بن‌بست سیاسی ادامه یافت

نتیجه نهایی انتخابات رژیم صهیونیستی

۰۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۷:۴۶ کد : ۱۷۹۰۳ بین الملل آخرین اخبار
نتیجه نهایی انتخابات رژیم صیهونیستی از تداوم بن‌بست سیاسی در فلسطین اشغالی حکایت دارد.
نتیجه نهایی انتخابات رژیم صهیونیستی

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهنتیجه نهایی انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که شامگاه پنجشنبه منتشر شد از تداوم بن‌بست در عرصه سیاسی این رژیم خبر می‌دهد.

کمیسیون انتخابات رژیم صهیونیستی شامگاه پنجشنبه اعلام کرد شمارش آٰرا به پایان رسیده و بر اساس آن حزب راست‌گرای «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» و احزابی که متحد ذاتی‌اش محسوب می‌شوند مجموعاً ۵۲ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را به دست آوردند.

مجموعه‌ دیگر احزاب، با تفکرات مختلف که در تلاش برای عزل نتانیاهو از قدرت هستند نیز ۵۷ کرسی به دست آوردند. با این تفاصیل، هیچ‌یک از دو طرف از ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نخواهند بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده سران احزاب رژیم صهیونیستی از همین حالا مذاکرات لازم برای تشکیل ائتلاف را که انتظار می‌رود یک هفته به طول بینجامد آغاز کرده‌اند. چنانچه هیچ یک از دو طرف قادر به ایجاد ائتلافی متشکل از ۶۱ کرسی نباشند، رژیم صهیونیستی در رویدادی بی‌سابقه مجبور به برگزاری انتخابات برای پنجمین بار ظرف ۲ سال گذشته خواهد بود.

رأی‌گیری فعلی چهارمین رأی‌گیری محسوب می‌شود و در فلسطین اشغالی تا اندازه زیادی معنای همه‌پرسی بر سر صلاحیت نتانیاهو برای ماندن در قدرت، حین طرح اتهام علیه او در چند پرونده فساد یافت. 

 بن‌بست سیاسی در فلسطین اشغالی از دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شده، بعد از آنکه «بنیامین نتانیاهو» اولین انتخابات را کلید زد.

در انتخابات روز سه‌شنبه، احزابی چون لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو»، امید جدید به ریاست «گیدئون سعر»، آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز»، یامینا به ریاست «نفتالی بنت»، اسرائیل بیتُنا به ریاست «آویگدور لیبرمن»، یش عتید به ریاست «یائیر لاپید» و لیست مشترک اعراب به ریاست «أیمن عوده» به رقابت پرداختند.

گیدون سعر، از جمله جداشدگان از حزب لیکو که اکنون ریاست حزبی با ۶ کرسی را بر عهده دارد گفت: «روشن است که نتانیاهو اکثریت لازم برای تشکیل دولت را در اختیار ندارد. اکنون باید اقدامات لازم در جهت تشکیل دولتی برای تغییر انجام شود.»

حزب لیکود که بیشترین تعداد کرسی‌ها را به دست آورده به این انتقاد پاسخ داد و گفت تشکیل چنین بلوکی «غیردموکراتیک» خواهد بود.

«یوحنا پلنسر»، تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی گفت این بن‌بست، «بزرگترین بحران سیاسی» اسرائیل طی دهه‌های گذشته محسوب می‌شود.

او گفت: «مشخص است که نظام سیاسی ما قادر به رسیدن به یک نتیجه قاطه نیست.» او گفت «عامل نتانیاهو» به ضعف نظام انتخاباتی اسرائیل اضافه شده است.

چند نفر از مخالفان نتانیاهو در حال رایزنی بر سر معرفی طرحی با هدف رد صلاحیت سیاستمداران هنگام طرح اتهام علیه آنها هستند. طرح مشابهی در  زمان انتخابات مارس ۲۰۲۰ به کنست رژیم صهیونیستی ارائه شد اما هرگز به تصویب نرسید.

نتانیاهو در سه پرونده فساد به فریبکاری،سوءاستفاده از اعتماد عمومی و پذیرفتن رشوه متهم شده است. او اتهامات مطرح‌شده علیه خودش را رد کرده و دستگاه‌های مجری قانون و رسانه‌ها را به ضدیت با خودش متهم کرده است.

با وجود این اتهامات، حزب لیکود یک چهارم کل آرا را کسب کرد و  همچنان بزرگترین حزب در کنست رژیم صهیونیستی خواهد بود. تحلیلگران می‌گویند این وضعیت به معنای آن است که رأی‌دهندگان خواستار عزل نتانیاهو از قدرت هستند اما بر سر گزینه جایگزین او اجماع وجود ندارد.

انتهای پیام/


نظر شما :