ایران همچنان به تعهداتش پایبند می ماند؟

سرنوشت برجام در هاله ای از ابهام

۰۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۱ کد : ۱۷۸ انتخاب سردبیر دیپلماسی
آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی در جدید‌ترین گزارش خود تایید کرد که ایران به تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند است. اما خروج آمریکا از توافق و اعمال مجدد تحریم ها، با فشار مضاعف اقتصادی بر ایران همراه بوده و به ابراز شک و تردید درباره سرنوشت برجام انجامیده است. دیگر امضاکنندگان توافق هسته ای به ویژه رهبران اروپایی هم اگرچه سعی دارند به هر صورتی برجام را زنده نگه دارند، اما هنوز نتوانسته اند از سنگینی فشار اقتصادی بر ایران بکاهند. این مساله سبب شده که رهبر معظم ایران و همچنان مقامات دولت حسن روحانی درباره لزوم پایبندی کشور به توافق هسته ای ابراز تردید کنند...
سرنوشت برجام در هاله ای از ابهام

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به رغم خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، تهران همچنان به برجام پایبند است. آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش بازرسی سه ماهه فعالیت های هسته ای ایران تایید کرد که جمهوری اسلامی همچنان مطابق محدودیت های تعیین شده در سطح غنی سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم غنی شده عمل می کند.


ایران در توافق هسته‌ای برجام موافقت کرد در برابر تسهیل تحریم های بین المللی از برنامه غنی سازی هسته عقب نشینی کند و هرگز در صدد تولید تسلیحات هسته ای برنیاید. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه مه از تصمیم به خارج کردن کشورش از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران خبر داد. دیگر امضاکنندگان برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، اتحادیه اروپا و ایران همچنان سعی دارند توافق را زنده نگه دارند، اما سرنوشت آن در ابهام است.


ترامپ بارها در کمپین‌ های انتخابات ریاست جمهوری و پس از ورود به کاخ سفید، توافق هسته ای ایران را ناقص خواند و گفت این توافق برای متوقف کردن تهدیدهای ایران در منطقه و جهان کافی نیست. 


ژان ایو لودریا وزیر امور خارجه فراسه روز پنجشنبه با اشاره به اینکه ایران نمی تواند بحث و جدل ها بر سر توافق را نادیده بگیرد، گفت برجام همچنان برای امنیت بین المللی و خلع سلاح هسته ای «ضروری» است.


این در حالی است که آیت‌ الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران روز چهارشنبه به «کنار گذاشتن» برجام در صورتی که نتواند منافع ملی کشور را تامین کند، تهدید کرد و سبب شد قدرت های اروپایی در راستای تضمین زنده ماندن برجام دیدار کنند.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم روز پنجشنبه در توئیتی نوشت که پایبندی به برجام تنها گزینه پیش روی ایران نیست: «اگر هدف حفظ برجام است، هیچ گریزی به جز شهامت در اجرای تعهدات و عادی سازی روابط اقتصادی ایران به جای زیاده خواهی، وجود ندارد. نه در کلمات، بلکه در عمل هم باید به تعهدات پایبند بود. پایبندی به توافق هسته‌ای تنها گزینه ایران نیست.»


ایران به شدت درگیر عواقب اقتصادی اعمال مجدد تحریم های ایالات متحده است که در ماه اوت اجرایی شدند. دور دوم تدابیر تنبیهی آمریکا علیه بخش انرژی ایران هم در ماه نوامبر به اجرا در می آیند. تهران تعلیق محدودیت های اعمالی از سوی واشنگتن را خواستار شده و در همین زمینه به دیوان بین المللی دادگستری (لاهه) شکایت و ادعا کرده است که این تحریم ها نقض معاهده دوستی بین دو کشور (1995) هستند. انتظار می رود دیوان دادگستری بین المللی در چند هفته آتی درباره بررسی درخواست ایران تصمیم گیری کند، اما صدور رای نهایی در این زمینه می تواند چند سال طول بکشد.

 

منبع: الجزیره / مترجم: طلا تسلیمی

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه توافق هسته ای ایران گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خروج آمریکا از برجام


نظر شما :