مروری بر همه دربی‌های نوروزی استقلال و پرسپولیس

۰۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۱ کد : ۲۲۳۰ اصلی ورزشی
دربی روز دهم فروردین امسال هفتمین دربی‌ست که در ایام عید برگزار می‌شود.
مروری بر همه دربی‌های نوروزی استقلال و پرسپولیس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: امسال هم یکبار دیگر عید مردم ایران کاملا حال و هوای فوتبالی به خودش خواهد گرفت. چراکه دو تیم استقلال و پرسپولیس روز دهم فروردین هفتمین دربی نوروزی خودشان را در ورزشگاه آزادی برگزار خواهند کرد. با توجه به شرایط جدول بدون شک همه طرفداران فوتبال منتظر تماشای بازی سراسر هیجان از دو تیم هستند و همین باعث می شود جذابیت بازی بیش از پیش باشد.
به گزارش خبرآنلاین، به همین بهانه قصد مرور دربی هایی را داریم که طی سال های گذشته در ایام عید نوروز برگزار شده. از تساوی ۱-۱ سال ۱۳۸۷ تا برد استقلال در آخرین دربی نوروزی.

گلزنی آرش و پنالتی که گرفته نشد

سال ۱۳۹۰ هم درست مثل امسال دربی استقلال و پرسپولیس در دهمین روز ماه فروردین برگزار شد. در حالیکه پرسپولیسی ها بازی قبلی را ۲-۱ برده بودند، شاگردان پرویز مظلومی با تک گل آرش برهانی پیروز دربی ۷۰ شدند و انتقام خودشان را از حریف سنتی گرفتند. در این مسابقه صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه استقلال روی غلامرضا رضایی باعث شد علی دایی و هواداران پرسپولیس اعتراض شدیدی به داوری داشته باشند.

امید و محسن رفت و برگشت شدند

در پانزدهمین روز از سال ۱۳۸۷ در حالیکه استقلال و پرسپولیس در دربی ۶۳ با گل های امید روانخواه برای آبی ها و محسن خلیلی برای قرمزها به تساوی رسیده بودند، دو تیم بار دیگر با گلزنی همین دو بازیکن تساوی ۱-۱ را تجربه کردند. این دربی در نهایت با خاطره ای خوش در ذهن پرسپولیسی ها ثبت شد. چراکه شاگردان قطبی در انتهای فصل به قهرمانی لیگ رسیدند.

تساوی در روز گلزنی یاغی ها

سال ۱۳۸۶ هم دو تیم یکبار دیگر در دهمین روز از عید نوروز به مصاف هم رفتند. در دیداری که برای استقلالی ها با توجه به شکسن ۲-۱ در بازی قبلی باز حکم یک بازی انتقامی داشت. این دربی در شرایطی با تساوی ۱-۱ به پایان رسید که دو بازیکن به اصطلاح یاغی برای تیم های شان گلزنی کردند. علی علیزاده که سابقه بازی برای پرسپولیس را داشت در این مسابقه دروازه تیم سابقش را باز کرد و علیرضا نیکبخت هم با لباس پرسپولیس به تیم سابقش یعنی استقلال گل زد. حضور علی انصاریان به عنوان یکی دیگر از پرسپولیسی های سابق در ترکیب استقلال هم از نکات ویژه بازی بود.

دربی صفر

۷ فروردین سال ۱۳۶۶ دو تیم برای بیست و هشتمین بار به مصاف هم رفتند. در شرایطی که چند ماه قبل تر پرسپولیس با گل های شاهرخ بیانی (۲) و ناصر محمدخانی استقلال را ۳-۰ شکست داده بود این دربی با تساوی بدون گل به پایان رسید.

تنها برد نوروزی پرسپولیس

دو گل از صفر ایرانپاک و حسین کلانی باعث شد قرمزها نهمین دربی تاریخ را با برتری به سود خودشان به پایان برسانند. این اولین و آخرین باری بود که پرسپولیس در عید موفق به شکست استقلال شد.

همه چیز از عید شروع شد

نکته جالب درباره دربی های استقلال و پرسپولیس این است که اولین دربی تاریخ هم در ایام نوروز برگزار شد. وقتی که سال ۱۳۴۷ در شانزدهمین روز از فروردین اولین تساوی دو تیم که اتفاقا بدون گل بود در کارنامه بازی های شان رقم خورد.

کلید واژه ها: باشگاه استقلال باشگاه پرسپولیس دربی استقلال و پرسپولیس


( ۱ )

نظر شما :