۹۸ از پنجره تعطیلات چه شکلی است؟

۱۸ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۶ کد : ۲۰۸۵ سرخط اخبار
روزهای پایانی که خستگی یک سال را به دوش می کشیم، به رغم همه ناملایمات و نگرانی ها، امید به سال آینده و تحولی مثبت هنوز ما را دلگرم می کند. در این میان، شیرینی شمارش تعطیلات رسمی سال ۱۳۹۸ برای برخی به ویژه کارمندان خنده به لب می آورد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روز به روز به سال نو نزدیک می شویم و بیشتر در تلاطم و تب و تاب شب عید غرق می شویم. امسال علاوه بر استرس های سال نو که چه بخریم و چه بپوشیم و چه طور خانه تکانی کنیم، بسیاری از ما درگیر تنگناهای اقتصادی در ماه های آخر سال هستیم اما همچنان امید داریم تا سال ۱۳۹۸ سال بهتری باشد.
با این امیدواری، در این روزهای آخر سال که تقویم های ۹۸ به دستمان می رسد، با شور و شوق دنبال تعطیلات سال آتی می گردیم. در برانداز کردن تعطیلات ماه ها، حتما نیم نگاهی به روز تولد خودمان و عزیزمان داریم که چند شنبه است و حتی ممکن است دقایقی در رویای جشن تولد یا سالگرد ازدواج غرق شویم. با همین رویاهای شیرین برای سال آینده است که می توانیم سختی های آخر سال را دوام بیاوریم.
به گزاش ایرنا، در میان اخبار جنگ و نزاع یا صلح و سازش، این بار از ویژگی های خوب سال ۱۳۹۸ و هرآنچه که برای برنامه ریزی سفر و تفریحات لازم است در ادامه می آید.
ساعت ۱ و ۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه بامداد پنجشنبه یکم فروردین رسما وارد سال نو می شویم. اگرچه اول و دوم فروردین که تعطیل رسمی است در آخر هفته قرار گرفته است و ممکن بود دو روز از تعطیلات رسمی عید بکاهد اما هیچ جای نگرانی نیست چون چهارشنبه ۱۴ فروردین به مناسبت بعثت حضرت رسول (ص)، تعطیل است و این یعنی سه روز تعطیلات بیشتر که بتوانیم با انرژی شنبه ۱۷ فروردین را شروع کنیم.
به نظرم امسال، سال تعطیلی سه شنبه ها و یکشنبه ها نام می گیرد چون در مجموع ۶ سه شنبه و ۵ یکشنبه تعطیل داریم.
بعد از تعطیلات فروردین، خرداد دومین ماه و بعد آبان ماه بیشتر روزهای تعطیل را دارد.
امسال در یک همزمانی تقویم شمسی و قمری، تعطیلات همیشگی ۱۴ و ۱۵ خرداد، با تعطیلات عید سعید فطر بهم نزدیک شدند. چنانکه ۱۵ خرداد، روز عید است و ۱۶ خرداد روز دوم تعطیلی برای عید است. در مجموع در خرداد از سه شنبه تا جمعه تعطیلی داریم.
اگر بخواهیم خیال شما را بابت روزهای تعطیل راحت کنیم، ۲۴ روز تعطیل رسمی در سال ۹۸ خواهیم داشت که به اضافه ۵۲ جمعه در طول سال می شود ۷۶ روز تعطیلی اما قابل ذکر است که در دو ماه آذر و دی هیچ تعطیلی رسمی نداریم. با این حال، روزهای تعطیلی پراکنده در ماه های دیگر به قدری است که بتوان بین تعطیلی برای خود جفت و جور کرد.
به غیر از بین تعطیلی های عید نوروز که در واقع ۹ روز آن تعطیلی رسمی است، ۸ بازه زمانی در تقویم ۹۸ این امکان را به شما می دهد تا برای خودتان وقت استراحت تعریف کنید و به اسم بین تعطیلی به تفریح و مسافرت بپردازید که بهترین زمان های آن در ادامه می آید.
تعطیلی یکشنبه در اول اردیبهشت نیمه شعبان فرصتی است تا شنبه را در زمره روزهای شادمانی خود اضافه کنید.
تعطیلی ۱۸ و ۱۹ شهریور در دوشنبه و سه شنبه برای تاسوعا و عاشورا است که شما می توانید از ابتدای هفته یا در انتهای هفته فارغ از کار اوقات خود را برای عزاداری امام حسین (ع) و حضور در مراسم های آیینی صرف کنید.
در ادامه باید گفت یکشنبه ۱۸ اسفند ولادت امام علی (ع) روزی است تا در آخر سال ۹۸ شادمانه به دنبال امورات سال ۹۹ باشید و از فرصت بین تعطیلی آن بهره ببرید.
در انتها باید به این اشاره کرد که مجموع تعداد روزهای تعطیل رسمی در کشور ۲۷ روز است که از این تعداد ۶ روز تعطیلات ملی، ۴ روز تعطیلات انقلابی و ۱۷ روز تعطیلات مذهبی است.
بابت این ۲۷ روز بارها بیان شده است که ایران تعطیلات نسبتا زیادی دارد اما داده ها نشان می دهد که ایران اگر چه تعداد روزهای تعطیل رسمی بیشتری نسبت به سایر کشورها دارد اما مجموع تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی دیگر کشورها از کشور ما بیشتر است ولی این چه طور ممکن است؟ پاسخ اینجا است که بسیاری از کشورها دو برابر ما تعطیلات آخر هفته دارند، یعنی دو روز تعطیلی رسمی در آخر هفته دارند که می شود ۱۰۴ روز اما ایرانی ها با احتساب اینکه پنج شنبه ها به طور نیم وقت کار می کنند ۵۲ روز تعطیلی کمتر از کشورهای دیگر دارند. از طرف دیگر بخاطر تغییرات تقویم شمسی و قمری، در سال های مختلف بخشی از این تعطیلات با هم همزمان می شود یا در روزهای جمعه است که این مورد هم ممکن است از تعداد روزهای تعطیل ما کم کند.
در هر صورت اینکه چه ایرانی ها روزهای بیشتری کار می کنند یا خارجی ها مهم نیست، مهم این است که ما در میان مشغله های پرشمار کاری و روزمرگی ها، روزهایی را برای بازاندیشی در وضعیت خود نیازمندیم؛ روزهایی را برای درک و احساس گرمی نهاد خانواده نیازمندیم یا روزهایی را برای خندیدن های بی انتها در میان دوستانمان، و الا تعطیلات فقط بهانه اند.

کلید واژه ها: تعطیلات رسمی


نظر شما :