ترامپ شماره ندهد، زنگ نمی زنیم

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۲:۲۱ کد : ۲۸۸۸ اصلی تیتر یک
نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه ما اعلام می‌کنیم ترامپ و دولت آمریکا میز مذاکره را ترک کرد، معنایش آن نیست که ما تقاضای مذاکره داریم زیرا آنها قابل اعتماد نیستند.
ترامپ شماره ندهد، زنگ نمی زنیم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  دولت ترامپ، یک دولت یاغی علیه تمام معاهدات بین‌المللی است. ما با آمریکا هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنیم بنابراین اگر ده‌ها بار تلفن خود را هم بدهد، هیچ زنگی به او زده نخواهد شد اما به دلیل آنکه آنها ادعا می‌کنند اهل مذاکره هستند ما می‌گوییم شما بودید که میز مذاکره را ترک کردید.


رفتارهای دوگانه و متناقض آمریکا آنقدر شدت گرفته است که هیچ تحلیلگری حتی ذره‌ای نمی‌تواند از آن دفاع کند. روزی ترامپ می‌گوید که از برجام خارج می‌شویم و روز دیگر درخواست می‌کند که ایرانی‌ها به او زنگ بزنند و تلفن خود را به سفارت سوئیس می‌دهد و در تمام این احوال پیگیر اجرای تحریم‌های یک‌جانبه است. ایران در مقطع کنونی تصمیم گرفته است که فارغ از توجه به رویکرد آمریکا و وعده‌های بی‌عمل کشورهای اروپایی براساس برنامه‌های خود پیش ببرد.

نقوی حسینی؛ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بارو دارد که ایران هیچگاه از مذاکره پای عقب نراند اما وقتی بدعهدی طرف‌های مقابل را می‌بنید نمی‌تواند متوقف آنها باشد. او در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» گفت: «بدعهدی‌های اروپاییان و انجام‌ندادن تعهداتشان در قالب برجام باعث شد که در مقام عمل با آمریکا همراه شوند؛ آمریکایی که برخلاف موازین بین‌المللی از برجام خارج شد. تمام باعث شد که جمهوری اسلامی مصمم شود که اقدامات خود را پیش ببرد. سایه بی‌اعتمادی به غرب و اروپا بر دستگاه دیپلماسی ما حاکم است و زمینه‌ای برای تعامل وجود ندارد. اروپا باید در این 60روز تلاشی از خود نشان دهد تا این سایه بی‌اعتمادی کم شود. جمهوری اسلامی هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرد و اولویت ما در دیپلماسی مذاکره است مگر آنکه طرف مقابل قابل مذاکره نباشد».

این نماینده مجلس ادامه داد: «اینکه ما اعلام می‌کنیم ترامپ و دولت آمریکا میز مذاکره را ترک کرد، معنایش آن نیست که ما تقاضای مذاکره داریم زیرا آنها قابل اعتماد نیستند. دولت ترامپ، یک دولت یاغی علیه تمام معاهدات بین‌المللی است. ما با آمریکا هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنیم بنابراین اگر ده‌ها بار تلفن خود را هم بدهد، هیچ زنگی به او زده نخواهد شد اما به دلیل آنکه آنها ادعا می‌کنند اهل مذاکره هستند ما می‌گوییم شما بودید که میز مذاکره را ترک کردید».

نقوی‌حسینی درباره احتمال برقراری ارتباط با اروپائیان گفت: «اروپایی‌ها وعده‌های زیادی دادند و هیچ کدامشان هم عملی نشد. جمهوری اسلامی به آنها هم بی‌اعتماد است. آنها اگر واقعا می‌خواهند به تعهدات خود عل کنند در ابتدا اینستکس را اجرایی کنند تا حسن نیت خود را ثابت کنند؛ هرچند من فکر می‌کنم اروپایی‌ها دنبال وقت‌خریدن هستند و می‌خواهند با جملات بازی کنند. جمهوری اسلامی نباید متوقف وعده‌های اروپایی‌ها باشد».

اقدام اخیر ترامپ مبنی بر دادن شماره به سفارت سوئیس هم نه‌تنها قدمی برای گشوردن باب مذاکره نیست که یک اقدام مضحک و مسخره‌آمیز است. من مانده‌ام مردم آمریکا چه طور چنین فردی را به عنوان رئیس‌جمهور کشورشان به رسمیت می‌شناسند؟»

منبع: نامه نیوز

کلید واژه ها: دونالد ترامپ شماره تلفون سفارت سوئیس بازگشت به برجام تماس با ترام ایران هرکز تماس نمی گیرد


نظر شما :