خودروی خودران اپل تصادف کرد

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۶ کد : ۲۰۸ خواندنی‌ها
بر اساس گزارشی که در دپارتمان وسایل نقلیه موتوری ایالت کالیفرنیا ثبت شده است یکی از خودروهای خودران شرکت اپل که اخیرا در شهر سانی ویل ایالت کالیفرنیا و دیگر شهرهای اطراف دره سیلیکون مشغول ثبت آزمایش های رانندگی بوده دچار یکی از معدود تصادف های خود شده است.
خودروی خودران اپل تصادف کرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بر اساس گزارشی که در دپارتمان وسایل نقلیه موتوری ایالت کالیفرنیا ثبت شده است یکی از خودروهای خودران شرکت اپل که اخیرا در شهر سانی ویل ایالت کالیفرنیا و دیگر شهرهای اطراف دره سیلیکون مشغول ثبت آزمایش های رانندگی بوده دچار یکی از معدود تصادف های خود شده است.
خودروی اپل یک نسخه تغییر یافته لکسوس ار ایکس 450 اچ است که به تجهیزات و حسگرهای پیشرفته اپل مجهز شده است در حالیکه با سرعت 1 مایل بر ساعت آماده ورود به آزادراه لارنس سانی ویل بوده است با یک خودروی نیسان لیف برخورد کرده است. بنا بر گزارش ها خودروی لکسوس اپل و خودروهای نیسان هر دو دچار آسیب شده اند اما هیج کدام از سرنشینان خودرو دچار صدمه یا جراحت نشده اند.
از آنجاییکه اکثر تصادفات رانندگی مربوط به خودروهای خودران بر اثر اشتباهات انسانی بوده است با این حال این موضوع نشان دهنده پیشرفت اپل در مبحث این گونه خودروها نیست. نکته جالب این است که بیشتر تصادف های مربوط به خودروهای شرکت های مختلف که مشغول آزمایش خودروهای بدون راننده هستند از نوع جلو به عقب بوده است. بر اساس گزارشی که سال قبل منتشر شده بود بیشتر تصادف های خودروهای بدون راننده مربوط به رانندگان است که از عقب به این خودروهای زده اند در حالیکه این خودروها یا توقف کرده بودند یا با سرعت پایین در حال حرکت بوده اند.
این موضوع نشان می دهد که شرکت های سازنده نرم افزارهای خودران موانع زیادی در پیش روی خود دارند تا کاملا اطمینان حاصل کنند که این نرم افزارها در همه مواقع ایمن و کاربردی باشند. فیل کوپمن، استاد کارنگی ملون و مهندس نرم افزار که به شرکت های خودروهای خودران مشاوره می دهد در این باره معتقد است که "توضیح احتمالی برای این موضوع این است که این ماشین ها مانند انسان ها رانندگی نمی کنند و از انجاییکه شبیه انسان ها رانندگی نمی کنند انتظارات مردم از آنها نادرست است."
ممکن است شرکت های تولید کننده نرم افزارهای خودران تصمیم بگیرند طریقه رانندگی انسان در خیابان ها را شبیه سازی و برخی از آن ها را به این نرم افزارها اضافه کنند تا در آینده از وقوع چنین تصادفاتی جلوگیری کنند. ترکیب خودروهای خودران و خودروهایی که توسط انسان هدایت می شوند قطعا در سال و دهه های آینده افزایش خواهند یافت وابسته به این است که آیا این خودروها برای تمامی شرایط جاده ای و آب و هوایی قابل اعتماد خواهند بود یا حضور آنها به مناطقی خاص و مسیرهای مشخصی محدود خواهد شد.
این تصادف برای اپل یک ضربه کوچک اجتناب ناپذیر در مسیر ساخت نرم افزار خودروهای خوادران است. این شرکت در ژانویه گذشته ناوگان خودروهای تحت آزمایش خود در ایالت کالیفرنیا را به 27 خودرو افزایش یافت ودر ماه مارس نیز تعداد 18 خودرو به خودروهای قبلی اضافه کرد. همچنین اپل با همکاری شرکت فولکس واگن ناوگانی از وسایل نقلیه خودرو خودران را در محل این شرکت در کوپرتینو مورد استفاده قرار داده است؛ مطابق این همکاری فولکس واگن مسولیت تامین خودروها را بر عهده داشته است و اپل نیز نرم افزار مربوطه را توسعه داده است.

 

کلید واژه ها: اپل خودروی خودران


نظر شما :