسائل نگاه کنیم، سیستم مالیاتی را ببینیم، حق و حقوق زنان را ببینیم و بعد درباره مهریه زنان نظر دهیم. 

 

این نماینده مجلس درباره آرامش خانواده‌ها می‌گوید: اگر ما معتقدیم که آرامش حداقلی برای خانواده‌ها وجود دارد نباید فقط از یک بعد این مسائل را ببینیم، هیچکس این را صحیح نمی‌داند. 

 

به گزارش روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه بسیاری از نمایندگان زن همچنان جزو مخالفین این طرح هستند و معتقدند که این طرح ربی‌عدالتی‌های زیادی دارد و نباید رای بیاورد. 

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی طلاق مهریه


نظر شما :

محمد مهدی رحیمب ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۴۴
طرح خیلی خوبی هست و باید تصویب شود چون ۸۰ درصد زنان فقط و فقط دنبال کاسبی هستند و بلافاصله که سکه گران میشود سریع میگن مهریه داریم و میرن دادگاه