جو بایدن؛ سیاستمدار "خواب‌آلود" توان شکست ترامپ را دارد؟

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۶ کد : ۲۵۸۹ دیپلماسی
سوال این است که بایدن برای پیروزی در برابر ترامپ چقدر شانس دارد؟ هنوز آمار سراسری دقیقی درباره میزان محبوبیت بایدن و سایر کاندیدا‌های برجسته جزب دمکرات وجود ندارد. ولی واکنش ترامپ و توصیه مشاوران سیاسی او، نشان می‌دهد که آن‌ها خطر بایدن را جدی گرفته‌اند.
جو بایدن؛ سیاستمدار "خواب‌آلود" توان شکست ترامپ را دارد؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جو بایدن، معاون ریاست‌جمهوری باراک اوباما، به طور رسمی وارد رقابت‌های انتخاباتی آمریکا شده و نگرانی دونالد ترامپ را برانگیخته است. هر چند که بایدن در حال حاضر در مقایسه با سایر نامزد‌های دمکرات وضعیت خوبی دارد، اما تحلیلگران درباره شانس موفقیت او با احتیاط سخن می‌گویند.

به گزارش فرارو، انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا روز به روز نزدیکتر می‌شود و نامزد‌ها یکی پس از دیگری وارد نبرد انتخاباتی می‌شوند تا بار دیگر انتخاب بالاترین مقام سیاسی آمریکا را به صندوق رأی بسپارند. در این میان، با ورود هر یک از نامزد‌های رقیب، نگرانی‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بیشتر و بیشتر می‌شود. به طوری که روز دوشنبه گذشته، به محض برگزاری تجمع انتخاباتی جو بایدن، ترامپ، برخلاف توصیه مشاوران سیاسی خود، با او وارد جدال لفظی شد.

جو بایدن، روز دوشنبه، نخستین تجمع انتخاباتی خود را در زادگاهش، ایالت پنسیلوانیا، برگزار کرد. این ایالت، به همراه چند ایالت دیگر، مثل ویسکانسن و میشیگان، در انتخابات آمریکا اهمیت خاصی دارند و در ادبیات سیاسی آمریکا به «ایالت‌های چرخشی» معروف هستند. ایالت چرخشی به ایالتی گفته می‌شود که طرفدار حزب خاصی نیست و دو حزب دمکرات و جمهوریخواه ممکن است به طور متناوب در آن پیروز شوند. پنسیلوانیا، هر چند زادگاه بایدن به شمار می‌رود، اما در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به ترامپ رأی داده بود. شاید به همین دلیل است که واکنش ترامپ به اولین تجمع بایدن در این ایالت عجولانه و شخصی بود. چرا که بایدن سفیدپوستان حامی ترامپ و نیز یکی از اصناف مهم این ایالت را هدف گرفته است.
این اقدام بایدن، در کنار سابقه طولانی او در سپهر سیاسی آمریکا، موجبات نگرانی ترامپ را فراهم کرده است. بایدن ۷۶ ساله، برای چند دهه، به عنوان یک سیاستمدار در واشنگتن حضور داشته است. او از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹، نماینده ایالت دلاور در کنگره بود و سپس به مدت هشت سال، از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶، به عنوان معاون رئیس‌جمهور خدمت کرد. علاوه بر این، او تاکنون دو بار در انتخابات ریاست‌جمهوری، یک بار در ۱۹۸۸ و دیگری در ۲۰۰۸، شرکت کرد، اما شکست خورد. با توجه سن بایدن، احتمالا این آخرین فرصت او برای رسیدن به آرزوی ۳۰ ساله خود -یعنی رئیس‌جمهور شدن- خواهد بود.

اما سوال این است که بایدن برای پیروزی در برابر ترامپ چقدر شانس دارد؟ هنوز آمار سراسری دقیقی درباره میزان محبوبیت بایدن و سایر کاندیدا‌های برجسته جزب دمکرات وجود ندارد. ولی واکنش ترامپ و توصیه مشاوران سیاسی او، نشان می‌دهد که آن‌ها خطر بایدن را جدی گرفته‌اند.

