اقتصاد ایران با فروپاشی فاصله زیادی دارد

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۰ کد : ۱۸۴۶ اصلی تیتر یک اقــتــصــادی
از زمانی که دونالد ترامپ در امریکا به عنوان رییس جمهوری وارد کاخ سفید شد، سیاست فشار بر اقتصاد ایران را در پیش گرفت.
اقتصاد ایران با فروپاشی فاصله زیادی دارد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هدف ترامپ از اجرای این سیاست فروپاشی اقتصاد ایران و متقاعد کردن این کشور برای مذاکره مجدد با امریکا اعلام شده است ولی این طرح راه به جایی نمی برد. این حرفی است که نه مقامات ایران و کشورهای هم پیمان این کشور بلکه رسانه رسمی امریکا یعنی فارین پالیسی هم تایید کرده است. 

فارین پالیسی که یکی از مهمترین رسانه های امریکا است در گزارش اخیر خود نوشت: با اجرای سیاست های تحریمی در شرایط کنونی، ممکن است به اقتصاد ایران فشار وارد شود و حتی اقتصاد کشور وارد فاز بحرانی شود ولی ساختار اقتصاد این کشور به گونه ای است که با فروپاشی فاصله زیادی دارد. اقتصاد ایران در سالهای اخیر از وابستگی خود به نفت کاسته است. صنایع مختلفی در ایران فعال هستند و ایران شرکای اقتصادی و سیاسی بسیار قدرتمندی دارد که در شرایط مختلف اقتصادی می تواند از کمک آنها بهره گیرد.

به گزارش خبرآنلاین، این نشریه در ادامه نوشت: کشورهای روسیه و چین و هند از اصلی ترین و مهمترین شرکای ایران هستند که در سالهای اخیر با سیاست های ترامپ هم مخالفت داشته اند.رییس جمهوری امریکا در همین دو سالی که در کاخ سفید حضور داشت با چین وارد جنگ تجاری شد و سطح روابط سیاسی اش با روسیه را تقلیل داد. جنجال ها و حاشیه هایی که بعد از انتخاب او به راه افتاد و روسیه را متهم به دخالت در انتخابات کرد در کنار تحریم هایی که بعد از اغاز به کارش علیه روسیه وضع کرد باعث شد تا دو قطب بزرگ اقتصادی غرب و شرق بیش از پیش از هم دور شوند.

فارین پالیسی با اشاره به بحران های ایجاد شده در کشور ونزویلا نوشت: ونزویلاهم یکی از دیگر از کشورهایی بود که به دلیل سیاست های امریکا با تنش اقتصادی روبرو شد. حذف درآمد نفت از اقتصاد ونزویلا باعث شد تا کارایی دولت از بین برود و نرخ رشد اقتصاد تنزل یابد. ترامپ در نظر داشت که ایران را نیز در وضعیتی مشابه ونزویلا قرار دهد ولی او براورد نادرستی انجام داده بود زیرا اقتصاد ایران ساختاری پیچیده تر و توسعه یافته تر از ونزویلا دارد و سطح روابط خارجی این کشور بسیار منسجم تر و وسیع تر است. ایران دوستانی دارد که به او در فروش نفت حتی در سالهای تحریم کمک می کنند. همان طور که در جریان تحریم های قبلی هم به ایران کمک کردند.

هنری روم تحلیل گر مسایل ایران در مرکز مطالعات اوراسیا دراین مورد می گوید: فشارهای امریکا به اقتصاد ایران آسیب وارد می کند. همانطور که در ماه های اخیر هم ما شاهد نشانه هایی از این فشار بودیم. افت ارزش پول ملی و کاهش نرخ رشد اقتصادی و کاهش درآمد نفتی ایران از جمله این فشارها است ولی فشارهای مذکور اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد.


نظر شما :