شورای نگهبان به افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان ایراد نگرفت

۱۸ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۳ کد : ۲۰۹۲ اصلی تیتر یک سیاسی
سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور ایراد شرعی و قانون اساسی بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان دولت نگرفت ولی اختلافی بین مجلس و دولت مطرح است که هم اکنون در کمسیون تلفیق در حال بررسی آن هستند.
شورای نگهبان به افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان ایراد نگرفت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران درباره بررسی ایرادات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور اظهار داشت: شورای نگهبان در مورد افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان از جهت شرعی و قانونی ایرادی نگرفت و این موضوع هم اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

وی در عین حال به ایراد فنی در این زمینه اشاره کرد و گفت: مشکل دولت این بود که به دلیل آنکه ضریب برای این موضوع در نظر گرفته نشده نمی توان بعدا برای پاداش پایان خدمت و بازنشستگی این رقم را محاسبه کرد، از این رو دوستان دولت معتقد بودند باید روش محاسبه عوض شود.

به گزارش ایرنا، سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: هم اکنون اختلافی در این موضوع وجود دارد که امیدواریم در مجلس حل شود.

کدخدایی یادآورشد:هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایراداتی به لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور گرفته که ما آن ایرادات را هم به مجلس شوای اسلامی ارجاع دادیم.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در بودجه امسال برای اولین بار احکام تنقیحی را هم اکنون ضمیمه بودجه کردند با توجه به آن که هنوز بودجه تایید نشده آقایان شورای نگهبان اعلام کردند که فعلا این موضوع قابل بحث نیست.

وی با بیان این که شورای نگهبان ۱۹ ایراد به لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور گرفته است، اضافه کرد: ما ایرادات خود را به صورت غیر رسمی به مجلس ارسال کردیم که در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است و تا پایان امروز ایرادات خود را به صورت رسمی به مجلس شورای اسلامی اعلام می کنیم.

کدخدایی همچنین گفت: جلسات فوق العاده شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور از سه شنبه هفته گذشته آغاز شد و این جلسات تا روز پنج شنبه ادامه یافت و ما در چند نوبت لایحه بودجه را بررسی و گزارش نهایی را ارائه کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در بند الف تبصره یک این لایحه عباراتی آمده بود که این عبارت ها تفاوت هایی با سیاست های کلی برنامه ششم توسعه داشت که از این جهت ما آن را مغایر با بند ۱۰ سیاست های برنامه ششم توسعه اعلام کردیم.برخی اشکالات شکلی هم به لایحه بودجه گرفته شد مانند اصل پانزدهم این لایحه که عبارت های غیرفارسی در آن به کار رفته بود.

کدخدایی اضافه کرد: در رابطه با اساسنامه برخی از شرکت های وابسته به وزارت نفت با توجه به اینکه هنوز مشخص نیست اساسنامه آنها مصوب دولت یا مجلس است، به آن ابهام گرفتیم و آن را به مجلس ارسال کردیم.علاوه بر این در برخی بندها از جمله بند الحاقی ۲ بحث منابع صندوق توسعه ملی را داشتیم زیرا استفاده از منابع صندوق نیازمند اجازه رهبر معظم انقلاب است به همین دلیل آن را مغایر اصل ۵۷ قانون اساسی دانستیم.

وی گفت: در برخی موارد عبارات برای ما روشن نبود که بنا شد مجلس ابهامات آن را برطرف کرده و دوباره برای شورای نگهبان ارسال کند.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: موضوع دیگر ایراد به اساسنامه صندوق کارآفرینی امید بود که به مجلس ارسال شد، در نهایت ما این ۱۹ ایراد را به صورت غیررسمی به مجلس ارسال کردیم.

کلید واژه ها: شورای نگهبان حقوق کارمندان کمیسیون تلفیق مجلس


نظر شما :