احتمال عبور طلا و سکه از مرزهای روانی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۰ کد : ۲۸۵۱ اصلی اقــتــصــادی
نکته حائز اهمیت در تحولات هفته گذشته بازار طلا و ارز، عدم تناسب میان نرخ رشد دلار و سکه بود که ارزیابی فعالان بازار را نسبت به نوسانات هفته آتی تحت تاثیر قرار داده است. طی هفته‌ای که گذشت میزان رشد قیمت دلار ۳ برابر رشد قیمت سکه بود.
احتمال عبور طلا و سکه از مرزهای روانی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اگرچه هفته پیش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز صعودی بود، اما روند نامتوازن مدار صعود قیمت طلا و قیمت ارز موجب شد که حباب سکه طرح جدید به حدود 50 هزارتومان برسد، در حالی که در انتهای 2 هفته گذشته، این حباب در حدود 300 هزار تومان بود.
 
هفته گذشته شاخص ارزی حدود 6/6 درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند که حدود 2 درصد بیشتر از میزان رشد 2 هفته پیش بود. و سکه تنها 2/2 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که بسیار کمتر از  بازدهی دلار بود.
 
اگرچه نیم‌سکه و ربع سکه در زمان مشابه به ترتیب 3.2 درصد و 5.5 درصد افزایش قیمت را به ثبت رساندند.
 
برخی فعالان باور دارند با توجه به رشد محدود سکه در هفته گذشته،سکه هفته جاری فرصت بیشتری برای افزایش خواهد داشت. همچنین دلار ممکن است به واسطه کاهش هیجانات و آغاز به کار بازار متشکل ارزی، توان تکرار رشد هفته گذشته را نداشته باشد. 
 
مرز مقاومتی دلار می‌شکند؟
روز گذشته دلار نهایتاً در محدوده 15500 تومان به کار خود پایان داد. هر چقدر قیمت دلار در کانال 15هزار تومانی پیش روی می کند، انتظارات بازیگران فنی برای ادامه رشد این ارز بیشتر می شود. 
 
برخی کارشناسان معتقدند عبور دلار از مرز مقاومتی 15500 تومانی، معامله گران فنی را امیدوار کرده است که قیمت دلار از سطح 16 هزار و 200 تومانی نیز عبور کند.
 
برخی دیگر نیز باور دارند در ابتدای هفته با فروکش هیجانات سیاسی و سیگنال‌های منفی ناشی از آن قیمت دلار وارد مسیر کاهشی شود. برخی معتقدند این مسیر کاهشی دلار را تا زیر مرز 15 هزار تومانی می‌برد و برخی دیگر معتقدند شاخص ارز در کانال 15 هزار تومانی باقی می‌ماند.
 
فنی های بازار چشم به واکنش دلار به مرز 16 هزار تومانی دوخته اند. اگر دلار بتواند به سوی این مرز حرکت کرده و از آن عبور کند، احتمال ورود خریداران بیشتری به بازار وجود دارد. 
 
بازار متشکل ارزی
نکته دیگر که می‌تواند بر معادلات بازار در هفته آتی اثر داشته باشد آغاز به کار بازار متشکل ارزی است.
 
امروز فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از آغاز فعالیت بازار متشکل معاملات ارز در هفته آتی خبر داد وگفت: فعالیت بازار متشکل ارزی تاثیر مثبتی بر جای می گذارد و قیمت واقعی دلار نیز در این بازار کشف می شود

کلید واژه ها: طلا ارز سکه مرز روانی بازار اقتصاد عبور طلا و سکه از مرزعای روانی وقایع اتفاقیه گرانی ارز


نظر شما :