تحریم ها علیه ایران به اروپایی ها خسارت سنگینی وارد می کند

سیاست های کاخ سفید در تقابل با منافع اتحادیه اروپا

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۴ کد : ۲۲۷ انتخاب سردبیر دیپلماسی
دونالد ترامپ در ماه مه از تصمیم خود به خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران خبر داد. دور اول تحریم ها در ماه اوت علیه خرید و فروش دلار و فلزات و بخش خودروسازی و غیره اجرایی شد. اما دور دوم تحریم ها بر بخش انرژی تنها به ایران آسیب نمی زند و از همین حالا تاثیرات منفی آن بر اقتصادهای وابسته به نفت از جمله اقتصادهای اروپایی قابل مشاهده است...
سیاست های کاخ سفید در تقابل با منافع اتحادیه اروپا

نویسنده: اسکات بلینسکی


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در حالی که ایران برای شکایت از تحریم های اعمال شده از سوی ایالات متحده به دیوان دادگستری بین المللی (لاهه) روی آورده است، اتحادیه اروپا خود را برای خسارت های ناشی از تدابیر تنبیهی ایالات متحده علیه ایران آماده می کند که در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی اجرایی می شوند. اهداف واشنگتن کاملا شفاف است: حذف کلی نفت ایران از بازار و کاهش قدرت مالی این کشور. با این حال، با افزایش قیمت نفت به نظر می رسد که سیاست کاخ سفید به کشورهای بیشتری از ایران صدمه می زند. سوال این است که اقتصادهای اروپایی این ضربه را متحمل خواهند شد یا مقابل ایالات متحده می ایستند؟


ایران بعد از عربستان سعودی و عراق، سومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک است و میزان تولیدات آن به چهار میلیون بشکه در روز می رسد. در حال حاضر، اقتصادهای بزرگ از آمریکای شمالی تا اروپا و شرق آسیا شاهد فعالیت اقتصادی فزاینده است که به افزایش مصرف نفت می انجامد و بازار را تحت فشار قرار می دهد. همانطوز که تهران پیشتر هشدار داده، ظرفیت مازاد اوپک نمی تواند کمبود ناشی از سیاست ایالات متحده در قبال صادرات نفتی ایران را جبران کند.


خطر تحریم نفتی ایران و تلاش ایالات متحده برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی با مخاطره افزایش بیشتر بهای نفت در بازار و ایجاد معضلی جدی برای اقتصادهای مصرف کننده نفت همراه است. طبق قانون، ایالات متحده پیش از اعمال تحریم ها بر صادرات نفتی ایران بایستی از عرضه مناسب نفت در بازار کسب اطمینان کند. اما باتوجه به افزایش کنونی در میزان تقاضا، چنین اقدامی بسیار دشوار خواهد بود چرا که احتمال بروز چند شوک در بازار نفتی وجود دارد: ونزوئلا با بحران مواجه است و این مساله ممکن است به اختلال در تولید نفت منجر شود؛ درگیری ها بین اعضای اوپک و روسیه هم در تولید روزانه نفت اختلال ایجاد می کند.


علاوه بر قطع عملیات شرکت های خارجی در ایران، بهای نفت که در نتیجه تحریم ها افزایش یافته به متحدان آمریکا به ویژه در اتحادیه اروپا آسیب می رساند. بلوک اروپایی برای تامین 98 درصد از نفت مورد نیاز خود به صادرات وابسته است و باتوجه به عملکرد ضعیف یورو در برابر دلار، تاثیر افزایش قیمت نفت در اروپا چند برابر حس می شود. افزایش بهای نفت به آلمان که قوه محرکه قاره محسوب می شود، بیش از دیگران آسیب می زند. اقتصاد صادرات محور آلمان به شدت در برابر قیمت اقلام اولیه آسیب پذیر است و افزایش قیمت نفت می تواند به تولیدات صنعتی این کشور آسیب بزند و به افزایش نرخ بیکاری بیانجامد.
در چنین شرایطی مقاومت اتحادیه اروپا تنها بر اساس اصول نیست و از یک التزام اقتصادی ناشی می شود. سیاست خارجی واشنگتن به طور فزاینده از منافع اصلی اروپا فاصله می گیرد. نفت ایران و آلومینیوم روسیه که هر دو از سوی ایالات متحده تحریم می شوند، برای زنده نگه داشتن اقتصاد اروپا ضروری هستند. اشتیاق دونالد ترامپ به تحریم ها تهدیدی اساسی برای اتحادیه اروپا و شکت های بیشماری است که منطقه یورو را سر پا نگه داشته اند. شاید تنها امیدواری به بهبود شرایط این باشد که اتحادیه اروپا از تصمیمش برای ایستادگی در برابر کاخ سفید منصرف نشود.


منبع: اویل پرایس / مترجم: طلا تسلیمی

 

کلید واژه ها: امریکا و اتحادیه اروپاتحریم های آمریکا علیه ایراناتحادیه اروپاتحریم نفتی ایرانبازار جهانی نفت


نظر شما :