ویکیپدیا در جستجوی آثار گم شده موزه ملی برزیل

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۳ کد : ۲۸۲ علم و فناوری
ویکی پدیا اعلام کرد که در حال مبارزه برای حفظ خاطرات ۲۰ میلیون آثار باقی مانده از آتش سوزی روز یکشنبه هفته گذشته موزه ملی برزیل است.
ویکیپدیا در جستجوی آثار گم شده موزه ملی برزیل

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: ویکی پدیا اعلام کرد که در حال مبارزه برای حفظ خاطرات 20 میلیون آثار باقی مانده از آتش سوزی روز یکشنبه هفته گذشته موزه ملی برزیل است.
موزه ملی ریو که یکی از بزرگترین موزه های قاره امریکاست هفته گذشته طعمه حریق شد و اکنون به نظر می رسد اشیای غیرقابل جایگزینی مانند قدیمی ترین فسیل انسانی موجود در برزیل و شهاب 5.5 تنی که در سال 1784 در این کشور پیدا شده بود مفقود شده اند.
ویکیپدیا روز سه شنبه در توییتی با توضیحی در مورد چگونگی اینکار برای جمع آوری تصاویری از این موزه کمک خواست.
این موسسه در توئیت خود نوشته بود: "بیش از 20 میلیون قطعه اشیا در موزه برزیل وجود داشته است. آیا شما عکسی از هر کدام از آنها دارید؟ به ما کمک کنید تا آنجا که می توانیم خاطرات آنها را حفظ کنیم و این موارد را به حساب توئیتری @wikicommons ارسال کنید."
شبکه  CBS در گزارشی اعلام کرد که علت آتش سوزی هنوز معلوم نیست اما این حادثه با انتقاد شدید از زیرساخت های قدیمی برزیل و کسری بودجه که یکی از موارد سخنرانی در انتخابات ملی اکتبر برزیل بیان شده، مواجه شده است.
مدیر این موزه اعلام کرد که بخشی از این مجموعه نابود شده اما مشخص نشده که به چه اندازه خسارت دیده است. مقامات می گویند که ساختمان زنگ زده برای ورود بسیار ناامن است زیرا که دیواره های سقف و دیوارها آسیب دیده و امکان سقوط آنها وجود دارد.
کاترین ماهر، مدیر اجرایی بنیاد ویکی مدیا در بیانیه گفته است: "آتش در موزه ملی برزیل به از دست رفتن ویران کننده 200 سال تاریخ شده است. ما در ویکیپدیا هر روز به سختی کار می کنیم که بخشی از این میراث را زنده نگه داریم. در همین راستا از همه مردم سراسر دنیا می خواهیم که به این اقدام ملحق شوند و به دنیا کمک کنند از این تراژدی مشترک احیا شود."

 

کلید واژه ها: ویکیپدیا موزه ملی برزیل


نظر شما :