فروش ۶۰ هزارمیلیارد تومانی محصولات ایرانی شرکت های دانش بنیان

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۹۱۱ اصلی فناوری
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به نقش و فعالیت شرکت های دانش بنیان در تغییر فضای اقتصادی و فرهنگی کشور گفت:فقط در بخش اقتصادی، این شرکت ها سال گذشته بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد از فروش محصولات ایرانی کسب کرده اند.
فروش ۶۰ هزارمیلیارد تومانی محصولات ایرانی شرکت های دانش بنیان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سورنا ستاری به همراه حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای علمی و فناوری و محصولات شرکت های دانش بنیان که در پارک فناوری پردیس برگزار شده است بازدید کرد.

وی در این بازدید، ضمن بیان این که بیش از ۶ هزار استارتاپ در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی، نانو، علوم شناختی، هوا فضا و غیره مشغول به کار هستند یادآور شد: حال باید به این بیاندیشیم که چگونه می توان نوآوری را در اقتصاد تزریق کرد. برای این امر باید با در نظر گرفتن این واقعیت که مفاهیم آموزش در حال عوض شدن است، نگاه به آموزش در قالب دوره های دبستان، دبیرستان و دانشگاه را فراتر ببریم و به این سمت حرکت کنیم که بحث آموزش را هر لحظه داشته باشیم و بستر این آموزش شهرها هستند.

ستاری تصریح کرد: شهرها در آینده مکانی مهم خواهند بود و کاری که الان می شود در شهرهای بزرگ انجام داد ایجاد یک کارخانه نوآوری در قالب فضای شهری است.

وی افزود: به همین منظور بزرگترین کارخانه نوآوری به زودی در تهران افتتاح می شود که در حال حاضر بیش از هزار نفر برای احداث آن فعالیت می کنند.

به بیان ستاری، فاز نهایی این کارخانه نوآوری اردیبهشت ماه تکمیل خواهد شد و بیش از ۳۵۰۰ جوان با بیش از ‍۰ شتاب دهنده در حوزه های مختلف و سرمایه گذاری بخش خصوصی در آن فعالیت خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان این که شرکت های دانش بنیان همانند زایشگاهی عمل می کنند که شرکت های کوچکی تولید می کنند که می توانند در کارخانه های نوآوری جذب و ادامه فعالیت دهند گفت: در حال حاضر چهار کارخانه دیگر در تهران در حال تجهیز شدن است که شهرهای بزرگی همچون مشهد و اصفهان هم در برنامه های بعدی قرار دارند.

ستاری در بخشی دیگر از سخنان خود، خاطرنشان کرد: این یک حرکت شهری است که در بستر آن اتفاق خواهد افتاد و می خواهیم شهری داشته باشیم که هر روز که افراد از خواب بلند می شوند تحت آموزش قرار گیرند چرا که پایه شهرهای هوشمند از همین جا شکل می گیرد و توسعه می یابد.

وی ادامه داد: مهم این است که فردی را که بتواند ایده را تبدیل به شرکت و کارآفرینی کند پرورش دهیم؛ این اتفاق مهمی است که در غالب کارخانه های نوآروی رخ می دهد. جریانی که با دو هزار استارتاپ اتفاق افتاده و سال گذشته فروش شرکت های دانش بنیان ما به عددی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.

وی درباره تغییر فضای همکاری دانشگاه ها هم گفت: جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است و نواحی نوآروی در داخل شهرها توسعه یافته که یکی از نمونه های جالب آن ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف است که همین الان بیش از ۴۵۰ شرکت در آن مستقر هستند ودر لیست شرکت های فعال قرار دارند که ماهی ۲۰ شرکت به آن اضافه می شود.

معاون علمی فناوری رییس جمهوری نقش این نواحی نوآوری را اینگونه تشریح کرد: این نواحی نوآوری علاوه بر این که زندگی شهری را تغییر می دهند، اخلاق و فرهنگ و روش جدید زندگی با خود می آورند و به ما می آموزند که چطور می توانیم در این صنعت سنتی که داریم جوانان را ترغیب کنیم که در حوزه های مختلف فعال شوند.

ستاری تصریح کرد: نسل بعدی استارتاپ ها که به صورت جدی بر روی آن فعالیت داریم استارتاپ های حوزه تکنولوژی است که در کنار استارتاپ های خدماتی، بازارسازی می کنند گرچه در خدمات هنوز راه نرفته بسیار داریم. اما به هر حال این یک روش جدید است برای این که بتوانیم تغییر ایجاد کنیم و در اقتصاد، صنعت و فرهنگ تزریق نوآوری داشته باشیم.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به این که این اتفاق محصول این دولت است گفت: این کارآفرینان عمدتا در این دولت تشکیل شده اند و نسل جوانی هستند که اینجا ایستادند و فعالیت در شرکت های خارجی را پس زدند.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و هیات همراه (سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری و انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران) امروز شنبه از نمایشگاه جدیدترین دستاوردهای علمی و فناوری و محصولات شرکت‌های دانش بنیان کشور بازدید و در جمع رییسان و مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت آپی سخنرانی کردند.

کلید واژه ها: سورنا ستاری شرکت های دانش بنیان


نظر شما :