آیا نمایندگان مجلس به طرح استیضاح و عدم‌کفایت رئیس‌جمهور رأی می‌دهند؟

۹۷ رأی برای استیضاح و عدم‌کفایت روحانی!

۱۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۸ کد : ۲۶۱ تیتر یک سیاسی
خبرنگار وقایع اتفاقیه، در تماس با برخی از نمایندگان مجلس، نظر آن‌ها را در باب استیضاح حسن روحانی در شرایط فعلی کشور جویا شده است. نمایندگانی که با آن‌ها گفتگو شده، از کسانی هستند که طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کرده و از منظر جناح‌بندی‌های سیاسی، به طیف اصولگرا تعلق دارند.
۹۷ رأی برای استیضاح و عدم‌کفایت روحانی!


نویسنده: کورش چهاردوری

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بر اساس اصل 89 قانون اساسی جمهوری اسلامی، استیضاح رئیس‌جمهور یکی از اختیارات مجلس شورای اسلامی است. بر مبنای این اصل «در صورتی‏ که‏ حداقل‏ یک‌سوم‏ از نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی،‏ رئیس‌جمهور را در مقام‏ اجرای‏ وظایف‏ مدیریت‏ قوه‏ مجریه‏ و اداره‏ امور اجرایی‏ کشور مورد استیضاح‏ قرار دهند، رئیس‌جمهور باید ظرف‏ مدت‏ یک‏ ماه‏ پس‏ از طرح‏ آن،‏ در مجلس‏ حاضر شود و در خصوص‏ مسائل‏ مطرح‏ شده‏ توضیحات‏ کافی‏ بدهد. در صورتی‏ که‏ پس‏ از بیانات‏ نمایندگان‏ مخالف‏ و موافق‏ و پاسخ‏ رئیس‌جمهور، اکثریت‏ دوسوم‏ کل‏ نمایندگان‏ به‏ عدم‌کفایت‏ رئیس‌جمهور رأی‏ دادند، مراتب‏ جهت‏ اجرای‏ بند ده‏ اصل‏ یکصد و دهم‏ به‏ اطلاع‏ مقام‏ رهبری‏ می‌رسد.» 


بند ده اصل 110 قانون اساسی نیز در موارد اختیارات رهبری تصریح می‌کند: «عزل‏ رئیس‌جمهور با در نظر گرفتن‏ مصالح‏ کشور پس‏ از حکم‏ دیوان‏ عالی‏ کشور به‏ تخلف‏ وی‏ از وظایف‏ قانونی‏، یا رأی‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ به‏ عدم‌کفایت‏ وی‏ بر اساس‏ اصل‏ هشتاد و نهم‏.» 


اصل 131 قانون اساسی، در باب وضعیت سمت ریاست جمهوری بعد از رأی مجلس به برکناری رئیس‌جمهور، وضعیت را روشن ساخته است:

«در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفاء، غیبت‏ یا بیماری‏ بیش‏ از دو ماه‏ رئیس‌جمهور و یا در موردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ پایان‏ یافته‏ و رئیس‌جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏ و یا امور دیگری‏ از این‏ قبیل‏، معاون‏ اول‏ رئیس‌جمهور با موافقت‏ رهبری‏ اختیارات‏ و مسئولیت‌های‏ وی‏ را بر عهده‏ می‌گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏ و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و معاون‏ اول‏ رئیس‌جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز، رئیس‏جمهور جدید انتخاب‏ شود. در صورت‏ فوت‏ معاون‏ اول‏ و یا امور دیگری‏ که‏ مانع انجام‏ وظایف‏ وی‏ گردد و نیز در صورتی‏ که‏ رئیس‌جمهور معاون‏ اول‏ نداشته‏ باشد، مقام‏ رهبری‏ فرد دیگری‏ را به‏ جای‏ او منصوب‏ می‌کند.»


چندی پیش روزنامه‌ی آنلاین وقایع اتفاقیه، گفتگویی با «حسینعلی حاجی دلیگانی» درباره‌ی جلسه‌ی پاسخ رئیس‌جمهور به سؤالات نمایندگان انجام داد. حاجی دلیگانی که پیش‌تر تهدید کرده بود اگر رئیس‌جمهور نتواند پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای به پرسش‌های نمایندگان ارائه کند، طرح استیضاح و عدم‌کفایت او را کلید خواهد زد، در این گفتگو گفت: «الآن هم در حال کار روی این موضوع هستیم.»


خبرنگار وقایع اتفاقیه، در تماس با برخی از نمایندگان مجلس، نظر آن‌ها را در باب استیضاح حسن روحانی در شرایط فعلی کشور جویا شده است. نمایندگانی که با آن‌ها گفتگو شده، از کسانی هستند که طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کرده و از منظر جناح‌بندی‌های سیاسی، به طیف اصولگرا تعلق دارند.

