پژمانفر:

پرونده تخلفات «عباس آخوندی» در کمیسیون اصل ۹۰ باز شد

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۸۳۳۵ سیاسی
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بررسی پرونده تخلفات عباس آخوندی در این کمیسیون خبر داد و گفت: بخش زیادی از این پرونده مربوط به تخلفات شخصی آخوندی است.
پرونده تخلفات «عباس آخوندی» در کمیسیون اصل ۹۰ باز شد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر از تلاش اعضای این کمیسیون برای ارتقا جایگاه نظارت کمیسیون اصل ۹۰ خبر داد و گفت: باید اصلاحاتی در آیین نامه داخلی مجلس ایجاد شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: در آیین نامه فعلی تعداد اعضای کمیسیون ۸ نفر پیش بینی شده که نسبت به تعداد سایر کمیسیون‌ها تعداد کمی است. پیش از این کمیسیون اصل ۹۰، ۳۵ عضو داشته است. تلاش داریم با اصلاح آیین نامه داخلی بتوانیم مانند کمیسیون‌های دیگر تعداد بیشتری عضو اصلی داشته باشیم تا بتوانیم نظارت قوی‌تری اعمال کنیم.

سه اصلاح اساسی در روند بررسی پرونده تخلفات در کمیسیون اصل ۹۰

نماینده مشهد با بیان اینکه از ابتدای دوره یازدهم تا امروز حدود ۴۰۰ شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع شده است گفت: در آیین نامه جدید کمیسیون پیش بینی کرده‌ایم که شکایات ارائه شده حتماً مورد بررسی قرار گیرد و موضوعاتی که مربوط به طرز کار دستگاه‌ها نیست به شکایت کننده اعلام شود. زیرا وظیفه کمیسیون اصل ۹۰ رسیدگی به شکایت مربوط به طرز کار قوای سه‌گانه است.

پژمان فر با تاکید بر لزوم بررسی منشا تخلفات گفت: گاهی منشا تخلفات قوانین موجود است که باید اصلاح شود، در این صورت کمیسیون اصل ۹۰ طرحی برای اصلاح قوانین ارائه می‌کند، که در صورت اصلاح آیین نامه داخلی بدون نوبت در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: در صورتی که تخلفات مسئولان اجرایی اثبات شود، پرونده به دستگاه قضایی ارجاع خواهد شد.

وی تصریح کرد: تلاش داریم تا ضعف قوانین را مورد بررسی قرار داده و برای رفع این ضعف‌ها طرح ارائه دهیم. معتقدیم باید پیشنهادات کمیسیون اصل ۹۰ برای اصلاح قوانین در اولویت بررسی قرار گیرد در حال حاضر گزارشات کمیسیون اصل ۹۰ بدون نوبت در اولویت قرائت صحن قرار.

حجت‌الاسلام پژمانفر معرفی مسئولان متخلف از سوی کمیسیون اصل ۹۰ به قوه قضاییه را از اختیارات قانون این کمیسیون خواند و گفت: تلاش داریم این اقدام ر ا به صورت جدی انجام دهیم تا امروز برخی مسئولان به قوه قضاییه معرفی شده‌اند در ماجرای نهاده‌های دامی نیز مسئولان متخلف به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس ادامه داد: خوشبختانه مسئولان با مشاهده جدیت کمیسیون اصل ۹۰ در راستای اصلاح رویه‌ها قدم برداشتند تا از ارجاع پرونده‌هایشان به قوه قضاییه جلوگیری شود.

پرونده ویژه کمیسیون اصل ۹۰ برای بررسی نقش رئیس‌جمهور در التهابات بازار ارز

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی پرونده تخلفات ارزی گفت: پرونده ویژه‌ای در این خصوص در کمیسیون اصل ۹۰ تهیه شده، برای ما مسلم است تخلفاتی در ماجرای التهابات بازار ارز شکل گرفته است. تخلفات مسئولان مختلف در دستگاه‌های اجرایی در این موضوع در حال بررسی است. حتی تخلفات رئیس جمهور نیز در این خصوص در حال بررسی است. تلاش داریم با جمع بندی این پرونده متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی کنیم. تلاش داریم قبل از اتمام دولت این پرونده را به قوه قضاییه ارسال کنیم.

وی اظهار داشت: التهابات بازار سکه و طلا نیز در کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی است، سکه‌های طلا بدون حساب و کتاب به فروش رسید و تخلفات زیادی در این خصوص شکل گرفت.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: گزارش تخلفات در نهاده‌های دامی در صحن علنی قرائت شد از همان زمان پیش بینی می‌کردیم که به واسطه کوتاهی‌های صورت گرفته از ناحیه دستگاه‌های متولی، بازار مرغ و گوشت دچار مشکلات اساسی خواهد شد. همان روزها بنده مصاحبه‌ای داشتم و اعلام کردم که با ادامه این روند شب عید مرغ به قیمت کیلویی ۵۰ هزار تومان خواهد رسید. این اتفاقات تصادفی نیست بلکه ناشی از سوء مدیریت است پیش از این کشور ما صادرکننده این محصول بود.

