راست و دروغ ماجرای کودک گوش بریده

۱۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۸ کد : ۲۶۶ جامـــعه
روزنامه وقایع اتفاقیه در ادامه به راست و دروغ ماجرای بریده شدن گوش کودک کار می‌پردازد.
راست و دروغ ماجرای کودک گوش بریده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بریده شدن گوش کودک هم در کنار ماجرای خودسوزی مرد جوان مقابل ساختمان شهرداری حسابی سروصدا به پا کرد. ماجرایی که بار دیگر نداشتن سواد رسانه‌ای به مردم و اهالی مطبوعات را گوشزد می‌کرد. اتفاقی که یادآور احساسی و هیجانی رفتار کردن ما ایرانی‌هاست. وقایع اتفاقیه امروز هم نگاهی به این ماجرا داشته است و سعی دارد تا بدون احساسات ماجرا را از ابتدا شرح دهد.

 

دو روز گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن نشان می‌داد شهرداری تهران گوش کودک زباله گردی را بریده است. این فیلم به حدی احساسات برانگیز بود که بسیاری از مسوولان را به تکاپو انداخت تا واقعیت ماجرا را پیدا کنند.

 

در جلسه روز سه شنبه شورای شهر تهران هم در حضور تمامی اعضای شورای شهر بار دیگر ویدیوی بریده شدن گوش کودک ‍پخش شد و تمامی اعضای شورای شهر خواستار پیگیری این ماجرا و یافتن این کودک شدند.

 

چندی پیش شهردار تهران با صدور دستوری خطاب به مدیران شهری ذیربط از آنان خواسته بود در پیگیری و روشن شدن جزییات ماجرای مضروب شدن کودک زحمتکش کار، هر چه سریع تر اقدام و متهم را پس از شناسایی، به مراجع قضایی معرفی کنند.

 

زهرا صدراعظم نوری صبح امروز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی اعلام کرد که در تلاش برای یافتن کودک هستند. وی همچنین تاکید کرده بود که فیلم از لحظه‌ی بریده شدن گوش کودک منتشر نشده است بنابراین نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که گوش کودک را عوامل شهرداری بریده‌اند. 

 

دقایقی بعد از این مصاحبه اما مجید فراهانی عضو دیگر شورای شهر در توییتر خود اعلام کرد که کودکی که ادعا می‌شد گوش‌هایش بریده شده است پیدا شده است. 

 

این عضو شورای شهر در توییتی مدعی شد: با پیگیری‌های صورت گرفته معلوم شد که گوش کودک کار در حادثه دیگری در شهرری خراش دیده است اما افرادی با صحنه سازی و زور و تهدید در جهت القای این بودند که شهرداری گوش وی را بریده و فیلم می‌گیرند. 

 

وی نوشته بود: دو نفر مورد نظر با استفاده از دوربین‌های اطراف و خودروی آنها شناسایی و بازداشت شدند. 

 

دقایقی پس از توییت مجید فراهانی این محمد جواد حق شناس بود که درباره این ماجرا اظهار نظر کرد و در توییتی نوشت: این کودک افغان پیدا شده است و گوش او سالم بوده و حتی یک خراش هم برنداشته است. 

 

حق شناس در توییت خود نوشته بود که احتمالا پای یک جریان رسانه‌ای برای تخریب شهرداری و شورای شهر تهران در میان بوده است.

 

اما کودک کاری که از آن صحبت شد در مصاحبه‌ای اعلام کرد که گوشش توسط باربند آسیب دیده است و اصلا ماموران شهرداری در کار نبودند. 

 

این اتفاق ناراحت کننده باعث ایجاد اندوه فراوانی برای مردم و حتی اهالی رسانه شد اتفاقی که باعث شد اغلب افراد پیشداوری کنند. 

 

اما اگر در فیلم منتشر شده بار دیگر تامل کنید به نکاتی می‌رسید که ادعای کذب رسانه‌ها را تایید نمی‌کند. ما علامتی جز یک چسب روی گوش پسر بچه نمی‌بنیم و این یعنی عدم شاهد کافی برای اثبات ماجرا. همچنین ما جزییاتی از محل مورد نظر یا ماهیت فیلمبرداران نمی‌دانیم و این یعنی فیلم مورد نظر نه تنها محکمه پسند نیست.

 

همچنان اما صورت مساله یعنی استفاده از کودکان در کارگاه‌های شهرداری توجیه پذیر نیست و باید با آن مقابله شود اما ایجاد چنین جریان سازی‌هایی باعث بی‌اعتمادی مردم به رسانه‌ها در شرایط فعلی جامعه خواهد شد. 

 

 

کلید واژه ها: شورای شهر تهرانکودک کاربریدن گوش


نظر شما :