ترامپ درباره بایدن توئیت کرد: «جو بایدن خواب‌آلود اولین تجمع انتخاباتی خود را در ایالت بزرگ پنسیلوانیا برگزار می‌کند. پرواضح است که او نمی‌داند پنسیلوانیا یکی از بهترین سال‌های اقتصادی خود در تاریخ را تجربه می‌کند. بیکاری به پایین‌ترین سطح رسیده، و صنعت فولاد آن رو به شکوفایی است. همان صنعتی که قبلا مرده بود. آینده درخشان.»
رئیس‌جمهور آمریکا به این توئیت اکتفا نکرد و انجمن بین المللی آتش‌نشانان که از بایدن حمایت کرده بود، را هم به باد انتقاد گرفت. به گفته ترامپ، به رغم اینکه اعضای این انجمن او را می‌خواهند، رهبران انجمن یادشده همیشه از دمکرات‌ها حمایت می‌کنند.

دستاورد‌های اقتصادی ترامپ، مهمترین سلاح او در برابر رقبای دمکرات است. او در توئیت دیگری نوشت: «نرخ بیکاری (شهر) پیتزبرگ به پایین‌ترین سطح خود از اوایل دهه ۱۹۷۰ رسیده است و شاید از این هم بهتر باشد. اما جو خواب‌آلود اولین تجمع خودش را به تازگی در آنجا برگزار کرده است. حقیقت این است که همه جنبه‌های اقتصادی کشورمان در بهترین وضعیت قرار دارند.»

انتقادات تند ترامپ از بایدن، ظاهرا برخلاف میل مشاوران سیاسی ترامپ صورت گرفته است. دو منبع آگاه، به شبکه سی‌ان‌ان گفته‌اند که مشاوران سیاسی ترامپ به او هشدار داده‌اند که از بایدن و رهبران انجمن‌های صنفی انتقاد نکند. آن‌ها نگران هستند که ترامپ با این کار، از بایدن یک رقیب قدرتمند محتمل بسازد. مشاوران به ترامپ توصیه کرده‌اند که در این مرحله با هیچ یک از رقبای برجسته دمکرات وارد درگیری شخصی لفظی نشود. چرا که این امر، نامزد‌ها را بیش از پیش معروف می‌کند. اما ترامپ به این توصیه پایبند نماند.
ترامپ و بسیاری از جمهوریخواهان معتقدند که اگر بایدن بتواند کاندیداتوری حزب دمکرات را بدست بیاورد، تهدید مهمی برای ادامه ریاست‌جمهوری ترامپ خواهد بود. البته برخی نظرسنجی‌ها و همچنین کمک‌های مالی انتخاباتی نشان می‌دهد، نگرانی جمهوریخواهان از بایدن کاملا بجاست. نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد که بایدن در مقدمه نامزد‌های حزب دمکرات است و تنها ۲۴ ساعت پس از آغاز کار ستاد انتخاباتی او، توانست ۶.۳ میلیون دلار کمک مالی جمع کند. هیچکدام از نامزد‌های دیگر دمکرات نتوانستند در ۲۴ ساعت اول ستاد خود چنین مبلغی جمع کنند. با این حال، برخی تحلیلگران معتقدند که بایدن نهایتا شانس و مزیتی بیش از سایر کاندیدا‌های دمکرات مانند کامالا هریس و دیگران ندارد. چرا که نظرسنجی‌های اولیه نمی‌تواند روند وقایع روز‌های حساس انتخابات در آینده را مشخص کند. علاوه بر این، بایدن با رقیبی -ترامپ - مواجه است که آشکارا از نگرانی‌های مردم آمریکا درخصوص مهاجرت و نیز احساسات ناسیونالیستی سفیدپوستان برای مقاصد خود استفاده می‌کند. این در حالی است که بایدن سعی کرده است گفتمان روشنفکرانه اوباما را در تبلیغات خود به کار گیرد.

کلید واژه ها: امریکا دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وقایع اتفاقیه حزب دموکرات آمریکا


( ۱ )

نظر شما :