وی با اشاره به بررسی پرونده فولاد در کمیسیون اصل ۹۰ گفت: کمیسیون صنایع طرحی را برای حل مشکلات فولاد آماده کرده است. در تولید، قیمت گذاری و عرضه فولاد در بورس مشکلات اساسی وجود دارد که در کمیسیون اصل ۹۰ و صنایع مورد بررسی قرار گرفته است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی ویژه پرونده تخلفات در بازار بورس در کمیسیون اصل ۹۰ گفت: تلاش داریم در مرحله اول به مسئولان و دستگاه‌ها را برای حل مشکلات کمک کنیم. عمده مشکلات بازار بورس ناشی از مداخلاتی است که از سوی برخی افراد در این بازار صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مداخلات دولت، بازار بورس را با چالش جدی مواجه کرده است. متاسفانه مشکلات بازار بورس به عملکرد دولت و شخص رئیس جمهور برمی گردد، اظهارات رئیس جمهور باعث شد حجم نقدینگی وارد بورس شود در حالی که زیرساخت‌ها آماده نبود و مشکلات جدی برای مردم ایجاد شد.

پیگیری جدی کمیسیون اصل ۹۰ برای اجرای قانون چک

وی با اشاره به تلاش‌های کمیسیون اصل ۹۰ برای اجرای قانون چک گفت: در سال ۹۷ قانون چک مورد اصلاح قرار گرفت تا مشکلات فراوانی که در حوزه چک وجود دارد حل شود. میانگین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون چک بین مردم گردش دارد، این عدد بسیار بالایی است. درصد قابل توجهی از جرایم در این قالب شکل می‌گیرد و اکثریت کسانی که به دلیل جرایم غیرعمد زندانی شده‌اند کسانی هستند که مشکلات چک دارند.

پژمان فر افزود: متاسفانه قانون چک اجرا نشده بود، باید اقدامات اجرایی این قانون در سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ انجام می‌شد اما تا امروز هیچ اقدامی انجام نشده بود در تعامل جدی و با استفاده از ابزارهای نظارتی اجرای قانون چک را پیگیری کردیم. با ورود کمیسیون اصل ۹۰ قانون چک که از سال ۹۷ معطل مانده بود در حال اجراست. بانک مرکزی برای اجرای کامل این قانون مهلت چهار ماهه ای را از ستاد کرونا گرفته بود اما با پیگیری‌های کمیسیون اصل ۹۰ قانون چک اجرایی شد، با اجرای کامل این قانون جلوی پولشویی ها گرفته خواهد شد و مشکلات مردم در حوزه چک حل خواهد شد. اقدام کمیسیون اصل ۹۰ برای اجرای قانون چک بسیار مهم بود.

وی با اشاره به پیگیری‌های کمیسیون اصل ۹۰ در مورد واکسن کرونا گفت: واکسن کرونا نگرانی‌های بسیاری را برای مردم ایجاد کرده بود و رسانه‌ها فشار می‌آوردند که واکسن کرونا از هر جایی خریداری شود، کمیسیون اصل ۹۰ ورود کرد از یک تیم باتجربه در حوزه واکسن دعوت کرد و گزارشی تهیه نمود، جمع بندی کمیسیون این بود که واکسن‌های آمریکایی و واکسن‌های دیگر قابل اعتماد نیستند. این گزارش جو بدی که در جامعه برای خرید واکسن از انگلیس و آمریکا ایجاد شده بود را از بین برد.

ورود کمیسیون اصل ۹۰ به پرونده سیاسی بورسیه‌ها

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به بررسی پرونده بورسیه‌ها گفت: در ابتدای دولت یازدهم این پرونده باز شد که با سیاسی کاری به دنبال حذف برخی افراد بودند. با پیگیری‌های کمیسیون اصل ۹۰ برخی عزیزان جذب دانشگاه‌ها شدند اما برخی افراد بلاتکلیف هستند که تعیین تکلیف خواهند شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به بررسی پرونده محصولات تراریخته در کمیسیون اصل ۹۰ گفت: گزارشی در این خصوص در کمیسیون در حال بررسی است دستگاه‌های متولی چندین بار به کمیسیون اصل ۹۰ دعوت شده‌اند و این گزارش در حال تکمیل است.

