چرا قیمت اجاره‌بها در بازار ایران رو به افزایش است؟

۳۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۴ کد : ۲۴۴۹ سرخط اخبار
در صورت عدم رونق بازار ساخت و ساز از نیمه دوم سال بازار مسکن وارد دوره رکود خواهد شد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن با اعلام این مطلب افزود: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها و رونق در بخش مسکن حتی تا پایان نیمه نخست سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.
وی در پاسخ به این سوال که افزایش ۹۰ درصدی قیمت ساخت و مسکن چه تاثیری بر میزان نرخ رهن و اجاره بها داشت، توضیح داد: همیشه در بازار مسکن و با شروع افزایش قیمت، معمولا اجاره بها افزایش می یابد و در انتهای قیمت و نزدیک به شرایط رکود به طور مجدد نرخ اجاره بها بالا می رود.
وی توضیح داد: دلیل این مساله این است که در قسمت اول و در آخر این پروسه، ‌توان خرید مردم کاهش می یابد و گرایش به اجاره مسکن نسبت به خرید بیشتر می شود.
وی درباره آماری که از سوی برخی فعالان بازار مسکن و انبوه سازان مبنی حمایت نشدن از بخش ساخت و ساز و انباشت ۹میلیون نیاز به مسکن در سال‌های اخیر بیان کرد: به اعتقاد بنده اکنون در کشور نیاز به ساخت و تامین ۵میلیون واحد مسکونی داریم و آمار ۹میلیونی نیاز به مسکن صحیح نیست.
به گزارش خبرآنلاین، ستاریان افزود: با توجه به افزایش حاشیه‌نشینی در سال های اخیر اکنون نیازمند ساخت و تامین حدود ۵میلیون واحد مسکونی هستیم.
وی درباره مدت زمان ساخت و تامین این تعداد واحد مسکونی توضیح داد: برای ساخت این تعداد مسکن، بین ۴تا ۵سال زمان نیاز داریم.

کلید واژه ها: اقتصاد مسکنبازار ایراننرخ اجاره بها


نظر شما :