آمریکا باز هم ترکیه را تحریم کرد

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۶:۳۰ کد : ۱۸۳۰۵ بین الملل آخرین اخبار
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت جدید این کشور، رئیس صنایع دفاعی ترکیه را به دلیل ارتباط با وزارت دفاع و ارتش روسیه، تحریم کرده است.
آمریکا باز هم ترکیه را تحریم کرد

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهخبرگزاری «اسپوتنیک» بامداد سه‌شنبه از اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بر ترکیه خبر داد.

بر اساس این گزارش، دولت جدید آمریکا «اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه و چهار مقام دیگر این سازمان را به دلیل ارتباط با وزارت دفاع و ارتش روسیه، تحریم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای در این باره گفت مقام‌های صنایع دفاعی ترکیه به دلیل ارتباط با بخش‌های نظامی و اطلاعاتی روسیه، ذیل قانون «کاتسا» تحریم شده‌اند.

بر اساس این بیانیه، سند رسمی این تحریم قرار است روز سه‌شنبه منتشر شود.

به نوشته اسپوتنیک، در این بیانیه آمده است: «وزیر خارجه (آنتونی بلینکن) تحریم‌های معینی را ذیل کاتسا انتخاب کردند تا بر صنایع دفاعی ترکیه، اسماعیل دمیر رئیس آن، فاروق ایگیت معاون وی، سرهات گنجوغلو رئیس دپارتمان پدافند هوایی و فضا و آلپر دنیز مدیر برنامه‌ریزی اداره سامانه‌های پدافندی این سازمان اعمال شوند».

طبق این گزارش، بلینکن مدعی است که صنایع دفاعی ترکیه «آگاهانه تعاملات قابل توجهی با اشخاصی داشته که عضو بخش‌های نظامی و اطلاعاتی دولت روسیه هستند یا به نیابت از آنها فعالیت می‌کنند».

این در حالی است که آمریکا در ماه آذر، صنایع دفاعی ترکیه و دمیر را به دلیل اقدام آنکارا برای خرید اس-۴۰۰ به لیست تحریم‌های خود افزوده بود. واشنگتن مدعی شده بود آنکارا به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی «روسبرون‌ اکسپورت» و خرید این سامانه تحت تحریم‌های برآمده از قانون موسوم به «کاتسا» قرار گرفته است.

چند هفته قبل نیز، «دیوید ساترفیلد» سفیر آمریکا در آنکارا با هشدار درباره عواقب جدی که فعال‌سازی سامانه پدافند موشکی روسی برای آنکارا دارد، گفت تنها راه حل بحران این کشور با واشنگتن، کنار گذاشتن این سامانه است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

کلید واژه ها: تحریم ترکیه


نظر شما :