نفت شور سنگین اوپک با نفت شیرین سبک آمریکا چه تفاوتی دارد؟

۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۲ کد : ۲۲۰۳ آخرین اخبار
همه نفت‌های خام ماهیت یکسانی ندارند و این می‌تواند کمی به نفع اوپک باشد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی، همه نفت‌های خام ماهیت یکسانی ندارند و این می‌تواند کمی به نفع اوپک باشد.
بازارها با سیلی از نفت شیل آمریکا مواجه شده‌اند. نفت با کیفیت آنها رقیق است و پالایش آن به سادگی انجام می‌شود. این نفت دارای سولفور کمی می‌باشد، که به همین علت آن را نفت سبک شیرین می‌گویند. این نفت برای ساخت بنزین عالی است.
نفت تولیدی اوپک، نفت سنگین شور است. ماهیت این نفت کاملاً متفاوت است؛ غلیظ، چگال و با سولفور بالا. این نفت به پالایش پیچیده‌تری نیاز دارد، اما برای ساخت سوخت دیزل و پلاستیک بهتر است.
شکوفایی نفت شیل آمریکا تقریباً جدید است و اکثر پالایشگاه‌های جهان قبلاً میلیاردها دلار اضافی برای فرآوری نفت سنگین صرف کرده‌اند. بنابراین تقاضای برای نفت خام سنگین بسیار بالاست و نفت خام شیرین بیش از حد تقاضا وجود دارد، که این باعث شده است نفت خام آمریکا خیلی ارزان‌تر از نفت خام بنچ‌مارک دوبی باشد.
حالا سوال کلیدی پیش روی اوپک این است که آیا آنها کاهش تولیدات خود را ادامه خواهند داد و بازاری که همین حالا هم با کمبود نفت سنگین شور روبرو شده است را محدودتر از پیش خواهند کرد یا خیر؟

کلید واژه ها: قیمت نفت نفت خام


نظر شما :