سفیر چین در ایران: تحریم‌های یک‌جانبه قطعاً شکست می‌خورد

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۳ کد : ۱۸۳۳۲ سیاسی
سفیر چین در تهران با بیان اینکه سند ۲۵ساله به صلح منطقه‌ای و جهانی کمک خواهد کرد گفت: ما معتقدیم که تحریم‌های یک جانبه و رویکرد قلدرمابانه مورد پسند مردم نیست و قطعاً شکست می‌خورد.
سفیر چین در ایران: تحریم‌های یک‌جانبه قطعاً شکست می‌خورد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با «چانگ هوآ» سفیر چین در ایران انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

ایران و چین اراده سیاسی برای ارتقا همکاری‌های دو کشور دارند

- سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در اکتبر سال گذشته به چین و سفر موفقیت آمیز «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین به ایران نشان می‌دهد که هر دو طرف اهمیت زیادی برای مشارکت استراتژیک جامع دو کشور قائل هستند و اراده سیاسی برای ارتقا همکاری‌های دو کشور دارند.

- هنگامی که رئیس جمهور چین شیء جینپینگ در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد، هر دو کشور در بیانیه‌ای مشترک در مورد ایجاد یک مشارکت استراتژیک جامع به این نکته اشاره کردند که طرفین توافق کرده اند که با توجه به تمایل دو کشور برای توسعه فعال روابط دو جانبه و همچنین مکمل اقتصادی و همکاری فعلی در زمینه انرژی، زیرساخت، صنعت، فناوری و غیره، در زمینه دستیابی به توافق نامه همکاری جامع ۲۵ ساله اقدامات لازم را انجام دهند.

سند۲۵ساله به صلح منطقه‌ای و جهانی کمک خواهد کرد

- دو طرف اخیراً درباره محتوای برنامه جامع به توافق رسیدند. در ۲۷ مارس، وزرای خارجه دو کشور طرح همکاری همه جانبه را امضا کردند.

- این طرح بر بهره گیری از پتانسیل‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی و ترسیم دوره همکاری‌های طولانی مدت متمرکز است.

- این طرح هیچ قرارداد یا اهداف کمیتی را شامل نمی‌شود اما یک چارچوب کلی برای همکاری‌های چین و ایران را فراهم می‌کند.

- ما معتقدیم که برنامه همکاری جامع دو کشور نه تنها به نفع ملت‌های چین و ایران است بلکه به صلح منطقه‌ای و جهانی نیز کمک خواهد کرد.

چین از جامعه جهانی می‌خواهد از منافع اقتصادی قانونی ایران محافظت کنند

- در سال‌های اخیر، ایالات متحده از برجام خارج شد و مجدداً تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد که این امر مشکلات و موانعی را برای همکاری عملی چین و ایران به وجود آورد.

- چین همیشه مصمم است که با اقداماتی مشخص، همکاری مشروع خود را با ایران در زمینه‌های تجاری، انرژی و سایر زمینه‌ها حفظ کند و به طور فعال از جامعه جهانی می‌خواهد تا از منافع اقتصادی قانونی ایران محافظت کنند.

تحریم‌های یک جانبه و رویکرد قلدرمابانه قطعاً شکست می‌خورد

- ما معتقدیم که تحریم‌های یک جانبه و رویکرد قلدرمابانه مورد پسند مردم نیست و قطعاً شکست می‌خورد.

- چین و ایران در منابع و مزایای همکاری، بسیار مکمل یکدیگر هستند. ما باید یک چشم انداز بلند مدت داشته باشیم، بر مشکلات غلبه کرده و مفهوم همکاری برد-برد را حفظ کنیم.

- می‌بایست همسویی استراتژی‌های توسعه را تقویت کنیم و به تعمیق همکاری سودمند متقابل در زمینه‌های مختلف ادامه داده و به رفاه مشترکی برسیم.

روابط دوستانه چین و ایران از قدمتی طولانی برخوردار است

- روابط دوستانه چین و ایران از قدمتی طولانی برخوردار است. در سالهای اخیر، تبادلات مردمی و فرهنگی بین دو کشور مکرر انجام می‌شود.

- دو طرف تعاملات فرهنگی، علمی، هنری و رسانه‌ای را تعمیق بخشیده و همکاری بین انجمن‌های دوستی، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها را تقویت کرده اند.

- دو کشور به تقویت ارتباطات مردمی و فرهنگی ادامه خواهند داد تا دوستی چین و ایران از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: چین


نظر شما :