افزایش احتمال حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا

بولتون آغاز گر جنگ با دستان ترامپ، ایران نشد، کاراکاس

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۶۶۴ اصلی بین الملل
رهبر مخالفان ونزوئلا روز شنبه ضمن اذعان به وقوع اشتباهاتی در جریان تلاش برای ایجاد ناآرامی در میان نظامیان این کشور، گزینه حمله نظامی احتمالی آمریکا را با حمایت نیروهای ونزوئلایی رد نکرد و گفت: هرگونه پیشنهادی را از جانب آمریکا در این زمینه در مجلس ملی این کشور که در اختیار مخالفان قرار دارد به معرض رای گیری می‌گذارد.
بولتون آغاز گر جنگ با دستان ترامپ، ایران نشد، کاراکاس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش واشنگتن پست از کاراکاس، بعد از هفته‌ای پر حادثه که در آن طرحی مخفیانه برای برکناری نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز سه شنبه بی نتیجه باقی ماند، گوایدو اعتراف کرد که مخالفان درباره میزان حمایت از خود در داخل ارتش دچار اشتباه محاسباتی شدند.

درخواست گوایدو از ارتش برای کنار گذاشتن مادورو باعث نشد نیروهای نظامی این کشور به صورت گسترده، از صف حمایت از رئیس جمهور این کشور خارج شوند. نیروهای امنیتی ونزوئلا تظاهرات خیابانی را سرکوب کردند و به این ترتیب اپوزیسیون مورد حمایت آمریکا در ونزوئلا در شرایطی خطیر قرار گرفت.

گوایدو گفت:”شاید ما هنوز به نظامیان بیشتری نیاز داریم تا از ما و از قانون اساسی حمایت کنند. من فکر می‌کنم متغیرها در این نقطه بسیار شفاف است. “ 
گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا که در ماه ژانویه با غاصب خواندن مادورو، خود را رئیس جمهور مشروع این کشور خواند، از گزینه‌های مربوط به اقدام نظامی یکجانبه آمریکا حمایت نکرده است. دولت ترامپ نیز البته سیگنال مشخصی درباره اینکه آیا طرفدار مداخله نظامی مستقیم علیه مادورو است یا نه از خود نشان نداده است.

وی گفت: از هر گونه تلاش آمریکا که در آن پرسنل نظامی ونزوئلا که مخالف مادورو شده اند حضور داشته باشند استقبال خواهد کرد.

گوایدو در پاسخ به این سئوال که اگر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با وی تماس بگیرد و وی را در جریان طرح مداخله آمریکا قرار دهد پاسخ وی چه خواهد بود گفت: جواب وی اینگونه خواهد بود ”دوست عزیز آقای بولتون، از شما به خاطر این همه حمایت از این جنبش عدالت خواهانه تشکر می‌کنم. از گزینه‌ای هم که مطرح کردید ممنون، ما آن را ارزیابی خواهیم کرد و شاید در پارلمان آن را برای حل این بحران، بررسی کنیم. اگر ضروری هم باشد آن را تایید خواهیم کرد. “ 
این صریح‌ترین اظهارنظری است که گوایدو تا کنون درباره مسئله حساس کمک نظامی آمریکا بیان کرده است؛ گزینه‌ای که حتی در میان آندسته از ونزوئلایی‌های مخالف مادورو نیز محبوبیت ندارد.

گوایدو گفت: از بررسی‌های اخیر در واشنگتن درباره گزینه نظامی استقبال می‌کند و آن را ”خبری عالی“ می‌داند. وی افزود:”این خبری عالی برای ونزوئلاست، زیرا که ما در حال بررسی همه گزینه‌ها هستیم. اینکه بدانیم هم پیمانان مهمی همانند آمریکا نیز این گزینه را بررسی می‌کنند بسیار خوب است. این امر، این احتمال را در اختیار ما قرار می‌دهد که در صورت لزوم همکاری کنیم. “

کلید واژه ها: ونزوئلا حمله آمریکا به ونزوئلا جان بولتون وقایع اتفاقیه کاراکاس


نظر شما :