«مذاکره برای مذاکره»؛ خواسته جدید ایالات متحده در وین

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۴ کد : ۱۸۳۱۸ تیتر یک
ابوالفضل صدقی با بیان اینکه آمریکا قصدی برای برداشتن تحریم‌های اساسی مانند نفت و بانک ندارد گفت: بازگشت به تعهدات از سوی ایران در ازای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق و اقداماتی از این دست بدون برداشته شدن تحریم‌های اساسی بی معنا است.
«مذاکره برای مذاکره»؛ خواسته جدید ایالات متحده در وین

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - «ابوالفضل صدقی» کارشناس سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با راه دانا؛ با بیان اینکه اینکه برخی تصور کنند ما با اینکه کسی برای رفع تحریم‌ها تلاش کند مخالفیم و دوست داریم تحریم‌ها باقی بماند اشتباه است اظهار کرد: از هر کسی که بتواند تحریم‌ها را رفع کرده و فشارها را از روی ملت ایران بردارد حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برخی تصور نکنند که انتقادات ما به معنای تمایل ما به باقی ماندن تحریم‌هاست و مخالفت با برجام برای ما کارکرد انتخاباتی دارد افزود: دلیل مخالفت ما این است که از نظر ما آمریکا کشوری حقه‌باز و فریبکار است که قصد دارد ما را پای میز مذاکره کشانده و موضوعات را به مرور زمان گسترش دهد که در نهایت سودی برای ما نخواهد داشت.

صدقی با بیان اینکه توافقی به نام برجام امضا شده و همه برای اجرای برخی اقدامات تعهد داده بودند که ایران تمام تعهدات خود را اجرا کرده است ادامه داد: با این وجود پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا از برجام خارج شد بنابراین با توجه به اینکه مذاکرات انجام و توافق صورت گرفته است، بازگشت به برجام نیازی به مذاکره ندارد و تنها آمریکا باید به توافق بازگردد.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه هدف آمریکا از مذاکره مجدد «مذاکره برای مذاکره» است تأکید کرد: ایالات متحده به دنبال مذاکره بر روی مسائل موشکی و منطقه‌ای است و خود آمریکایی‌ها بارها گفته‌اند که اگر تحریم‌ها برداشته شود ایران دیگر هیچ انگیزه‌ای برای مذاکره ندارد.

وی مذاکره برای احیای برجام را بی‌معنا دانست و اظهار کرد: کسی که از برجام خارج شده باید به آن برگردد و پس از بازگشت آمریکا ما نیز به تعهدات خود باز خواهیم گشت.

صدقی با تأکید بر اینکه آمریکا به راحتی به برجام باز نخواهد گشت افزود: تنها در صورتی آمریکا تعهدات خود را اجرا خواهد کرد که جمهوری اسلامی در برای غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد و بالاتر از آن مانند 60 درصد اقدام کند و آن‌ها بدانند که بازگشت آن‌ها موجب کاهش فعالیت هسته‌ای ایران خواهد شد و مورد دیگر اینکه آن‌ها ببینند که ایران به سمت قراردادهای بزرگ با کشورهایی مانند چین، روسیه و هند خواهد رفت. اقداماتی از این دست موجب بازگشت آمریکا به برجام و احیای آن خواهد شد.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در ابتدا اعلام کرده بود که ایران باید ابتدا به تعهدات خود بازگرد تا ما نیز به برجام برگردیم ادامه داد: اما در حال حاضر طرح بازگشت گام‌به گام را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری مذاکرات وین در هفته جاری گفت: هرچند مسئولان وزارت امور خارجه کشور اعلام کردند که به طور مستقیم و حتی غیرمستقیم با آمریکایی‌ها مذاکره نخواهند کرد اما به نظر من مذاکرات غیرمستقیم اتفاق خواهد افتاد.

صدقی با اشاره به سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: شواهد و قرائت حاکی از آن است که چون در ماه‌های گذشته این سند امضا شده و ایران در غنی‌سازی اورانیوم نیز رو به جلو حرکت می‌کند آمریکا به تکاپو افتاده تا این مشکلات را به گونه‌ای رفع کنند اما همچنان قصدی برای برداشتن تحریم‌های اساسی مانند نفت و بانک ندارند.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه بازگشت به تعهدات از سوی ایران در ازای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق و اقداماتی از این دست بدون برداشته شدن تحریم‌های اساسی بی معنا است افزود: باید تمام تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های نفتی و بانکی برداشته شود و اگر آمریکا چنین کاری را انجام داد جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

وی با بیان اینکه ما در شرایط فعلی که توافق برجام صورت گرفته، مخالفتی با آن نداریم افزود: از کسی که تحریم‌ها را برداشته و به ملت ایران کمک کند حمایت می‌کنیم اما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم زیرا آن‌ها در حال بازی دادن ما هستند.

صدقی با اشاره به نزدیکی انتخابات و تلاش برخی در دولت برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها برای استفاده انتخاباتی گفت: آمریکایی‌ها تمایل به باقی ماندن جناح غربگرا در ایران دارند و در تلاشند با دادن برخی امتیازات اعتماد از دست رفته ملت ایران به خود را دوباره جلب کنند اما اصل فشارها را نگه خواهند داشت تا ایران را پای میز مذاکره بر سر موضوعات موشکی و منطقه‌ای بکشانند.

این کارشناس سیاست خارجی درباره اصرار دولت بر باقی ماندن در برجام با وجود نقض عهدهای طرفین غربی و پرهزینه بودن این توافقنامه گفت: این جریان تمام نگاهش معطوف به غرب است و نمی‌خواهد این توافق با دولت‌های غربی را از دست بدهد زیرا این راهبردی بود که سال‌ها بر روی آن فکر کرده و 8 سال برای نگه داشتن آن زحمت کشیدند.

وی با بیان اینکه جریان غربگرا تلاش می‌کند تا به هر طریقی برجام را زنده نگه دارد افزود: آن‌ها در تلاشند تا اثبات کنند ارتباط با آمریکا امری ممکن است و ترامپ با بایدن تفاوت دارد زیرا ارتباط با غرب و آمریکا موضوعی راهبردی برای این جریان است و در تلاشند تا به هر شکل ممکن این ارتباط را ادامه دهند.

صدقی با بیان اینکه جریان غربگرا در تلاش است تا به ملت ایران القا کند که راه حل مشکلات کشور در گفت‌وگو و مذاکره است اظهار کرد: آن‌ها می‌گویند هرچند ترامپ دیوانه بود اما می‌توان با بایدن و کشورهای غربی مذاکره کرد و تمام غرب که ترامپ و حتی آمریکا نیست و کشورهای دیگر هم هستند.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: جریان غربگرا در کشور در تلاشند تا اثبات کنند که ما کشور را از فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها و رفتن زیر فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نجات دادیم و سایه جنگ را از سر کشور برداشتیم و به همین دلیل به احیای برجام امیدوار هستند.

وی با بیان اینکه غربی‌ها کارهایی برای احتیای برجام جهت کمک به این جریان در انتخابات خواهند کرد افزود: با این وجود آن‌ها تحریم‌ها و فشارها را برنخواهند داشت و تنها راه مقابله با آن‌ها تقویت اقتصاد کشور و بی‌اثر کردن تحریم‌هاست.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: مذاکره ایران و امریکا برجام وین


نظر شما :