افزایش یک‌باره نرخ بنزین؛ به شوک اقتصادی منجر خواهد شد

در ۵ سال گذشته قیمت بنزین نسبت به تورم ۵۰ درصد کاهش‌یافته است/ قیمت بنزین و خودرو در همه جای دنیا تناسب دارد

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۴ کد : ۲۷۱۰ اصلی تیتر یک
دولت به‌واسطه تحریم‌های نفتی احتمالا با کاهش درآمد روبرو خواهد شد. قطعا افزایش قیمت بنزین می‌تواند موجب جبران این کاهش گردد. در این ارتباط مهدی پازوکی به «وقایع اتفاقیه» گفت: البته افزایش و سهمیه‌بندی سوخت موجب درآمد برای دولت شده و به‌طور مستقیم بر کاهش آلودگی محیط‌زیست و مسئله قاچاق اثر مثبت خواهد گذشت.
در ۵ سال گذشته قیمت بنزین نسبت به تورم ۵۰ درصد کاهش‌یافته است/ قیمت بنزین و خودرو در همه جای دنیا تناسب دارد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: افزایش قیمت بنزین به لحاظ روانی تأثیراتی را بر اقتصاد ایجاد کرده است. هنوز قیمت بنزین و میزان سهمیه هر خودرو مشخص نشده که برخی از لزوم افزایش نرخ حمل‌ونقل خودرو سخن به میان می‌آورند. بااین‌وجود اقتصاددانان معتقدند که باید واقعیت‌ها را دراین‌ارتباط در نظر گرفت در طول 5 سال گذشته قیمت بنزین افزایش نیافته و اکنون با توجه به بالا رفتن نرخ ارز مسئله قاچاق آن جدی شده است ازاین‌رو باید دست به اقدامی در این زمینه زد. برای بررسی عمیق‌تر این موضع «وقایع اتفاقیه» با مهدی پازوکی اقتصاددان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*دشمنی دشمنان و مسئله بنزین


 مهدی پازوکی در ارتباط با شرایط فعلی اقتصادی و تصمیم دولت در ارتباط با افزایش نرخ بنزین به وقایع اتفاقیه گفت: در شرایط فعلی از یک‌سو آمریکا و از سوی دیگر کشورهای مرتجع عربی در نظر دارند، ایران را در منگنه اقتصادی قرار دهند. ازاین‌رو نباید دست به تحریک متغییرهای اقتصادی زد که به‌واسطه آن شوک اقتصادی به وجود آید اما مسئله بنزین و لزوم تصمیم کارشناسانه در ارتباط مهم است زیرا با اختلاف قیمتی که دراین‌ارتباط در درون و برون ایران به وجود آمده ، مسئله قاچاق بنزین جدی است.


*بنزین در ایران ارزان شده


با در نظر گرفتن این ورد که در طول چند سال گذشته به‌هیچ‌وجه قیمت بنزین افزایش نیافته است و همچنین با توجه به نرخ تورمی اخیر که قطعاً در حدود 50 درصد است، به این نتیجه خواهیم رسید که ثابت ماندن قیمت سوخت در ایران منجر به کاهش ارزش آن شده است. ازاین‌رو در یک بررسی ساده به این نتیجه خواهیم رسید که قیمت بنزین در چند سال گذشته حدود 50 درصد کاهش‌یافته است. در یاد داشته باشیم که اقتصاد نه از مؤلفه‌های ظاهری بلکه از مؤلفه‌های واقعی تبعیت می‌کند.


* شوک به اقتصاد ممنوع


در اینکه باید قیمت بنزین افزایش یابد شکی وجود ندارد اما باید این مورد را در نظر گرفت که در شرایط فعلی اقتصاد ایران توان شوک مجددی را ندارد. ازاین‌رو باید افزایش قیمت سوخت منطقی و در چند مرحله صورت گیرد؛  از سوی دیگر دولت نیز باید با تمامی رکن‌های مختلف دراین‌ارتباط هماهنگ باشند.


*افزایش قیمت سوخت برای جبران بودجه


 از سوی دیگر دولت به‌واسطه تحریم‌های نفتی احتمالا با کاهش درآمد روبرو خواهد شد. قطعا افزایش قیمت بنزین می‌تواند موجب جبران این کاهش گردد. البته افزایش و سهمیه‌بندی سوخت موجب درآمد برای دولت شده و به‌طور مستقیم بر کاهش آلودگی محیط‌زیست و مسئله قاچاق اثر مثبت خواهد گذشت. دولت چاره‌ای جز این اقدام ندارد مگر اینکه نرخ مالیات را افزایش دهد که در شرایط فعلی این اقدام نیز منجر به افزایش رکود خواهد شد.
 

کلید واژه ها: قیمت بنزین سهیمه بندی بنزین شناوری قیمت بنزین وقایع اتفاقیه قاچاق سوخت


نظر شما :