حضور سه هنرمند ایرانی در دوسالانه ونیز

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۵ کد : ۲۵۲۴ اصلی فرهنگ و هنر
مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد از حضور سه هنرمند ایرانی در پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز خبر داد و گفت: «از بودن و سرودن» عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران در این رویداد است که با پیام صلح و ستایش زندگی فعالیت می‌کند.
حضور سه هنرمند ایرانی در دوسالانه ونیز

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: پنجاه و هشتمین دوسالانه (بینال) هنر ونیز، بیست و یکم اردیبهشت ماه آغاز به کار می کند و ایران با سه هنرمند در این رویداد معتبر جهانی حاضر است. 

هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است گفت: پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، ۲۱ اردیبهشت ماه مصادف با ۱۱ می ۲۰۱۹ در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا با عنوان « باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی» به طور رسمی گشایش می‌یابد. «از بودن و سرودن» نام غرفه و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در این دوره است که از صلح خواهد گفت و ترسیم جهانی بهتر برای زندگی.

به گزارش ایرنا، مظفری با ذکر این نکته که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران بر اساس شعری از دکتر «محمدرضا شفیعی کدکنی» انتخاب شده که نشان از رویش و امید به آینده دارد، اضافه کرد: براساس عنوان نمایشگاه بین‌المللی ونیز (باشد که در زمانه¬ی جذابی زندگی کنی)، نمایشگاه «از بودن و سرودن» ایران ستایشی ‌ست بر زندگی و لحظات ارزشمند زیسته شدن در اکنون و همچنین آینده. این نمایشگاه پیام‌آور صلحی‌ست از سمت جامعه‌ و فرهنگ درخشان ایرانی که رسانه‌های دنیا کمتر به آن پرداخته‌اند.

وی درباره گفته «راف روگوف»، کیوریتور بینال بین المللی ونیز، در نشست مطبوعاتی نمایشگاه که پنجاه و هشتمین بینال ونیز را در ضدیت با دیدگاه دونالد ترامپ از جهان معرفی کرد.، گفت: حضور ایران در این دوره به خصوص، بسیار حایز اهمیت است. گرچه جهان سیاسی با تمام قدرت، فشارهایش را بر ایران اعمال می کند و سعی در تنگ کردن هر چه بیشتر عرصه دارد، اما چشمه جوشان فرهنگ و هنر ایران همچنان قدرتمند به فعالیت و آفرینش ادامه می دهد.

مظفری ادامه داد: در این دوره، هنرمندان بر اساس یک فرآیند دقیق انتخاب شدند و آثار سه هنرمند که با زبان و نشانه های جهانی در گفت‌وگوست و به دنیای هنر معاصر جهان نزدیک تر است به ونیز خواهد رفت. هنرمندان بر اساس آرای هیات انتخاب، متشکل از «حسن سلطانی» رئیس دانشگاه هنر، «محسن سلیمانی» مدرس دانشگاه، « فرح اصولی» هنرمند، «امیر سقراطی» پژوهشگر، منتقد و هنرمند، «احسان آقایی» رییس موزه هنرهای معاصر تهران، «علی بختیاری» به عنوان کارشناس هنری و اینجانب به عنوان کمیسیونر نمایشگاه، انتخاب شدند. معیارهای اصلی انتخاب هنرمندان، تابعیت و سکونت در ایران و توجه به استان ها و حضور نماینده بانوان هنرمند در این رویداد بوده است.

وی اظهار کرد: در ابتدا ۳۰ کارشناس هنری، مدرس دانشگاه، کیوریتور برجسته کشور انتخاب و از آنها خواسته شد، سه هنرمند را با اولویت و امتیاز به شورا معرفی کنند و درنهایت بر اساس امتیازهای هر هنرمند، طرح، ایده و زبان جهانی آثاری که بالاترین امتیازها را به دست آوردند، انتخاب شدند. این سه هنرمند در رشته‌های مختلف با ستایش شکوهِ بودن و زمان، هویت و خاطره، واقعیت و رویا، هنر ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

کمیسیونر ایران در بینال ونیز گفت: بر خلاف تصور رایج جامعه‌ بین‌المللی هنر، درباره‌ هنر ایرانی که عموما بر پایه‌ عناصر و نقشمایه های محلی‌ست، این‌بار هر یک از این هنرمندان با روش خاص خود وجوه جهانی و معاصر هنر ایرانی را عرضه خواهند کرد. 

