واقعیت‌های خودسوزی مرد جوان مقابل ساختمان شهرداری تهران

۱۳ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۹ کد : ۲۵۰ تیتر یک جامـــعه
وقایع اتفاقیه در گزارش زیر سعی کرده تا واقعیت‌های خودسوزی مرد جوان جلوی ساختمان شهرداری را از زاویه دیگری بررسی کند.
واقعیت‌های خودسوزی مرد جوان مقابل ساختمان شهرداری تهران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: خودسوزی مردی جوان در مقابل ساختمان شهرداری تهران. تیتر خبر به قدر کافی تلخ بود که آن را به سرعت مخابره کند. در کنار خبر اصلی شایعات زیادی هم مطرح شد که خشم عمومی را افزایش می‌داد. شایعاتی مبنی بر اینکه شهرداری تهران در محل حادثه حضور داشته اما به ماجرا بی‌توجه بوده است. ماجرای حقیقی اما با واقعیتی که فضای مجازی آن را منتشر کرد متفاوت بود. روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه در گزارشی سعی کرده تا ماجرا را از بعد دیگری ببینید.

 

اصل ماجرا چیست؟

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی٬ ساعت ۹ صبح امروز٬ یکی از کسبه منطقه ۲ مقابل ساختمان مرکزی شهرداری تهران اقدام به خودسوزی کرد. این حادثه در حالی اتفاق افتاد که مرد جوانی به همراه همسر و فرزند کوچکش در محل حضور یافته بود.      

     

به گفته معاون خدمات شهری منطقه 7 بعد از اینکه کودک از صحنه خارج شد، پدر اقدام به خودسوزی کرد. عباس مافی در توضیح شرایط کودک پس از خروج از صحنه آتش سوزی اظهار کرد: تمام تلاش من این بود که بچه 4 ساله این صحنه را نبیند به همین دلیل بلافاصله بچه را به ساختمان شهرداری بردم، لباس هایش را درآوردم و او را در حمام شست و شو داده و بعد از آن به مادرش تحویل دادم.


 به گفته خبرنگاران حاضر در محل این فرد در ابتدا می‌خواسته فرزندش را آتش بزند که با دخالت مردم٬ کودک نجات پیدا کرده است. پس از آتش سوزی اما عوامل شهرداری با استفاده از کپسول آتش نشانی حریق را خاموش کردند و فرد را نجات دادند. او اکنون در بیمارستان سوانح سوختگی بستری است.

 

مدیر اورژانس شرکت شهر سالم طی مصاحبه‌ای با ایسنا در تشریح میزان سوختگی این فرد گفت: مرد 50 ساله دچار سوختگی 45 درصدی و از نوع درجه دو و سه و همچنین درجه یک شده است. صورت وی مختصری سوخته اما سینه و شکم و پاها تا زانو سوخته است.

 

وی همچنین اعلام کرده بود:  این فرد سوختگی‌های عمیق دارد اما حالت ذغالی پیدا نکرده است لذا قطعا بهبود پیدا می‌کند اما ممکن است روند بهبود وی طولانی شود و ممکن است در جریان روند بهبود با توجه به احتمال عفونت، نیاز به جراحی داشته باشد.

 

شهردار تهران در بهشت بود؟

در ابتدا خبری منتشر شد در این راستا که همان دقایق شهردار تهران در ساختمان شهرداری حضور داشته و نسبت به این ماجرا هم بی‌تفاوت بوده است. خبری که البته شهرداری تهران آن را تکذیب کرد و اعلام کرد که شهردار تهران ساعت 8 صبح برای شرکت در جلسه شورای شهرداران کلانشهرها در محل وزارت کشور واقع در خیابان فاطمی حضور داشته است. این خبر البته بعدتر توسط پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور هم تایید شد. 

 

علت ماجرا از واقعیت تا شایعات

بعد از انتشار خبر اعضای شورای شهر و شهرداری تهران دستور ‍پیگیری سریع ماجرا را دادند در نهایت علت ماجرا را سایت شهرنوشت که وابسته به شهرداری تهران است منتشر کرد.    

