ربات‌ها، برده‌های بشریت مدرن

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۵۲ کد : ۲۷۶۲ اصلی خواندنی‌ها
پیشرفت تکنولوژی در مسیری قرار گرفته که دانشمندان فعال در حوزه فناوری به ساخت ربات‌هایی تمایل پیدا کرده‌اند که به‌جای شکوفایی حداکثری پتانسیل خود در حل مشکلاتی که بشر از رفع آن‌ها قاصر است، ربات‌ها را به برده‌های بی‌چون‌وچرای انسان‌ها تبدیل خواهد کرد.
ربات‌ها، برده‌های بشریت مدرن

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: منابع خبری بین‌المللی امروز، سه‌شنبه با شعار «احساسات منفی خود را بر سر تکنولوژی خالی کنید» از طراحی چهار ربات تخلیه‌کننده احساسات منفی (Cathartic) خبر دادند که برای دریافت واکنش‌های مختلف ناشی از خشم، ناراحتی و اضطراب در افراد، ساخته شده‌اند.
محققان دانشگاه کارنگی ملون آمریکا این ربات‌ها را برای آن‌که کتک بخورند و ناسزا بشنوند، طراحی کرده‌اند.
ربات شماره (1) شبیه کوسنی مشکی است که می‌توان اشیای تیزی چون چاقو یا سوزن را در آن فرو برد. این ربات به محض آن‌که به آن ضربه‌ای وارد می‌شود، شروع به لرزیدن کرده و تا وقتی اشیای تیز را از آن خارج نکنید، به این کار ادامه می‌دهد. ربات شماره (2) برای شنیدن ناسزای کاربران طراحی شده است. کارکرد ربات شماره (3) این‌گونه است که به‌طور آزاردهنده‌ای می‌خندد و تنها زمانی دست از این کار می‌کشد که آن را به‌جایی بکوبید. آخرین ربات نیز به کاربران این امکان را می‌دهد تا پیامی شخصی را بر روی یک کاشی سرامیکی نوشته و سپس آن را با استفاده از یک چکش از بین ببرند. این ربات هم‌زمان با شکسته شدن کاشی، از خود نور و صدا آزاد می‌کند.
پیشرفت‌های گسترده امروز در حوزه علم و فناوری به ساخت ربات‌هایی منجر شده که بیش از همیشه به انسان‌ها شباهت دارند و کارهایی که پیش‌تر ملزم به برخورداری از قوه اختیار و تعقل بشری بود را به نحو احسن انجام می‌دهند. با این وجود، گویی این به‌اصطلاح مخلوقات مصنوعی بشر هنوز از یکی از صفات ناپسند انسانی که همانا میل به تحقیر کردن دیگران است، مصون مانده‌اند.
متأسفانه در بسیاری از موارد می‌بینیم تکنولوژی که می‌تواند در خدمت هدف‌های والاتر انسانی قرار گیرد، در راستای ارضای حس نخوت و غرور بشری قرار گرفته و ربات‌ها را به آشپز، خدمتکار، ابزار جنسی و در جدیدترین مورد به کیسه بوکسی برای خالی کردن احساسات منفی هیجانی انسان‌ها بدل کرده است.
در ادامه با دو مورد از رفتارهای تحقیرآمیز بشر با ربات‌ها آشنا می‌شویم:

** اجبار ربات‌های خنثی‌کننده بمب به پختن پن‌کیک
ربات‌های خنثی‌کننده بمب از پیشرفته‌ترین ربات‌های موجود در بازار هستند که استفاده از آن‌ها به آموزش‌های فراوان نیاز دارد؛ اما افسران پلیس تحت آموزش اغلب از ساعت‌های آموزشی طولانی خسته شده و برای آن‌که به این ربات‌ها نشان دهند که «رئیس کیست»، آن‌ها را به انجام دادن کارهای احمقانه، وا می‌دارند.
به‌تازگی افسران پلیس از سراسر مکزیک برای آشنایی با ربات‌های خنثی‌کننده بمب حاضر شدند. افرادی که کنترل این ربات‌ها را در دست داشتند پس از آن که مهارت آن‌ها را برای برخورد با شرایط تهدیدآمیز به بوته آزمایش گذاشتند، به ربات‌ها سفارش پخت پن‌کیک دادند. آن‌ها در اقدامی که هیچ سنخیتی با مسئولیت و برنامه‌ریزی‌های این ربات‌ها نداشت، سفارش پخت چهار پن‌کیک را به هرکدام از این دستگاه‌ها دادند، سپس پن‌کیک‌های پخته شده را به قضاوت گذاشتند و ربات‌ها را به خاطر عملکرد نه‌چندان خوبشان تحقیر کردند. بدون شک چنین رفتار تحقیرآمیزی باعث می‌شود تا افسران پلیس که تمام روز مراقب آن بودند تا اشتباهی مرتکب نشوند که این ربات‌ها از کار بیفتند، احساس بهتری داشته باشند.

** ربات‌های فوتبالیست بی هوادار
فوتبال رباتیک که از سال 1995 آغاز شد، جام قهرمانی‌های مخصوص به خود را دارد اما نظری کوتاه به ویدئوهای موجود از رقابت‌های میان تیم‌های فوتبال رباتیک نشان می‌دهد که ربات‌های مدرن برای فوتبال بازی کردن مناسب نیستند. خب طبعاً ربات‌ها قرار نیست پا داشته باشند، آن‌ها معمولاً با استفاده از چرخ‌هایی که در زیر آن‌ها تعبیه می‌شود، از این طرف به آن طرف حرکت می‌کنند؛ بنابراین فوتبال دقیقاً تنها ورزشی است که می‌تواند ربات‌ها را تا این حد تحقیر کند. این در حالی است که ربات‌ها حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیز دارند!
بدون تردید می‌توان از فناوری رباتیک در موارد بهتری استفاده شود؛ اما این‌طور به نظر می‌رسد که انسان‌ها ترجیح می‌دهند، تلوتلو خوردن ربات‌ها در زمین فوتبال را ببینند تا آن حس پیشی گرفتن ربات‌ها از بشر را جبران کنند.
موارد سوءاستفاده انسان‌ها از محیط‌زیست، تکنولوژی و منابع طبیعی، فهرستی بلندبالاست. برای موجوداتی که به آب، خاک و هوایی که حیاتشان به آن‌ها وابسته است رحم نمی‌کنند، طبیعی است که بخواهند ربات‌ها را نیز به خدمت خود درآورده و به بردگی بگیرند.
افراد اغلب از آن نگرانند که روزی ربات‌ها بر جهان مسلط شده و انسان‌ها را به خدمت بگیرند اما تاکنون هیچ‌کس از این زاویه به مسئله نگاه نکرده که این ما هستیم که با ساختن ربات‌هایی که کارهای بی‌اهمیت و بعضاً احمقانه انجام می‌دهند و به خدمتکاران شخصی و بعضا جنسی بشر تبدیل شده‌اند، این تکنولوژی‌های ارزشمند که توان متحول کردن جهانمان را دارند را مورد سوءاستفاده قرار داده و از سکه می‌اندازیم.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: ربات فناوری رباتیک استارت‌آپ‌های تکنولوژی صنعت تکنولوژی وقایع اتفاقیه


نظر شما :