ارزهای نوظهور در ورطه سقوط

۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۸ کد : ۲۹ دیپلماسی
ارزهای بازارهای نوظهور در سه ماهه دوم سال در نتیجه عملکرد قدرتمند دلار سقوط کردند و اکنون به سطح کلیدی مقاوت نزدیک شده اند که گذشتن از آن می تواند با تنزل بیشتری همراه شود.
ارزهای نوظهور در ورطه سقوط

وقایع اتفاقیه: ارزهای بازارهای نوظهور در سه ماهه دوم سال در نتیجه عملکرد قدرتمند دلار سقوط کردند و اکنون به سطح کلیدی مقاوت نزدیک شده اند که گذشتن از آن می تواند با تنزل بیشتری همراه شود.

به گزارش بلومبرگ، شاخص ارز بازارهای نوظهور «ام اس سی آی» پس از طی کردن دوره سقوط 5.5 درصدی به حدود 1628.25 رسیده و به سختی بین 1615 و 1630 ثابت مانده است. این ثبات نشان می دهد که سطح بازتاب فیبوناچی 1619 واحدی که در اواخر سپتامبر، اواخر اکتبر و اواسط نوامبر سطح کف بود، مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر این مانع رد شود، سطح مقاومت بعدی بر حدود 1580 خواهد بود که به معنای سقوط بیشتر 2.5 درصدی است.

اگرچه هر یک از ارزها در این سبد ارزی سطوح فنی مختص خود و محرک های ویژه ای در کاهش ارزششان دارند، اما جا به جایی شاخص حاکی از این مساله است که این کلاس دارایی به طور مرتبط دچار سقوط شده است. آنچه این نظریه را بیشتر قوت می بخشد انتظارات درباره بالا رفتن ارزش دلار از نو همزمان با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو است که تقاضا برای دارایی های مخاطره آمیز همچون بازارهای نوظهور را کاهش می دهد. بازارهای نوظهور از سوی سرمایه‌گذاران به‌عنوان فرصتی مناسب برای کسب سودهای بیشتر قلمداد می شوند، چرا که اغلب از نرخ رشد اقتصادی بالاتر و تولید ناخالص داخلی بیشتری برخوردار هستند؛ اما در مقابل سرمایه گذاری در این بازارها مخاطرات بیشتری دارد که از بی ثباتی اقتصادی، مسائل زیرساختی و نوسانات ارزی ناشی می شود. با ظهور قدرتمندتر دلار آمریکا از آغاز سال جاری میلادی، بسیاری از سرمایه گذاران پول های خود را از بازارهای نوظهور خارج و بر دارایی های کم مخاطره تری همچون اوراق قرضه دولت آمریکا سرمایه گذاری کردند. ترکیه و چین از جمله کشورهایی بودند که در این روند با خروج سرمایه های خارجی مواجه شدند.

جیمز سایم کارشناس بازارهای نوظهور در این باره گفت: «یکی از عواملی که به سقوط ارزش شاخص ارز بازارهای نوظهور منجر شد، تقویت دلار بود و از آنجایی که در اواخر ژوئن به نظ می رسید ارزش دلار ثابت شده، محیطی سازنده تر را برای دارایی های بازارهای نوظهور شاهد بودیم.» سایمر افزود: «با این حال، همینطور که پیش می رویم آمارهای اقتصادی ایالات متحده از عملکرد خوب اقتصاد حکایت داشتند و فدرال رزرو در مسیر کاهش ترازنامه خود پیش می رود که نشانه ای از دلار قدرتمندتر است.» نزدیک به نیمی از 24 ارز بازارهای نوظهور از پایان ماه ژوئن تاکنون قدرتمندتر شده اند و در میان آنها، رئال برزیل، پزوی مکزیک و رند آفریقای جنوبی که بیشترین آسیب را متحمل شده بودند، عملکرد بهتری داشتند.

ایران هم از جمله اقتصادهای بازارهای نوظهور است که در پی تنش ها در روابطش با آمریکا، اقدام دونالد ترامپ در خارج کردن ایالات متحده از برجام و فشارهای ناشی از تحریم ها، با سقوط شدید ارزش ریال مواجه بوده است.

کلید واژه ها: ارز دلار


نظر شما :