 

احمد سالک


نماینده‌ی مردم اصفهان در مجلس دهم، در اسفند 96 طرح عدم‌کفایت رئیس‌جمهور را به جریان انداخت اما معتقد است شرایط امروز برای این امر مناسب نیست:


«این بحثی است که باید متناسب با شرایط مکانی و زمانی باشد. بنده بر اساس دقت و مطالعاتی که روی مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی داشته‌ام، در 15 اسفند 96 اصل 89 قانون اساسی را که موضوع عدم‌کفایت سیاسی رئیس‌جمهور است را رقم زدم. آن روز موضع و دلایل خود را هم اعلام کردم. اما شرایط الآن که ما هم در وضعیت خود تحریمی درون تشکیلاتی هستیم و هم فشار امریکا برای تحریم‌ها، آنچه مهم است، وحدت امت ماست که باید حفظ شود. این حفظ وحدت در حفظ وحدت سران قوا نهفته است. اما آقای رئیس‌جمهور که پاسخ‌هایشان برای مجلس قانع‌کننده نبود –جز یک مورد- باید تصمیم جدی برای رفع دغدغه معیشت مردم و جلوگیری از این گرانی افسارگسیخته و فشارهایی که روی دهک‌های پایین جامعه است، بگیرند. البته مجلس هم روی این موضوع حساس است.»

 

 

احمد امیرآبادی فراهانی

 

نماینده‌ی مردم قم، فعلاً سؤال از رئیس‌جمهور را کافی می‌داند:


«سؤال و استیضاح حق نمایندگان است. چه درباره‌ی وزرا و چه رئیس‌جمهور. اما اینکه شرایط چه می‌طلبد، چه زمانی باید انجام شود و اصل این کار، درست است یا نه، مباحث مختلفی دارد. ما انتظار داشتیم که آقای رئیس‌جمهور کابینه را ترمیم کند، اما مجلس در حال انجام این کار است. من فکر می‌کنم، در همین حدی که از رئیس‌جمهور سؤال شد و بعضی از وزرا استیضاح می‌شوند، در این مقطع کافی است.»

 

 

مجتبی ذوالنور

 


نماینده‌ی مردم قم و از نزدیکان به جبهه‌ی پایداری در مجلس دهم، تأسف خود از عدم همراهی نمایندگان در امضای طرح استیضاح و عدم‌کفایت سیاسی رئیس‌جمهور را ابراز می‌دارد: 

«مجلس فعلی این موضوع را پاسخ نمی‌دهد. به دلیل اینکه کف سؤال از آقای رئیس‌جمهور، 73 امضا بود. ما خیلی تلاش کردیم تا توانستیم این 73 امضا را حفظ کنیم و سؤال از رئیس‌جمهور از حدنصاب نیفتد. فشار بسیار سنگین بود. رأی‌گیری درباره‌ی سؤالات هم نصف به‌علاوه‌ی یک رأی را نیاز دارد. یعنی اکثریت مطلق. چهار سؤال رأی آورد. اما استیضاح آقای رئیس‌جمهور یک‌سوم آراء را لازم دارد. یک‌سوم هم رقمی حدود 97 امضا نیاز دارد. 97 امضا، متأسفانه در شرایط کنونی مجلس جمع نخواهد شد. فرض کنیم 97 نفر از نمایندگان امضا کنند و کار به رأی‌گیری بکشد. دوسوم رأی نمایندگان یعنی 194 رأی برای عزل رئیس‌جمهور نیاز است. پیش‌بینی ما این است که در شرایط موجود مجلس، این اتفاق نخواهد افتاد. اینکه نماینده‌ای به سؤال از رئیس‌جمهور رأی داد، دلیل بر آن نیست که به استیضاح از رئیس‌جمهور نیز رأی دهد.»

 

 

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی

 


نماینده‌ی مردم فریمان و سرخس، استیضاح رئیس‌جمهور را در شرایط فعلی به مصلحت نمی‌داند:


«ما در شرایط فعلی، استیضاح رئیس‌جمهور را به مصلحت نمی‌دانیم. ما بحث سؤال را پیگیری کردیم و الحمدالله بحث‌ها هم در فضای بسیار منطقی و جدی مطرح شد. البته هم سؤالات و هم پاسخ‌ها می‌توانست به صورت جدی‌تری مطرح شود و عمل‌گرایانه‌تر باشد. نتیجه‌ی پاسخ‌ها هم چهار کارت زرد به رئیس‌جمهور بود که ما این را عدم اقناع مجلس می‌دانیم. امیدواریم که ایشان با کارایی و کارآمدی و اعلام راه‌های برون‌رفت از شرایط موجود، بتوانند وضعیت اقتصادی را سامان‌دهی کنند.»

کلید واژه ها: مجلس استیضاح حسن روحانی حسینعلی حاجی دلیگانی عدم کفایت مجتبی ذوالنور احمد امیرآبادی فراهانی سید احسان قاضی زاده هاشمی احمد سالک قانون اساسی


نظر شما :