قصه تلخ و تکراری ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس

۲۰ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۷ کد : ۲۱۱۰ اصلی ورزشی
در روزی که فدراسیون فوتبال باید به بازنشستگان رسیدگی می‌کرد، قرار شد ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس قیمت‌گذاری شوند.
قصه تلخ و تکراری ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به نظر می رسید مجمع فدراسیون فوتبال شامل واگذاری سرخابی ها، کنار گذاشتن بازنشسته ها و تعیین تکلیف سرمربی بعدی تیم ملی باشد. اگرچه اشاره هایی به همه این قضایا شد اما این صحبت ها شرایط هیچکدام از دغدغه های فدراسیون را بهتر نکرد. نیمکت تیم ملی هنوز هم هیچ آینده ای ندارد و تاج از بازنشسته های انصرافی فدراسیون دفاع کرد. اما عجیب ترین اتفاق برای استقلال و پرسپولیس افتاد؛ فدراسیون می خواهد قیمت ساختمان های استقلال و پرسپولیس را محاسبه کند.

ارزش گذاری ساختمان های استقلال و پرسپولیس می تواند دو هدف مکمل داشته باشد. نخست آن که شاید فدراسیون می خواهد این ساختمان ها را جداگانه واگذار کند. دوم این است که با توجه به بدهی سرخابی ها، این ساختمان ها از دارایی آن ها کاسته شود تا ارزش پرسپولیس و استقلال خالص از بدهی ها شود. حالا این یک بحران است. آیا فدراسیون می خواهد تیم های پایتخت را با بدهی هایشان بفروشد؟ یا قرار است آن قدر از دارایی های استقلال و پرسپولیس برای جبران بدهی آن ها پرداخت شود تا خریداران این دو باشگاه جز نام استقلال و پرسپولیس، چیز دیگری را تصاحب نکنند؟

به گزارش خبرآنلاین، فدراسیون فوتبال معتقد است همه ساختمان های استقلال و پرسپولیس متعلق به آن ها است. در دوران حضور محمد دادکان با ۵۰۰ میلیون تومان دو ساختمان برای استقلال و پرسپولیس خریداری شد. عباس صابریون، مسئول مالی وقت فدراسیون فوتبال گفت: «باشگاه های استقلال و پرسپولیس می گویند بخشی از پول زمین ها را ما پرداخت کرده ایم. اما فدراسیون ادعای آنان را قبول نمی کند. در حقیقت فدراسیون در دوران دادکان این زمین ها را با منابع مالی خود برای ۹۹ سال به سرخابی ها هدیه داد تا بهره برداری کنند. به نظر من فدراسیون با مطرح کردن ساختمان های استقلال و پرسپولیس می خواهد از هدف اصلی برگزاری مجمع عمومی فرار کند.»

ادعای صابریون غیرمنطقی هم نیست. در مجمع عمومی امروز، خبرنگاران از اتاق ویژه اتفاق ها را دنبال می کردند. سخنرانی های مجمع برای آنان فیلمبرداری و احتمالا به طور زنده پخش می شد. در برخی لحظات که تاج درباره وضعیت مالی فدراسیون گزارش می داد، تصاویر برای خبرنگاران قطع می شد. در حالی که همه انتظار داشتند بازنشسته ها از فدراسیون خارج شوند، اصلا هیچ اشاره به خداحافظی کفاشیان و دوستانش نشد.

اما شرایط ساختمان های استقلال و پرسپولیس برای فدراسیون ناآشنا نیست. اگر تاج بخواهد منابع دو قطب فوتبال ایران را واگذار کند، باید پاسخ مناسبی برای کمپ تیم ملی فوتبال ایران داشته باشد. زمین کمپ تیم ملی هم برای وزارت ورزش است. برای یک دوره ۳۰ ساله اجاره شده و زمان کوتاهی تا انتهای آن باقی مانده است. البته که فدراسیون می تواند زمین های استقلال و پرسپولیس را بفروشد. اما توافقنامه ای میان باشگاه ها و فدراسیون وجود دارد که شرایط را پیچیده تر می کند. در نهایت، اموال باشگاه ها با هر میزان بدهی و پرداختی متعلق به آنان است و کسی نمی تواند آن ها را بفروشد. یک مجموعه ورزشی، با همه امکاناتش فروخته می شود. کاش فدراسیون مشخص کند کدام یک از دو نوع سرخابی ها را واگذار می کند؛ استقلال و پرسپولیس واقعی یا تعریفی که دوست دارند از این دو تیم ارائه کنند؟

کلید واژه ها: فدراسیون فوتبالباشگاه استقلالباشگاه پرسپولیس


نظر شما :