                                                           

در رسانه‌ها گفته شد که علت خودسوزی فرد به دلیل ‍پلمب مغازه‌اش در منطقه ۲ شهرداری تهران بوده است. روایت شهردار منطقه 2 از پرونده ملک مورد مناقشه مردی که خودسوزی کرد اما متفاوت بود. 


 شهردار منطقه 2 درباره پرونده فردی که امروز مقابل شهرداری خودسوزی کرد، گفت: هیچگونه اقدامی در خصوص پلمپ یا جلوگیری از فعالیت ملک موردنظر صورت نپذیرفته و صرفا اخطار قانونی به فرد موردنظر ابلاغ شده است. و پس از بررسی‌های به عمل آمده روشن شد ملک مورد مناقشه یک خانه ویلایی دو طبقه است که فرد خودسوزی کرده مالک طبقه همکف این خانه بوده است. این فرد نسبت به تغییر کاربری و ساخت دو باب مغازه تجاری در پارکینگ ملک مزبور در سال های گذشته اقدام کرده است. شهرداری منطقه 2 هم در سال گذشته (تاریخ 30/11/95) نسبت به تنظیم صورت جلسه شورای معماری در خصوص تثبیت دو واحد تجاری در همکف مشروط به اخذ تعهد محضری از مالکین مشاعی و پاسخگویی به شاکیان احتمالی و تعهد تامین پارکینگ اقدام کرده است.


وی ادامه داد: در تاریخ 23 اردیبهشت سال جاری نیز یکی از مالکین مشاعی نسبت به تغییر کاربری طی نامه شماره 12507 اعتراض کرده و شهرداری متعاقبا برابر مقررات به مالک واحدهای تجاری نسبت به صدور اخطاریه مبنی بر ارایه رضایت نامه محضری از سایر ساکنین مشاعی اقدام کرده است. سپس با ادعای وکیل فرد مورد نظر مبنی بر دارا بودن وکالت نامه توافق از مالک اصلی، اداره حقوقی شهرداری منطقه 2 طی نامه شماره 34919 مورخ  3 مرداد ماه سال جاری اعتبار وکالت نامه مزبور را استعلام می‌کند که در پاسخ به آن طی نامه شماره 42214 مورخ  23 مرداد 97 انقضای وکالت نامه مزبور به علت فوت موکل اعلام می‌شود.


همچنین معاونت شهرسازی این منطقه طی نامه شماره 45895 مورخ اول شهریور 97 به شهردار ناحیه 9 اعلام می‌کند نظر به اینکه ذینفعان ملک تاکنون نسبت به اخذ اجازه نامه نسبت به بهره برداری از طبقه همکف اقدام نکرده‌اند هرگونه بهره برداری از طبقه همکف بدون مجوز اعلام شده و ناحیه مربوطه نیز صرفا نسبت به صدور اخطار اقدام می‌کند.

 

از اجتماع تا مشکلات شخصی

خودسوزی اما یکی از انواع خودکشی است که بیشتر جنبه اجتماعی-اعتراضی دارد٬ فارغ از اینکه افرادی که دست به این کار می‌زنند تا چه حد با مشکلات روحی دست و پنجه نرم می‌کند می‌توان گفت این پدیده تاثیر مستقیمی در مسایل اجتماعی و ناراحتی‌های بیرونی دارد. پروانه سلحشوری٬ نماینده مردم تهران امروز در گفت‌وگو با خبرفوری اعلام کرد که فضای اجتماعی بسته به همراه کمبود شادی و نشاط در جامعه افراد آن جامعه را به استیصال می‌رساند و تحمل آنها را ‍پایین می‌آورد و باعث بروز چنین اتفاقاتی خواهد شد.

         

 بعد از چنین اتفاقاتی مسوولان جامعه باید تلاش کنند تا با ارایه راهکارهایی از بروز پدیده‌های این‌چنینی جلوگیری کنند. اتفاقی که مد شدن آن در جامعه ناامیدی را گسترش می‌دهد.

کلید واژه ها: خودسوزی


نظر شما :