اقدام متقابل ایران در برابر خروج از توافق وین، در چارچوب برجام خواهد بود

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۷ کد : ۲۷۵۷ اصلی تیتر یک سیاسی
 تصمیمات سخت و خشن ایالات‌متحده آمریکا در برابر ایران و دولت حاکم بر تهران درحال افزایش است. بسیاری معتقدند، ایران باید در همان سطح به آمریکا پاسخ دهد. صباح زنگنه کارشناس مسائل ایران و آمریکا در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» می‌گوید: ایران باید در چارچوب برجام و از ظرفیت‌های توافق‌نامه وین دست به اقدامی اعتراضی در برابر آمریکا بزند.
اقدام متقابل ایران در برابر خروج از توافق وین، در چارچوب برجام خواهد بود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: صباح زنگنه در ارتباط با تصمیمی که احتمالا ایران در روزها آینده در مقابل آمریکا خواهدگرفت به «وقایع التفاقیه» گفت: جهانیان در انتظار نوع برخورد جمهوری اسلامی با آمریکاست. اقداماتی هم ‌وزن با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای که از سلسله تحریم‌های این کشور علیه ایران آغاز شد و محدودیت هایی برای فروش نفت اعمال کرد و حتی بر آن اساس  نام سپاه پاسداران ایران را در لیست گروه‌های ترورستی  قرار دادند. این اقدامات از سوی آمریکا علیه ایران صورت گرفته و انتظار می‌رود عکس‌العمل مقامات تهران را همراه داشته باشد.
 در برابر تک‌تک اقدامات ترامپ علیه ایران اقداماتی از سوی ایران قابل‌تصور است. البته سطح و زمینه و ظرفیت اقدام علیه آمریکا باید توسط مسئولین اجرایی تعیین کرده و به تصویب مقامات شورای امنیت کشور برسد.
 توافق‌نامه هسته‌ای ظرفیت‌های زیادی دارد که هنوز از آن ظرفیت‌ها توسط مسئولین استفاده کامل و مناسبی صورت نگرفته است. ظرفیت عظیمی که اگر از آن استفاده شود، می‌تواند دستاوردهایی  به همراه داشته باشد. ده ها گزینه موجود در برجام مورد توجه مقالات ایران قرار نگرفته و احتمالا در مرحله جدید، ایران از این گزینه‌ها که در معنای خروج از برجام هم نیست، بهره‌برداری خواهند کرد.
 البته ایران همچنان به برجام پا برجاست و این مورد کمک خواهد کرد که کشورهای دیگر غیر از آمریکا به احترام ایران به توافق اذعان کرده و آن‌ها نیز ناگزیر شوند که به تعهدات خود در غالب برجام عمل کنند.
 یکی از ظرفیت‌های برجام استفاده و ارجاع مساله عدم اجرای برجام به کمیسیون مشترک و حتی اعتراض به عدم تأمین برخی از نیازها فنی راکتورها و اقدام به افزایش ظرفیت تولید سوخت هسته ای، می تواند باشد که در برجام نیز مورد توجه قرارگرفته است.
 در این میان البته برخی تحرکات نیروهای آمریکایی در منطقه که بولتون و پمپئو نوید آن را علیه تهران داده‌اند، قابل‌بررسی است. یکی از صفاتی که رسانه‌های آمریکا برای پمئو مطرح کرده‌اند، «نادان و بی‌اطلاع» است. موضوع استفاده از نیروهای ویژه آمریکا علیه کشوری دیگر در اختیار آقای پمپئو و بولتون نیست مگر اینکه پمپئو بخواهد از منسب و پست سابق خود در سازمان CIA استفاده کند که در حال حاضر مسئولیت این سمت بر عهده دیگری است. در این صورت  وزارت خارجه وارد مرحله استفاده از ظرفیت سازمان‌های جاسوسی آمریکا خواهد شد. آنگاه تمامی کارکنان وزارت خارج آمریکا در جهان به‌عنوان عناصر سیا تلقی      می شوند که این مورد درد سر عظیمی برای وزارت خارجه و مقامات دیپلماتیک آمریکا خواهد بودد؛ بنابراین این‌گونه اظهارت ناشی از نوعی خود بزرگ‌ بینی و نا آگاهی است.
 

کلید واژه ها: خروج ترامپ از برجام حسن روحانی اقدام متقابل در مقابل آمریکا وقایع اتفاقیه صباح زنگنه ظرفیت برجام


نظر شما :