تأثیرات منفی گرانی ارز در ورزش

۱۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۳:۲۸ کد : ۲۶۹ تیتر یک ورزش و سلامت
گران شدن ارز همانطور که بر بخش‌های اصلی جامعه تأثیر منفی گذاشته، در ورزش نیز این شرایط را به وجود آورده است.
تأثیرات منفی گرانی ارز در ورزش

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هر روز که می گذرد، شاهد انتشار خبرهایی مبنی بر بالا رفتن قیمت ارزهای اصلی یعنی دلار و یورو هستیم؛ به طوری که گاهی اوقات این نوسانات به صورت ساعتی هم می‌شود.

 

در این اوضاع که همه جامعه نگران بالا رفتن قیمت ارز و تاثیر آن هستند، ورزش نیز از این قاعده مستثنی نیست و شاید به نوعی بتوان گفت که این موضوع شاید تأثیرات منفی بیشتری در ورزش داشته باشد.

 

بی‌پولی فدراسیون‌ها

 


فدراسیون‌های ورزشی در حالی باید تیم‌های خود را به مسابقات مهم خارج از کشور اعزام کنند که هزینه این اعزام‌ها با استفاده از ارز غیردولتی و آزاد انجام می‌شود و همین مسئله مشکلات مالی بسیاری را برای این فدراسیون‌ها به‌وجود آورده است. از جمله این فدراسیون‌ها شاید بتوان والیبال، شطرنج، کشتی و ... را نام برد که اعزام‌های برون مرزی خود را یا لغو می‌کنند یا به سختی می‌توانند هزینه‌های خود را بپردازند.

 

وقتی وزارت ورزش هم جواب منفی از دولت می‌شنود

 


عدم تخصیص ارز دولتی به فدراسیون، موضوعی است که وزارت ورزش تلاش کرده با نامه‌نگاری‌های مختلف آن را حل و فصل کند، اما ظاهراً این تلاش‌ها تاکنون بی ثمر مانده است. ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در واکنش به این موضوع گفت: «تقاضای خود را ارائه و اهمیت مسئله شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را عنوان کرده‌ایم تا بتوانیم در حوزه ورزش از ارز دولتی استفاده کنیم و تیم‌های اصلی را پوشش بدهیم. با وجود بازگویی این اهمیت، اما عنوان شده که ورزش جزو اولویت‌های تعیین‌شده برای تخصیص ارز دولتی نیست. 5 مکاتبه با بانک مرکزی، شخص رئیس جمهور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم  و این اهمیت را به آنها گفته‌ایم، حتی در این باره تقاضای برگزاری نشست و جلسه را کرده‌ و گفته‌ایم که اگر ارز دولتی نباشد، بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها منتقی می‌شود».

 

سنگ بزرگ، جلوی پای فوتبال

 


فوتبال ایران که طی ماه‌های اخیر به واسطه نتایج به دست آمده در جام جهانی، شور و شوق زیادی را در جامعه ایجاد  کرد، از این قاعده خارج نیست. علی سلیمانی یکی از مسئولان فدراسیون در این باره گفت: «مشکلات موجود در راه تامین منابع و کمبود منابع ارزی فعالیت تمامی بخش‌ها و تیم‌های ملی و به ویژه برنامه‌های مربوط به تیم ملی بزرگسالان در آستانه برگزاری جام ملت‌های آسیا را دچار اختلال جدی کرده است. واقعیت این است که ۷۰ درصد هزینه های فدراسیون فوتبال به شکل ارزی و ۳۰ درصد به صورت ریالی است. با این شرایط در صورتی که امکان تأمین هزینه‌های ریالی را داشته باشیم با توجه به فعالیت‌های جاری و برنامه‌های مصوب امکان تأمین ارز مورد نیاز وجود با اختلال جدی روبرو می‌شود. در حال حاضر متأسفانه دستمزد آقای کی‌روش پرداخت نشده است. همچنین چهار اعزام رسمی و مهم برای تیم‌های ملی در پیش داریم که این موضوع  هم با مشکل روبرو خواهد شد. تیم فوتسال برای حضور در المپیک جوانان آرژانتین آماده می‌شود، تیم فوتبال نوجوانان در مسابقات آسیایی حضور پیدا می‌کند و در رده بانوان هم دو اعزام در پیش خواهیم داشت که تیم زیر ۱۶ سال به مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا در تاجیکستان اعزام می‌شود و تیم زیر ۱۹ سال هم در مسابقات مقدماتی در کشور میانمار حضور پیدا می‌کند. از سوی دیگر مسئله برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی بزرگسالان، تأمین مایحتاج و امکانات و برنامه‌های اردویی این تیم هم به شکل جدی با مشکل روبرو شده است».

 

نیاز فوتبال تأمین شده

 


فرامرزیان معاون وزیر ورزش به مشکلات در حوزه فوتبال نیز اینگونه پاسخ داده است: «از تاریخ 16 مرداد این مشکل مطرح شده اگر دولت سهمیه بدهد ما مدیریت می‌کنیم».


کی روش: حل مشکل بالا رفتن دلار با تاج است

 


کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی نیز چنین پاسخی را به موضوع مشکلات ارزی و تاثیر آن در فوتبال داد:«مشکلات هست، همه می‌دانیم که این مشکلات وجود دارد اما باید با دید مثبت نگاه کنیم تا مشکلات را از پیش پا برداریم تا در جام ملت‌ها نتایج خوبی کسب کنیم. وقتی دلار بالا می‌رود تاج باید این مشکل را حل کند.»

 

کلید واژه ها: ارز فوتبال وقایع اتفاقیه کارلوس کی‌روش تیم ملی فوتبال ایران فدراسیون‌ها تیم ملی والیبال شطرنج


نظر شما :