گره کور بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی در بانک مرکزی

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۹ کد : ۲۳۱ تیتر یک انتخاب سردبیر اقــتــصــادی
بانک مرکزی این روزها به معضل اصلی اقتصاد کشور تبدیل  شده است، از یک سو با عدم مدیریت بازار سکه و ارز معشیت مردم را به مخاطره انداخته است از سوی دیگر با اجرایی نکردن ۲ تبصره بودجه در ارتباط با بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی گره ای از کار تولیدکنندگان و بدهکاران بانکی باز نمی کند.
گره کور بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی در بانک مرکزی

نویسنده نسترن دقیقی


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: یکی از مهم ترین مشکلات اقتصادی کشور، بانک ها و بدهی های بانکی است، تولیدکننده و فعال اقتصادی برای ایجاد رونق و چرخش تولید در کشور، از بانک ها وام هایی با سودهای نجومی دریافت کرده اند که با توجه به رکود حاکم بر کشور از عهده بازپرداخت آن برنیامده اند. در شرایطی که مسئولان، بانک ها، دولتی و ها و مجلسی می دانند اوضاع برای پرداخت سود تسهیلات به بانک ها فراهم نیست اما اقدامی برای کاهش این فشار بر تولید کننده برداشته نمی شود.

 

البته نباید فراموش کرد که در قانون بودجه از سال 95 تا سال 97 بخشودی سودتسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان از سوی نمایندگان پیشنهاد و به تصویب مجلسی ها رسیده است اما به نظر نمی رسد که دولت و بانک مرکزی نسبت به اجرای این بخش تمایلی دارد.

 

پیش از این محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفته است بر اساس آمار و عملکردی که دولت داده تا به امروز حدود 2هزار 350 میلیارد تومان برای بخشش سود تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان پرداخت شده است اما در کل بودجه ای معادل  5 هزار میلیاد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

 

این نماینده مجلس علت اجرایی نشدن بند ط تبصره 16 قانون بودجه سال 97 را طرح شکایت فردی به دیوان عدالت اداری می داند، ظاهرا بانک مرکزی به دلیل کمبود اعتبار تنها یک تسهیلات تا سقف 100 میلیونی را می بخشد اما از آنجایی که در قانون چنین صراحتی وجود ندارد، دیوان عدالت اداری حکم داده است بانک مرکزی باید بیش از یک فقره وام زیر 100 میلیون را با این روش ببخشد.

 

هرچند که قانون دراین زمینه صراحت کامل دارد بانک مرکزی تصمیم ندارد تا حل و فصل این مسئله و قبول بخشش تنها یک فقره تسهیلات زیر 100 میلیون این بند از قانون بودجه را اجرایی کند. 

 

در بند ط تبصره 16 قانون بودجه سال 97 آمده است که  سقف بخشودگی سود تسهیلات تا سقف یک‌ میلیارد ریال (منوط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه) پنجاه هزار میلیارد ریال است.

 

تنها یک تبصره در قانون بودجه سال 97 به بخشش تسهیلات بانکی نپرداخته است، در بند و تبصره 16 قانون بودجه نیز سود مرکب مشتریان بدهکار معوق بخشوده شود، با وجود اینکه این تبصره برای تشویق تولیدکنندگان تدوین شده است و می تواند به تحقق شعار سال کمک کند تا امروز بانک مرکزی نسبت به اجرای این بند از قانون گامی برنداشته است.

 

در این تبصره آمده است که به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه نمایند، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری مکلفند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کند.

 

همان طور که در قانون به آن اشاره شده است، استفاده از بخشش تسهیلات بانکی بازه زمانی مشخصی دارد و از آنجایی که شهریور ماه فرا رسیده و بانک مرکزی همچنان تمایلی به اجرای آن ندارد عملا این فرصت در اختیار بدهکاران بانکی برای تسویه بدهی هایشان فراهم نشده است.

 

علی وقف چی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 با اشاره به تاخیر بانک مرکزی در اجرای این قانون می گوید نمایندگان به دنبال ارائه طرح دو فوریتی برای اصلاح زمان اجرای بخشش سود مرکب تسهیلات معوق بانکی هستند. 
 

کلید واژه ها: بانک مرکزیبودجه سال 97بخشودگی جرایم بانکیعلی وقف چی


نظر شما :