هوشمندی؛ سوغات سال ۹۷ برای تهران

۱۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸ کد : ۲۲۵۸ اصلی علم و فناوری
سال ۹۷ برای سازمان فاوا شهرداری سال پرکاری بود. برگزاری نمایشگاه های متعدد، ارائه خدمات شهر هوشمند، راه اندازی سامانه تهران من و... از جمله کارهایی است که عملکرد یک سال این سازمان را بیان می کند.
هوشمندی؛ سوغات سال ۹۷ برای تهران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران که در طول نیم قرن فعالیت خود به‌عنوان راهبر اصلی شهرداری تهران در حوزه ICT شناخته می‌شود، از سال گذشته و با تأسیس دبیرخانه «تهران هوشمند» در زمینه هوشمندسازی پایتخت نیز پیشگام شده است.

به گزارش ایرنا، سازمان فاوای شهرداری تهران در سال ۹۷ پروژه‌های گوناگونی در حوزه برنامه 'تهران هوشمند' تعریف و آغاز کرده که در این گزارش سعی بر این است که به برخی از مهم‌ترین پروژه‌ها و برنامه‌های این سازمان اشاره‌ای کوتاه کنیم. چراکه تشریح برنامه تهران هوشمند و تمامی اقدامات سازمان فاوا در یک سال گذشته، فراتر از یک مقاله و گزارش است. 

**سامانه «تهران من»

این سامانه به نشانی my.tehran.ir در بدو راه‌اندازی در اسفند ماه 96، تنها خدمات مربوط به طرح ترافیک سال ۹۷ تهران را ارائه می‌کرد. اما سازمان فاوای شهرداری تهران با اضافه کردن خدمات مرتبط با شهرسازی، عوارض، ۱۳۷، رزرو پارکومتر و خرید بلیت مترو... سعی در تجمیع خدمات و ارائه آن از درگاهی واحد دارد. درگاهی که هر فرد تهرانی می‌تواند در آن حساب شهروندی داشته باشد.
این سامانه به بیش از ۱۲ سامانه ملی و پایگاه داده اصلی متصل است و ارائه خدمات پرداخت و یکپارچه‌سازی خدمات عمومی، بهره‌گیری از به‌روزترین فناوری‌ها و بالاترین ضریب امنیتی از ویژگی‌های آن است.
خدمات غیرحضوری، امکان مشاهده روند انجام فرآیند رسیدگی به درخواست، بهره‌مندی عموم شهروندان از خدمات شهری به‌صورت عادلانه، حذف سفرهای درون‌شهری و کاهش ترافیک و... از نتایج توسعه این سامانه خواهد بود.

**سامانه شفافیت

این سامانه با هدف شفاف سازی اقدامات و قراردادهای شهرداری تهران راه اندازی شد و اطلاعات و داده‌های انواع قراردادها و فعالیت‌های شهرداری را به شیوه‌ای آزاد در اختیار شهروندان قرار می‌دهد.
در آغاز، این سامانه با انتشار قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شروع به کار کرد و در ادامه فهرست اسامی دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری، لایحه پیشنهادی بودجه ۹۷، بودجه مصوب سال ۹۷، اطلاعات مدیران و کارکنان شهرداری تهران، گزارش عملکرد مالی شهرداری تهران، لایحه بودجه شهرداری تهران پیشنهادی سال ۱۳۹۸ و نمایش اطلاعات شهرسازی به آن افزوده شد.
اکنون با مراجعه به سامانه شفافیت شهرداری تهران به آدرس shafaf.tehran.ir می‌توان به اطلاعاتی دست یافت که شاید در گذشته کسی تصور دسترسی به این اطلاعات را نداشت.

