جعفر قناد باشی:

اشتباه راهبردی واشنگتن؛  حضور بیشتر آمریکا در منطقه، یعنی نفت گران‌تر

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۱:۰۸ کد : ۲۹۲۶ اصلی تیتر یک سیاسی
این کارشناس روابط بین الملل معتقد است: چنانچه به کارنامه نظامی ۴ دهه اخیر آمریکا، نگاهی بیافکنیم، هیچ موردی از رویارویی آنها با یک کشور قدرتمند، بچشم نمی خورد. حدود بیست سال پیش آمریکایی‌ها با افغانستان وارد جنگ شدند، کشوری که بعد ازتحمل سالها اشغال توسط شوروی، از نظر نظامی بسیار ضعیف بود. آمریکا در برخورد با عراق نیز بعد از تحریم‌های اقتصادی ۱۰ساله که این کشور را بسیار ضعیف کرده بود، وارد جنگ شد.
اشتباه راهبردی واشنگتن؛                                                         حضور بیشتر آمریکا در منطقه، یعنی نفت گران‌تر

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اعزام  ناو هواپیما بر آمریکا به منطقه و بزرگنمایی اخبار مربوط به آن در رسانه‌های بین‌المللی و همچنین اظهارات ضد ونقیض بولتون در خصوص اهداف آمریکا، پرسش هایی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است؛ حال آنکه از دید اغلب کارشناسان، این دسته از اقدامات به هیچ وجه، تازگی ندارد، چرا که نیروهای آمریکایی از گذشته تاکنون در منطقه حضورداشته‌ اند و تهدیداتی  نظیر تهدیدات امروز را در گذشته بارها تکرار کرده اند. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع «وقایع اتفاقیه» با جعفر قناد باشی، کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو پرداخته است:

*آمریکایی‌ها به دنبال رویارویی با تهران نیستند


آمریکایی‌ها در حال حاضر از هر نوع رویارویی نظامی با ایران اجتناب می کنند، زیرا هرنوع درگیری نظامی با ایران می تواند به زیان آمریکا تمام شود و خسارات قابل ملاحظه ای را به مراکز و تاسیسات وابسته به این کشور در منطقه وارد کند. مهم‌ترین مسئله مورد نظر آمریکایی‌ها در منطقه، امنیت مخازن و خطوط انتقال نفت است. در هر درگیری این احتمال وجود دارد که به مخازن و این خطوط آسیب جدّی وارد شود. مسئله بعدی آمریکایی‌ها در منطقه امنیت رژیم صهیونیستی  است و هرگونه درگیری با ایران، امنیت صهیونیست‌ها را نیز به ‌شدت به خطر خواهد انداخت. سومین مسئله آسیب‌پذیری پایگاه‌های آمریکایی‌ها در منطقه است. اصابت راکدها و موشک ها به این پایگاه‌ها، موجب خواهد شد پرستیژ آمریکا تضعیف شود و جایگاه آن‌ها در میان کشورهای جهان از هم فرو ریزد.


* ایران، ایران است، افغانستان و عراق نیست


 چنانچه به کارنامه نظامی 4 دهه اخیر آمریکا، نگاهی بیافکنیم، هیچ موردی از رویارویی آنها با یک کشور قدرتمند، بچشم نمی خورد. حدود بیست سال پیش آمریکایی‌ها با افغانستان وارد جنگ شدند، کشوری که بعد ازتحمل سالها اشغال توسط شوروی، از نظر نظامی بسیار ضعیف بود. آمریکا در برخورد با عراق نیز بعد از تحریم‌های اقتصادی 10ساله که این کشور را بسیار ضعیف کرده بود، وارد جنگ شد. درنتیجه آمریکا در منطقه ما وارد جنگی نشده است که خطری تهدیدش کند و روشن است که هرگونه  درگیری با ایران برای آمریکا، هزینه ها و خسارات فلج کننده ای خواهد داشت.

*آمریکا برای مواظبت از تحریم به منطقه آمده


 در واقع  آمریکایی‌ها برای مواظبت و مراقبت از روند اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، به منطقه آمده‌اند. آن‌ها پیش از این، برای حفظ چاه‌ها و خطوط انتقال نفت از خطر گروه‌های تروریستی، در منطقه حضور داشتند. در نتیجه  حضور کنونی آمریکا در منطقه برای جنگ نیست، بلکه تضمینی برای اجرای تحریم‌های نفتی است. همچنین آمریکایی‌ها برای ایجاد دلگرمی در متحدین منطقه‌ای خود در خلیج‌فارس حاضرشده‌اند. عربستان وامارات به علت همکاری با تحریم های نفتی ایران، نگران حرکت‌های نظامی کشورمان درتنگه هرمز هستند. از این رو آمریکا به منطقه آمده تا ضمن بر طرف کردن نگرانی آنها، باج های تازه ای از رژیم های مرتجع بگیرد


* حضور بیشتر آمریکا در منطقه یعنی نفت گران‌تر

اشتباه آمریکایی‌ها این است که به این درک نرسیده که حضورنظامی شان در منطقه، باعث ایجاد تنش‌ و ملتب شدن فضای اقتصادی خواهد شد و قمت نفت را بالا خواهد برد. آمریکا به منطقه آمده که در جریان انتقال نفت به غرب مشکلی ایجاد نشود اما همین حضور باعث خلل در صادرات نفت خواهد شد چرا که به افزایش قیمت نفت خواهد انجامید. این یک فرمول کلی است : هر زمان مناقشه در مناطق نفتی افزایش و یا احتمال جنگ تشدید شود، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. در واقع آمریکایی ها در لبه تیغ در حال حرکت هستند.


*لزومی به بستن تنگه هرمز نیست


 لازم نیست که ایران برای مقابله با آمریکایی‌ها تنگه هرمز را ببندد، کافی است امنیت خلیج‌فارس را تأمین نکنیم؛ آنگاه برخی از شاخه های گروه‌های تروریستی داعش و القاعده و نظایر آنها که با رژیم های نفتی منطقه خصومت شدید دارند،  فضای بسیار ناامنی را برای روند انتقال نفت و گاز و حتی استخراج نفت و گاز ایجاد می کنند . البته در حال حاضر هم، افزایش حضور آمریکایی‌ها در منطقه باعث تحریک این گروه‌ها خواهد شد. در واقع براین اساس است که حتی فرمانده‌های نظامی آمریکا نیز از حضور کنونی در منطقه نگرانندبخصوص که به گفته آنان، خلیج‌فارس رو به گرمی است و ادوات نظامی آمریکا در این گرما و ورطوبت نمی‌توانند به ‌طور کامل عمل کنند. .

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه جنگ ایران و آمریکا افزایش قیمت نفت قناد باشی تنگه هرمز امنیت خلیج فارس احیای داعش


نظر شما :