گام مهم کمیسیون اصل ۹۰ برای ایجاد شفافیت اقتصادی

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس یازدهم راه اندازی سامانه‌هایی است که از لحاظ قانونی، دولت مکلف به راه اندازی آنهاست، اما متاسفانه چندین سال است به بهانه‌های مختلف این سامانه‌ها راه اندازی نشده‌اند برخی از زیرساخت‌ها و سرورهای این سامانه‌ها خریداری شده اما تا امروز راه اندازی نشده است، مانند سامانه‌های مالیاتی و گمرک. اگر این سامانه‌ها در کشور راه اندازی شوند به دلیل شفافیتی که ایجاد می‌شود جلوی بسیاری از تخلفات گرفته خواهد شد یکی از سامانه‌های مهمی که باید تاسیس شود سامانه مسکن و کاداستر است.

پرونده تخلفات آخوندی در کمیسیون اصل ۹۰ باز شد

وی با اعلام خبر تشکیل پرونده خاص برای بررسی تخلفات آخوندی گفت: بخش زیادی از این پرونده مربوط به تخلفات شخصی ایشان است. اسناد و مدارک این تخلفات در حال جمع آوری است آقای آخوندی در حوزه مسکن هیچ اقدامی انجام نداد و به این کار افتخار می‌کرد. برخی مجوزها از سوی ایشان صادر شده که تخلف بوده است، اعضای خانواده ایشان از رانت آقای آخوندی برای دستیابی به برخی منافع سوءاستفاده کرده‌اند. علاوه بر این در وزارتخانه راه و شهرسازی از سوی ایشان اقداماتی صورت گرفته که موجب ضرر و زیان بیت‌المال شده است همه این موارد در قالب یک پرونده در حال بررسی است. در صورت لزوم افراد برای بررسی این پرونده احضار خواهند شد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: پرونده وزارت بهداشت مبنی بر کوتاهی این وزارت خانه در زمینه طب سنتی در کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی است.

ورود شورای عالی امنیت ملی به پرونده‌های زمین‌خواری

وی تغییر کاربری زمین‌ها و زمین خواری را از پرونده‌های بزرگ در کمیسیون اصل ۹۰ خواند و گفت: این موضوع به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده است، معتقدیم این مساله در سطوح عالی مطرح و حل شود با آقای شمخانی جلسه‌ای داشتم ایشان نیز پذیرفتند که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار گیرد. بررسی پرونده‌های زمین‌خواری کار سختی است افراد زیادی به این فساد ورود کرده‌اند باید خلاءهای قانونی در این زمینه بررسی و رفع شود.

غربگرایانی دنبال استحاله انقلاب با تئوری سازش هستند

پژمانفر در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ادعای بی اختیاری رئیس جمهور گفت: جریان اصلاحات و اعتدال تلاش داشتند مسیر گفتمان کشور را تغییر دهند و با تئوری سازش انقلاب اسلامی را دچار استحاله کنند. در منطقه و جهان شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم. در مصر چنین اتفاقی رخ داد و جریان سازش مسیر انقلاب مصر را تغییر داد. سازش کاران معتقدند که مسیر نجات و توسعه کشور سازش با آمریکاست و باید کدخدایی آمریکا را بپذیریم.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: دولت اعتدال در امتداد تئوری پردازی‌های دولت اصلاحات حرکت کرد، نهایتاً وقتی جریان اصلاحات و اعتدال دیدند تیرشان به سنگ خورده و نتوانستند مشکلات کشور را حل کنند نقشه جدیدی طراحی کردند و اعلام کردند رئیس جمهور بی اختیار است و سکان تصمیم گیری در کشور در دست رئیس جمهور نیست.

پژمانفر با انتقاد از فرافکنی‌های دولت گفت: این ادعا کذب است، سکان اجرایی کشور هشت سال در دست دولت بوده و مشکلات موجود ناشی از بی تدبیری دولت است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: ولع اصلاح طلبان و اعتدالیون برای دستیابی به کرسی‌های قدرت متناقض با ادعاهای آنهاست.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بیش از ۸۰ درصد مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت‌هاست و دولت نباید حل مشکلات را معطل رفع تحریم‌ها بگذارد. باید به صورت جهادی وارد عرصه شده و مشکلات کشور را حل کند.

وی در خصوص علت عجله دولت در تصویب برجام گفت: شکست پروژه برجام ناشی از عجله دولت در تصویب این معاهده بود. ما معتقد بودیم آمریکایی‌ها بدعهد هستند. متاسفانه دولت امتیازات زیادی به آمریکا و اروپا داد و شکست پروژه برجام ناشی از ضعف دیپلماسی کشور بود، اعتماد یک طرفه به آمریکا و اروپا که هیچ صداقتی نداشتند کشور را با مشکلات جدی رو به رو کرد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: پژمانفر عباس آخوندی


نظر شما :