رئیس‌جمهور دست‌کم از اجرای شش قانون استنکاف کرده است

استیضاح و عدم‌کفایت روحانی، در دستور کار سؤال‌کنندگان از رئیس‌جمهور

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۶ کد : ۱۹۵ تیتر یک سیاسی
«حسینعلی حاجی دلیگانی» در گفتگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه، از قوانینی که رئیس‌جمهور از اجرای آن‌ها استنکاف کرده، سخن گفت. این نماینده مجلس بر این باور است که نقض قانون صورت گرفته و پرونده‌ی رئیس‌جمهور باید به قوه‌ی قضاییه ارسال شود. در غیر این صورت، طرح استیضاح رئیس‌جمهور به جریان خواهد افتاد.
استیضاح و عدم‌کفایت روحانی، در دستور کار سؤال‌کنندگان از رئیس‌جمهور

مصاحبه از کورش چهاردوری

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: از امضاکنندگان طرح سؤال از رئیس‌جمهور بود و یکی از نمایندگانی است که به استیضاح وزرای ناکارآمد کمربسته است. گرچه او یک گام فراتر رفته و عزم خود را برای امضای طرح استیضاح و عدم‌کفایت حسن روحانی جزم کرده است. «حسینعلی حاجی دلیگانی» نماینده‌ی مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار، در گفتگو با خبرنگار روزنامه‌ی آنلاین وقایع اتفاقیه، از قوانینی که رئیس‌جمهور از اجرای آن‌ها استنکاف کرده، سخن گفت. حاجی بر این باور است که نقض قانون صورت گرفته و پرونده‌ی رئیس‌جمهور باید به قوه‌ی قضاییه ارسال شود. در غیر این صورت، طرح استیضاح رئیس‌جمهور به جریان خواهد افتاد. مشروح این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:


ادله‌ی شما در باب استنکاف رئیس‌جمهور از قانون، دقیقاً چه قوانینی را شامل می‌شود؟

 

بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون برنامه‌ی پنجم توسعه که موارد متعددی از آن اجرانشده و بعضاً، برخلاف آن‌ها عمل شده، قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، قانون نحوه‌ی پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، قانون بهبود فضای کسب‌وکار و قانون رفع موانع تولید.

 

یکی از موارد مهم در قانون آخر، مدیریت نرخ ارز به‌صورت شناور است که به آن عمل نشده و مورد دیگر، جلوگیری از تغییر شتاب‌زده‌ی رویه‌های اقتصادی، اصلاح مجوزهای کسب‌وکار و حذف مقررات زائد که در هیچ‌کدام اقدام جدی صورت نگرفته است. همچنین گزارش‌هایی که دست‌کم هفته‌ای دو مورد در صحن مجلس قرائت می‌شود، از عدم اجرای قانون توسط رئیس‌جمهور و دولت خبر می‌دهند که توسط کمیسیون‌های تخصصی تهیه شده و مواردی که مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات گزارش کرده‌اند.

 


بعد از اینکه نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند، موضوع ارسال پرونده به قوه‌ی قضاییه مطرح شد. اگر این پرونده به قوه‌ی قضاییه ارسال نشود، قدم بعدی شما چه خواهد بود؟

 

بنده و همکاران در حال تدوین دلایل مبنی بر استنکاف رئیس‌جمهور از اجرای قانون هستیم تا درنهایت بین کسانی که طرح سؤال از رئیس‌جمهور را تدوین کردند، جمع‌بندی صورت بگیرد و ارائه شود.

 

من فکر می‌کنم که هدف همه‌ی امضاکنندگان سؤال از رئیس‌جمهور، از یک‌سو، این بود که روشن شود چه کسی وظیفه‌ی خود را انجام نداده و از سوی دیگر، موجب عبرت برای دولت شود تا از این حالت خمودگی و تعطیلی جدا شود. هیچ بحث دیگری در این رابطه مطرح نیست و تلاش ما این است که دولت از وضعیتی که در آن گرفتار است، خارج شود و تلاش کند که وضعیت اقتصادی مردم را بهبود بخشد.

 


پیش از جلسه‌ی پاسخ رئیس‌جمهور به سؤالات، شما در توئیتر اعلام کرده بودید که اگر رئیس‌جمهور پاسخ قابل قبولی به پنج سؤال ندهند، ناگزیر از امضای طرح استیضاح او خواهید بود!

 

بله، الآن هم در حال کار روی این موضوع هستیم. ما قبلاً هم طرح استیضاح و عدم‌کفایت رئیس‌جمهور را تهیه‌کرده بودیم؛ اما چون سؤال از رئیس‌جمهور اعلام وصول شد، ما دست نگه داشتیم تا ابعاد موضوع سؤال بیشتر بررسی شود و بعد از آن برای استیضاح تصمیم بگیریم. الآن در حال کار روی ارسال پرونده به قوه‌ی قضاییه هستیم؛ اما دیدگاه آقای رئیس (علی لاریجانی) این است که اگر سؤال‌کنندگان درخواست ارسال پرونده به قوه‌ی قضاییه را داشتند، باید در سؤال مطرح می‌کردند.

