آغاز هفته فرهنگی ایران در روسیه

۱۳ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱ کد : ۲۴۲ آخرین اخبار
افتتاحیه هفته فرهنگی ج. ا. ایران در روسیه راس ساعت ۱۹ در سالن مالی تئاتر مسکو که تمام گنجایش آن پر شده بود با سخنرانی پاول استپانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه آغاز گردید.

افتتاحیه هفته فرهنگی ج. ا. ایران در روسیه راس ساعت 19 در سالن مالی تئاتر مسکو که تمام گنجایش آن پر شده بود با سخنرانی پاول استپانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه آغاز گردید. 

به نقل از بخش رسانه ای سفارت ایران در مسکو، در ادامه ابوذر ابراهیمی ترکمان، معاون سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی به تبیین اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور پرداخته و اشاره داشت که مردم ایران و روسیه هر دو علاقه ای وافر به فرهنگ و هنر دارند. 

وی به سابقه ۲۰۰ ساله حضور و اشاعه ادبیات و فرهنگ ایران در روسیه و متقابلا حضور ادبیات روسیه بالغ بر ۱۰۰ سال در ایران اشاره نمود. ابراهیمی ترکمان افزود: در شراطی که اسلام هراسی و ایران هراسی در دنیا شدت گرفته است، هنرمندان ایرانی با پیام صلح روح لطیف هنر اسلامی-ایرانی را به اینجا آورده اند.

همچنین مهدی سنایی، سفر ایران در روسیه عنوان داشت در شرایطی که هیئت های رسمی بلند پایه دو کشور در روزهای آتی جهت گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تشکیل جلسات می دهند، برگزاری برنامه های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه نیز اهمیت خاصی دارد. 

مهدی سنایی ضمن اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزار ساله ایران و همچنین سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین المللی اظهار داشت که این مولفه ها امکان مناسبی برای گسترش همکاری های فرهنگی را در کنار حوزه های اقتصادی و سیاسی و همچنین بشردوستانه فراهم می آوردند. 

سنایی در ادامه تاکید کرد با اضافه شدن برنامه های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همکاری های ایران و روسیه، همه جوانب ممکن پوشش داده می شود. 

سنایی در پایان سخنان کوتاه خود ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز شاهد برگزاری چنین برنامه هایی باشیم و از نهاد های دخیل در سازماندهی هفته فرهنگی ایران در روسیه تشکر نمود.

در این مراسم گروه موسیقی سنتی همنوازان و گروه مقامی و آینی صحرا نیز برنامه های اجرا کردند. 

هفته فرهنگی ایران تا 18 شهریور در دو شهر مسکو و اوفا ادامه خواهد داشت و در موزه هنرهای مردمی روسیه نیز نمایشگاه برپا شده است که در آن جنبه های متنوع هنر ایرانی به نمایش گذاشته شده اند.

کلید واژه ها: روسیه مسکو هفته فرهنگی


نظر شما :