استانی شدن انتخابات در پیچ آخر

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۴ کد : ۲۶۱۸ اصلی تیتر یک
استانی شدن انتخابات چالش مهمی است که بسیاری از نمایندگان علیه آن موضع می گیرند اما نماینده موافق این لایحه معتقد است: پایه برگزاری انتخابات استانی، برگزاری انتخابات الکترونیکی است و انتخابات الکترونیکی می‌تواند از بسیاری موضوعات مانند تقلب در انتخابات جلوگیری کند.
استانی شدن انتخابات در پیچ آخر

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: طرح استانی شدن انتخابت درحالی بعد از سال‌ها حرف و حدیث چند روز پیش در مجلس دهم تصویب و به شورای نگهبان رفت که هنوز اختلاف نظرها درباره آن محل حرف و حدیث است. مخالفان این طرح معتقدند استانی برگزار شدن انتخابت مجلس می‌تواند بر حضور حداکثری مردم در انتخابات تاثیر گذاشته و پیوند ملی را گسسته کند و از طرفی موافقان آن، تناسبی برگزار شدن انتخابات را راهی برای شفافیت هرچه بیشتر انتخابات می‌دانند.

قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات دو بخش دارد، به نامه‌نیوز می‌گوید: «بخشی از مخالفان با این طرح نفع شخصی دارند و نمی‌خواهند انتخابات استانی شود و بخش دیگر از مخالفان نگاه کارشناسی به این موضوع دارند.»

او ادامه می‌دهد: «با جمع بندی‌ای که برای طرح استانی شدن انتخابات در مجلس اتفاق افتاد، بیش از دو سوم نمایندگان مجلس نسبت به این طرح نظر مثبت دارند. اما درباره چگونگی و نوع شرایط بعدی‌اش اختلافی وجود دارد که بین نمایندگان نقطه نظراتی را به وجود آورده است. حالا شورای نگهبان باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند و من فکر می‌کنم که تصمیم شورای نگهبان درباره این موضوع با دوره‌های قبل متفاوت باشد. چون مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان درباره تصمیم گیری این طرح حضور داشته و نقظه نظراتش را بیان کرده است. بنابراین ابهامات می‌تواند برطرف شود و این طرح اجرایی شود.»

میرزایی‌نکو ادامه می‌دهد: «پایه برگزاری انتخابات استانی، برگزاری انتخابات الکترونیکی است و انتخابات الکترونیکی می‌تواند از بسیاری موضوعات مانند تقلب در انتخابات جلوگیری کند. در تمام دنیا برای تقلب و خرید و فروش رای فکر کرده‌اند و طرح استانی شدن انتخابات هم می‌تواند به شفاف سازی کمک کند.»

این نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه انتخابات استانی یک سری معایب و محاسنی دارد اما قطع به یقین محاسنش بیشتر از معایبش است، ادامه می‌دهد: «در دنیا سه نوع انتخابات داریم: انتخابات حداکثری، انتخابات تناسبی و انتخابات ترجیحی. در ایران تا به حال انتخابات حداکثری برگزار شده است. اما انتخابات استانی هم تناسبی و هم حداکثری است.»

میرزایی‌نکو می‌گوید: «شورای نگهبان ممکن است نقطه نظراتی داشته باشد و بعد از برگشت دادن این طرح به مجلس دوباره در کمیسیون مربوطه بررسی می‌شود. درهرحال اراده بیشتر نمایندگان برای تصویب این طرح واضح است و اگر شورای نگهبان این طرح را تایید کند انتخابات اسفندماه استانی برگزار خواهد شد.»

کلید واژه ها: استانی شدن انتخابات میرزایی نکو شورای نگهبان انتخابات الکترونیک قانون انتخابات مجلس وقایع اتفاقیه


نظر شما :