**سامانه باهم

سامانه نوآوری و مشارکت شهروندی (باهم) به آدرس baham.tehran.ir با هدف ریشه یابی مشکلات توسط افراد خبره و دستیابی به راه حل‌های نوآورانه از طریق داده کاوی و تحلیل بهتر مسائل، راه اندازی شده است.
این سامانه که در آن موضوعات مختلفی مثل انرژی، گردشگری، آب و فاضلاب، زیباسازی، رویدادهای نوآور، پسماند و ... تقسیم بندی شده‌اند، سعی داشته فضایی برای ایجاد بحث و تبادل نظر در خصوص پیشنهادات یا مشکلات مطرح شده، امکان طرح ایده، راه حل و پیشنهاد را فراهم کند.
|باهم' درگاهی برای بیان مسائل کلیدی شهر توسط شهروندان، ثبت طرح‌های مختلف در حوزه کسب و کار (استارتاپ) و ایجاد فضای تعامل بین استارتاپ‌ها با شهرداری تهران است.

**کیوسک‌های هوشمند

شهروندان تهرانی از ابتدای پاییز ۹۷ در منطقه ۲ شاهد نصب کیوسک‌هایی در محدوده میدان صنعت و مقابل مجتمع‌های تجاری میلاد نور، لیدوما و پلاتین بودند که با عنوان «کیوسک‌های هوشمند شهری» شناخته می‌شوند و انواع خدمات مثل اینترنت وای فای رایگان و انجام تراکنش‌های مالی شهری را ارائه می‌کنند.
این کیوسک‌های هوشمند، امکان جستجوی اماکن ورزشی، فروشگاه‌ها، مساجد، رستوران‌ها و... را دارند.
همچنین قابلیت استفاده از نقشه دیجیتال شهر تهران جهت مسیریابی نیز در این کیوسک‌ها فراهم شده است. مشاهده موجودی کارت بلیت الکترونیک و قابلیت شارژ این کارت‌ها از دیگر خدمات ارائه شده در این کیوسک‌هاست و علاوه بر این خدمات، اطلاع‌رسانی درباره وضعیت آب و هوا، مناسبت‌ها و ... نیز موجود است. در فاز بعدی قرار است این کیوسک‌ها در دیگر نقاط شهر هم نصب شود.

**تبدیل نمایشگاه به موزه‌ای با استانداردهای جهانی

نمایشگاه نقشه شهرداری تهران، چند سالی به عنوان گنجینه‌ای شامل نقشه‌ها و ادوات نقشه برداری شهر تهران در خیابان اقدسیه به طور دائمی برپا بود.
این نمایشگاه در سال ۹۷ و با همت سازمان فاوای شهرداری تهران، ضمن ارتقای استانداردها، به روزرسانی تجهیزات و افزودن آثار تاریخی بیشتر به گنجینه، رسما و با تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به موزه تبدیل شد. در ادامه، این موزه رسماً به عضویت ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌های کشور) نیز درآمد. 
موزه نقشه تهران به عنوان مهم‌ترین مرکز حفظ تاریخچه شهر، شامل قدیمی‌ترین نقشه‌های موجود از تهران، شهرستان‌ها و ایران شناخته می‌شود. در این موزه علاوه بر نقشه‌ها، تعدادی کتاب، نشریه، ابزار و ادوات قدیمی تهیه نقشه نیز نگهداری می‌شود و وجود نقشه‌های منحصر به فرد، این مجموعه را در نوع خود بی‌نظیر کرده است.

