ریشه‌های مستبدانه بحران اقتصادی ترکیه

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۴ کد : ۲۰۷ انتخاب سردبیر اقــتــصــادی
مشکلات [ارز] لیره ترکیه ریشه‌های ژرفی دارد. رئیس‌جمهور ترکیه اقتصاد این کشور را به تنگنایی عمیق و بی‌انتها کشانده است.
ریشه‌های مستبدانه بحران اقتصادی ترکیه

✍️ مارک پیرینی، پزوهشگر بنیاد کارنگی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جزئیات مربوط به بحران ترکیه – آمریکا در چند روز اخیر آشکارتر شده است: کشیش گروگان صحنه نمایش، دارایی‌های مسدودشده وزرا در هر دو جناح، تعرفه‌های صادرات آلومینیوم و فولاد ترکیه به آمریکا، موضوعات توئیت ترامپ در این سو و سخنرانی آتشین اردوغان در آن سو. اما این تنها قسمت دیدنی داستان است.


 مشکلات [ارز] لیره ترکیه ریشه‌های ژرفی دارد. ترکیه به لحاظ ساختاری کشوری ضعیف است. از یک‌سو نیاز به سرمایه کوتاه‌مدت دارد و از سوی دیگر، نیاز به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی. اگرچه حزب عدالت و توسعه (AKP) حاکم پس از به قدرت رسیدن در اواخر سال 2002، در ابتدا این اصول را نسبتاً خوب مدیریت می‌کرد، اما انجام این کار با حکومت اتوکراتیک اردوغان ناممکن شده است.


کشورهای اتوکراتیک، اگر ذخایر عظیمی مانند نفت یا گاز (برای مثال، عربستان سعودی) در اختیار داشته باشند، می-توانند در صورت عدم وجود حاکمیت قانون بقاء یابند. اما ترکیه هیچ‌کدام از این موارد را در اختیار ندارد، و بقاء اقتصادی آن وابسته به صادرات، تأمین مالی کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بلندمدت، و دریافت وام‌های بزرگ خارجی است. تمامی این خط‌مشی‌های اقتصادی متضمن اطمینان به بازارهای بین‌المللی، به‌خصوص اروپا و ایالات‌متحده است.


رئیس‌جمهور اردوغان تلاش‌های بسیاری انجام داده است تا آن اطمینانی را نادیده بگیرد که از زمان اولین انتخاب وی در سال 2014، سیستم سیاسی ترکیه را به‌طور چشمگیری از مبانی دموکراتیک لیبرال به سمت حاکمیت یکه‌سالار تغییر داد. اردوغان به دلیل نرخ‌های بهره بالا، سال‌ها است که به مخالفت با بانک مرکزی ترکیه پرداخته است، آن‌هم به بهای سنگین؛ درحالی که خواسته وی برای ایجاد طبقه‌ای اسلامی از کارآفرینان، مناقصات عمومی را مخدوش کرده است. با پارلمان ضعیف کنونی، قوه قضائیه تحت نفوذ سیاست، رسانه در معرض خطر، و تمایل دائم به سرزنش تمامی کشورهایی که دشمنان خیالی تصور می‌شوند، ترکیه شاهد افت شدید رتبه‌بندی مالی بین‌المللی خود است.


سخن آخر – رئیس‌جمهور ترکیه اقتصاد این کشور را به دره¬ای عمیق و بن¬بست هدایت کرده است، که در آن اقدامات صورت گرفته برای نرخ ارز و بهره بر خلاف نیاز فعلی است و تبلیغات مربوط به مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا تنها بیش از پیش این کشور را تحت‌فشار قرار می‌دهد.

 

منبع: اندیشکده کارنگی
 

کلید واژه ها: قیمت ارزلیر ترکیهاقتصاد ترکیه


( ۱ )

نظر شما :