مظفری اضافه کرد: محل پاویون ایران در شهر ونیز توسط موسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان برگزار کننده نمایشگاه ایران پس از چندین ماه بررسی و کارشناسی انتخاب شد و با توجه به امکانات موجود در یکی از بهترین نقاط شهر ونیز و نزدیک به میدان مشهور «سن مارکو» دایر می شود که با توجه به موقعیت مناسب پاویون کشورمان در این دوره بخش بزرگتری از هنرمندان و مخاطبان این بینال از غرفه ایران دیدار و با هنر ایران آشنا خواهند شد.

وی افزود: «از بودن و سرودن» آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میر‌عظیمی را به نمایش خواهد گذاشت و رضا عابدینی طراح گرافیک این رویداد است.

«رضا لواسانی» متولد ۱۳۴۱ تهران است. او هنرمندی‌ست که در مدیوم‌های گوناگونی فعالیت دارد و چیدمان «زندگی » را به ونیز پنجاه و هشتم می آورد. لواسانی ساخت چیدمان «زندگی» را در سال ۱۳۹۱ آغاز و بیش از سه سال روی اجزای‌ مختلف آن کار کرد. او تعمداً خمیر کاغذ را انتخاب کرده که هم آثار ارزشمندی از بزرگان هنر ایران با استفاده از مدیوم پاپیه ماشه آفریده شده و هم به طور عینی و نمادین بر مفهوم بازیافت تاکید دارد. این اثر هنری روایتی شعرگونه است درباره‌ شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان. شیوه‌ شگفت‌انگیز او در ارائه این اثر هنری، توصیف‌گر باور هنرمند به ارزشمندی زندگی‌ست که با امضای خاص او در زیباشناسی به نمایش درآمده است. «زندگی» بر نمایش‌وارگی مجسمه و چیدمان تاکید دارد.

«سمیرا علیخانزاده» متولد ۱۳۴۶ تهران و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. علیخانزاده با نگاهی به آینده خاطرات گذشته را یادآور می‌شود بعد از اولین نمایشگاه آثار نقاشی خود، دیگر هیچ‌گاه نقاشی نکرد و توجهش را در تولیدات هنری به سمت «مدیوم جدید» برد، مدیومی که از زمانه‌ خود بود. عکس‌های خانوادگی را به عنوان ماده‌ خام کارهایش برگزید و با دست‌بردن در این تصاویر، ایده‌هایی درباره‌ هویت و خاطرات را واکاوی کرد. با جدا کردن پرتره‌هایش از زمینه در عکس‌های قدیمی و قرار دادن آن‌ها روی توری فلزی، بیننده را به جستجوی روایتی تصویری به جای تنها نگاه‌ کردن به عکس سوق می‌دهد.

«علی میرعظیمی» هنرمند جوان، متولد ۱۳۶۳ در اصفهان زندگی و کار می‌کند. میرعظیمی با گذار و تجربه در مدیوم‌های مختلف مثل سینما، نوشتار، هنر‌های تجسمی و غیره، آثار هنری روایت‌گونه،‌ خود را می‌سازد. او با نگاهی به نارسایی‌های زبان و رویا، چیدمانی کنشگر آفریده که ایده‌ اصلی کار او مفهوم خواب و رویا، آموزش و مقایسه استعداد یادگیری زبان بین کودک انسان و «فنچ‌« نابالغ است.

کمیسیونر ایران خاطر نشان کرد: بینال هنر ونیز مهم‌ترین رخداد هنرهای تجسمی در جهان تلقی شده و برخی به آن لقب المپیک هنر داده اند. این سازمان که قدیمی ترین دوسالانه جهان است، امسال در آستانه ۱۱۶ سالگی، پنجاه و هشتمین دوره خود را برگزار می کند در هر دوره این دوسالانه، کشورهای جهان، مشارکت فعال داشته و غرفه خود را بر مبنای هنر معاصرشان به نمایش می گذارند. در کنار مشارکت ملی کشورها، رویدادهایی موازی نیز توسط هنرمندان و بنیادها و گالری ها در سطح شهر ونیز برگزار می شود.

مدیر کل هنرهای تجسمی افزود: تا کنون پنجاه و شش دوره بینال ونیز برگزار شده که کشور ایران در هشت دوره آن شرکت داشته است. حضور ایران در این بینال دو دوره پیش از انقلاب اسلامی و شش دوره آن پس از انقلاب اسلامی بوده است. پنجاه و هشتمین بینال ونیز از ۲۱ اردیبهشت ماه مصادف با ۱۱ می ۲۰۱۹ طور رسمی در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا گشایش می یابد و تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) در ونیز برپاست. 

مظفری در پایان گفت: این نمایشگاه به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت بانک آینده برگزار خواهد شد.
بینال ونیز، نمایشگاهی از آثار هنری معاصر هنرمندان سراسر جهان است که هر دو سال یکبار (در سال‌های فرد) در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: دوسالانه هنر ونیز هنرهای تجسمی


نظر شما :