 


در موضوع استیضاح رئیس‌جمهور، بر مبنای قانون اساسی، یک‌سوم نمایندگان باید این طرح را امضا کنند. فکر می‌کنید چه تعداد از نمایندگان شما را در این مسیر همراهی کنند؟

 

این سؤال سختی است. ما بر اساس آنچه شرایط اقتصاد و مردم است این مطلب را دنبال می‌کنیم. من فکر می‌کنم که این می‌تواند هشداری به رئیس‌جمهور و تیم دولت باشد تا از ظرفیت‌های داخلی، ایده‌ها و نظرات راهگشایی که وجود دارد، استقبال کنند و قدمی رو به جلو بردارند و به نحوی وارد عرصه شوند و خود را اصلاح کنند که اصولاً نیازی نباشد ما آن راه (استیضاح رئیس‌جمهور) را برویم.
 

 

به‌صورت مشخص دولت چه اقداماتی باید انجام دهد تا شما و همکاران را قانع کند که مسیر خود را تغییر داده است؟

 

اول، به‌فوریت اعلام کند که بحث خام فروشی اولویت ما نیست و طی یک برنامه‌ریزی دقیق، پالایشگاه‌هایی را در کشور تعیین کند تا بتواند نقدینگی مردم را جمع کرده و اشتغال ایجاد کند و با این حرکت، بحث تحریم نفت ایران توسط آمریکایی‌ها را خنثی کند. دوم، موضوع شفاف‌سازی در تخصیص ارز را به‌صورت خیلی راحت اعلام کنند. هر مقدار ارزی که به هر فردی برای واردکردن هر کالایی، خصوصاً ارز 4200 تومانی داده شده، شفاف‌سازی شود. در خصوص موضوع ثبات اقتصادی، قدم‌های عینی و عملی بردارد.

 


بلافاصله بعد از اتمام جلسه‌ی پاسخ رئیس‌جمهور، طرح استیضاح وزیر صمت را با 58 امضا تقدیم هیئت‌رئیسه کردید. در کمتر از 20 روز دو وزیر از کابینه برکنار شدند. این برکناری‌ها تا چه اندازه می‌تواند در بهبود شرایط اقتصادی مؤثر باشد؟

 

ما علت مشکلات کنونی در جامعه را ناشی از سوء مدیریت تیم اقتصادی دولت می‌دانیم. از این بابت، از آقای رئیس‌جمهور بارها خواستیم که این رویه را اصلاح نمایند و تجدیدنظر کنند؛ اما چون اقدامی صورت نگرفت، مجبور شدیم که خود دست‌به‌کار شویم.

 


تجربه نشان داده وقتی وزارتخانه‌ای فاقد وزیر است و سرپرست آن را اداره می‌کند، آن‌چنان‌که باید به وظایف خود عمل نمی‌کند. وزارت کار و وزارت اقتصاد در حال حاضر چنین وضعیتی دارند. شما از این بابت نگرانی ندارید؟

 

ما نگرانی داریم اما چه می‌توانیم انجام دهیم. آن وزارتخانه کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد و این وظیفه‌ی ماست که از بعد نظارتی دنبال کنیم.

 


چرا مجلس یک سال پیش به همین وزرا به‌راحتی رأی اعتماد داد اما امروز آن‌ها را برکنار می‌کند؟ بهتر نبود که مجلس یک سال پیش سخت‌گیری بیشتری در انتخاب وزرا می‌داشت تا اینکه امروز یکی پس از دیگری را از کار برکنار کند؟

 

یک سال پیش به جهت اینکه دولت شکل بگیرد و شاید به این خاطر که شخص بهتری هم نبود، شاید مجلس گذشت کرده باشد. شاید هم به جهت تعلقات سیاسی، مایل بودند که وضعیت دولت هرچه زودتر روشن شود. هنوز هم آن فرد در جایگاه وزارتخانه امتحانی پس نداده بود تا نمایندگان ببینند که چه نمره‌ای می‌گیرد؛ اما امروز نمایندگان بعد از یک سال مشاهده می‌کنند و اگر وزیری نتواند نمره‌ی قبولی کسب کند، باید جای خود را به فرد تواناتری دهد. این اقدام هم به جهت دفاع از حقوق ملت انجام می‌شود و نمایندگان آن را یک وظیفه و رسالت می‌دانند.
 

کلید واژه ها: مجلس استیضاح حسن روحانی حسینعلی حاجی دلیگانی عدم کفایت سوال از رئیس جمهور


نظر شما :