نخستین زن برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۸ کد : ۱۸۳۲۴ سیاسی
سارا فدائی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری طی بیانیه ای درخواست کرد بجای عبارت رجال در قانون انتخابات لغت "شخصیت های سیاسی، علمی، مذهبی" جایگزین شود.
نخستین زن برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - دکتر سارا فدائی، مدرس دانشگاه و نخستین کاندیدای زن دور سیزدهم ریاست جمهوری طی بیانیه ای از رهبر معظم انقلاب و شورای نگهبان درخواست کرد، بجای عبارت رجال در قانون انتخابات، لغت " شخصیت های سیاسی، علمی، مذهبی " استفاده شود.

این بیانیه به شرح زیر می باشد:

"بسم الله الحق"
یکی از حقوق اساسی زنان، حضور در عرصه مشارکت های سیاسی، اجتماعی و احراز مدیریت های خرد و کلان می باشد، که خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران، زنان توانسته اند با اثبات توانایی ها و شایستگی های خود به بسیاری از این مناصب دست پیدا کنند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زنان از جهت مشارکت و تصدی مناصب و مسئولیت های سیاسی اجتماعی، همسنگ مردان از حق رای دادن و انتخاب کردن و نیز حق نامزدی و انتخاب شدن برخوردار گشته اند ولی آنگونه که از ظاهر اصل 115قانون اساسی بر می آید، در تصدی پست مهم و حساس ریاست جمهوری به عنوان عالی ترین مقام رسمی کشور پس از مقام رهبری، جنسیت دخالت داده شده و از این رو زنان نمی توانند عهده دار آن شوند، که این برداشت از اصل 115بیشتر بر پایه باورهای دینی و موازین فقهی می باشد. اما بنظر بنده در هیچ بخشی از کتاب الهی قرآن و نیز روایات معصومین (ع) عنوان نشده است که یک زن بخاطر جنسیتش نمی تواند سرپرستی جامعه را عهده دار گردد. فلذا اگر یک زن توان مدیریت درست، خداپسندانه و اصولی یک جامعه را داشته باشد قطعا میتواند بعنوان رییس جمهور نیز شایستگی خویش را نشان داده و اثبات نماید. 

این جانب سارافدایی با وجود احترام بسیار والایی که برای مردان وطنم قائل هستم، از رهبر عزیزم آیت الله خامنه ای و نیز شورای محترم نگهبان خواهشمندم در تبیین صحیح معنایی کلمه "رجال " تجدیدنظر فرموده و در صورتیکه این امر مستلزم اصلاح قانون اساسی است، از طرق قانونی به اصلاح این امر مبادرت فرمایند و لغت "رجال" را حذف فرموده و لغت "شخصیت های سیاسی، علمی، مذهبی " را جایگزین فرمایند.

دعای خیر شفیعه روز محشر حضرت زهرا (س)، یار و نگاهبان کشور عزیزمان باد ان شاالله. یا علی

کلید واژه ها: سارا فدائی


( ۱ )

نظر شما :