** اپلیکیشن رایا

اپلیکیشن نقشه همراه تهران با نام «رایا» در سال ۹۷ و در همایش و نمایشگاه بین‌المللی تهران هوشمند رونمایی شد. این اپلیکیشن، نقشه شهر تهران را با آخرین تغییرات شبکه معابر، قطعات ملکی، مسیریاب سخنگوی فارسی برای خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی شامل مترو و اتوبوس به همراه نمای سه بعدی شهر بر روی تلفن همراه ارائه می‌دهد.
بر روی این اپلیکیشن کاربردی علاوه بر ارائه اطلاعات ترافیکی، داده‌های حمل و نقل همگانی مانند مترو و اتوبوس نیز قرار دارد و امکان مسیریابی ترکیبی حمل و نقل عمومی، رایا را در میان سایر نرم‌افزارهای موبایلی هم خانواده‌اش منحصر به فرد می‌کند.
از جمله ویژگی‌های برجسته این نقشه همراه می‌توان به مواردی مثل قابلیت جستجوی اماکن، معابر و محله‌ها، ارائه تصاویر پانوراما از معابر، نمای سه بعدی ساختمان‌ها، مسیریابی خودرو، حمل و نقل همگانی و... اشاره کرد.

**سامانه API

سازمان فاوای شهرداری تهران، با هدف تسهیل دسترسی شرکت‌های نوآور و استارتاپ‌ها به داده‌ها و سرویس‌های شهرداری، سامانه API را به آدرس api.tehran.ir راه اندازی کرده است.
ارائه خدمات الکترونیک به شهروندان در سال‌های متمادی، موجب شکل‌گیری منابع و بانک‌های اطلاعاتی ارزشمندی شده است.
سازمان فاوای شهرداری تهران در جهت هوشمندسازی شهر تهران، در تلاش است تا با ارائه این منابع در قالب API به شرکت‌های نوآور و استارتاپ‌های بخش خصوصی و سایر ارگان‌های بخش دولتی، از ظرفیت توسعه دهندگان خارج از شهرداری استفاده کرده و ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به شهروندان، زمینه لازم را برای رونق بخشی به فضای کسب و کارهای حوزه خدمات شهری فراهم آورد.
در این پرتال، API های عرضه شده بر اساس موضوعات مختلف طبقه بندی شده و کاربر می‌تواند ضمن مشاهده توضیحات هر API درخواست خود را در خصوص دریافت سرویس ثبت نماید.
کارشناسان سازمان فاوا بعد از بررسی درخواست‌های رسیده در حد اقل زمان ممکن با درخواست کنندگان تماس حاصل کرده و ضمن طی مراحل اداری دسترسی‌های مورد نیاز را فراهم می‌ کنند.

**سامانه «داده نمای تهران»

سامانه «داده نمای تهران» از جمله درگاه‌هایی است که داده‌های آماری و اطلاعات مربوط به شهر را به صورت رایگان و بدون محدودیت خاصی در اختیار مردم قرار می‌دهد و امتیاز شاخص آن ارائه داده باز (Open Data) و قابل بهره برداری برای عموم است.
با مراجعه به سامانه داده نمای تهران به آدرس data.tehran.ir می‌توان از اطلاعات آماری شهر استفاده کرد. اطلاعاتی که در دسته بندی‌های تفکیک شده، بیش از ۴۰۰ جدول و حدود ۱۶۰ نمودار را در بر می‌گیرد.
شهرداری تهران در ارائه داده باز به عموم مردم، چند اصل ساده را رعایت کرده است. باز بودن داده به‌صورت پیش‌فرض، به هنگام و جامع بودن، امکان دسترسی و استفاده عمومی و رایگان بودن از جمله این اصول است.
ارائه داده باز در این سامانه با هدف افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولین و بدنه اجرایی به شهروندان، ارتقای شفافیت و اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات صورت گرفته است.

**توسعه کارت بلیت 

توسعه پروژه کارت بلیت اتوبوسرانی تهران در قطارهای حومه تهران (رجــا) و کارت بلیت اتوبوسرانی تهران در شهرهای اسلامشهر، پاکدشت و ورامین از دیگر اقدامات سال ۹۷ سازمان فاوا بوده است.
بر اساس آخرین آمارها، ۱۲ میلیون کارت بلیت‌ فعال در اختیار مردم است و روزانه حدود ۳.۵ میلیون تراکنش‌ مصرف کارت بلیت ثبت شده است.

کلید واژه ها: شهرداری تهران تهران هوشمند


نظر شما :