اولین جشن «نوروز بی مرز» در تهران

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۳ کد : ۲۱۸۰ اصلی فرهنگ و هنر
نخستین جشن بین‌المللی تحویل سال نو در تهران با عنوان «نوروز بی مرز» شامگاه روز چهارشنبه بیست و نهم اسفندماه سالجاری در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار می‌شود.
اولین جشن «نوروز بی مرز» در تهران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: ‎محمد محمودی، سخنگوی مؤسسه فرهنگی اکو، با اعلام خبر برگزاری نخستین جشن بین‌المللی تحویل سال نو در تهران، افزود: در راستای گسترش و تعمیق روابط کشورهای حوزه تمدنی اکو بر پایه اشتراکات آیینی و تاریخی، این مؤسسه برای نخستین بار میزبان میهمانان خارجی و داخلی در زمان تحویل سال نو خواهد بود.

‎وی با یادآوری پیشینه صلح‌آفرین نوروز در حوزه تمدنی مشترک ادامه داد: راهبرد اصلی مؤسسه فرهنگی اکو بر استفاده از قدرت دیپلماسی عمومی برای گسترش برادری و دوستی در میان ملت‌های منطقه استوار شده است.

‎به گزارش ایرنا، محمودی همچنین با دعوت از دانشگاهیان، هنرمندان و مسئولان فرهنگی و شهری برای حضور در این مراسم، گفت: مراسم «نوروز بی مرز» فرصتی برای تعامل سازنده با کشورهای حوزه تمدنی اکو است که امیدواریم بیشتر مورد بهره‌برداری تصمیم‌گیرندگان حوزه رسانه و فرهنگ کشور قرار بگیرد.

‎سخنگوی اکو در خاتمه اظهار امیدواری کرد جشن «نوروز بی‌مرز» بازتاب مناسبی در رسانه‌های داخلی و برون مرزی کشور داشته باشد.

‎گفتنی است مؤسسه فرهنگی اکو با سابقه ۲۵ ساله، وظیفه هماهنگی در گسترش تعاملات و اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی را برای اعضای خود، شامل کشورهای ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و جمهوری اسلامی ایران را عهده‌دار است.

پرونده چندملیتی نوروز با مشارکت ۱۲ کشور به عنوان «بزرگترین پرونده میراث ناملموس بشریت» تا زمان ثبت، در اجلاس کمیته بین‌المللی میراث ناملموس در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، دهم آذرماه ۱۳۹۵ با اجماع نمایندگان کشورها به ثبت رسید.
۱۲ کشور ایران، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، عراق و ترکمنستان در پرونده ثبت جهانی نوروز مشارکت داشتند.

در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳هزار سال دارد، توصیف شده است.

کلید واژه ها: مؤسسه فرهنگی اکو جشن بین‌المللی تحویل سال نو


( ۱ )

نظر شما :