اجرای ۸۰۰ حکم اعدام در پنج سال اخیر

افزایش اعدام فعالان شیعه در دوران حکمرانی ملک سلمان و فرزندش

۲۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۵ کد : ۱۷۷۰۵ بین الملل
کارنامه های حقوق بشری در عربستان سعودی در پنج سال اخیر و در دوران حکمرانی سلمان بن عبدالعزیز و پسرش محمد بن سلمان، افزایش بی سابقه اعدام ها را در حق فعالان مسالمت آمیز شیعه نشان می دهد.این در حالی است که بسیاری دیگر از این فعالان در معرض تهدید اجرای حکم اعدام قرار دارند.
افزایش اعدام فعالان شیعه در دوران حکمرانی ملک سلمان و فرزندش

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیه کارنامه های حقوق بشری در عربستان سعودی در پنج سال اخیر و در دوران حکمرانی سلمان بن عبدالعزیز و پسرش محمد بن سلمان، افزایش بی سابقه اعدام ها را در حق فعالان مسالمت آمیز شیعه نشان می دهد.این در حالی است که بسیاری دیگر از این فعالان در معرض تهدید اجرای حکم اعدام قرار دارند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از پایگاه خبری مراه الجزیره، براساس گزارشی که توسط سازمان اروپایی- سعودی حقوق بشر منتشر شده، تعداد اعدام های اجرا شده در بین مخالفان و فعالان مسالمت آمیز از جمله شیعیان به طرز چشمگیری افزایش یافته و به مرز ۸۰۰ مورد رسیده است.

براساس گزارش این سازمان حقوق بشری، ریاض در طول این مدت دست کم ده حکم اعدام در حق کودکان ونوجوانان اجرا کرده است که در هیچ یک از آنها محاکمه ای عادلانه برگزار نشده است.

سال ۲۰۱۹ میلادی جهان با یک فاجعه انسانی از خواب بیدار شد؛ جایی که مقامات سعودی حکم اعدام ۳۷ نفر از جمله ۳۳ شیعه را به بهانه محکومیت آنها در پرونده های تروریستی اجرا کردند و همین موضوع باعث شکل گیری کمپین های جهانی علیه سرکوب ها در عربستان شد.

پیش از آن نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی وزارت کشور عربستان سعودی از اجرای احکام اعدام در حق چهار فعال شیعه به نام های یوسف المشیخص، مهدی الصایغ، زاهر البصری و امجد آل امعیبد خبر داد که همگی از استان قطیف بودند. اعدام این افراد در پی مشارکت آنها در جنبشی صورت گرفت که منطقه مذکور در سالهای پیشتر شاهد آن بود.

براساس این گزارش، وزارت کشور عربستان همانند دیگر موارد مشابه، اعدام این افراد را به پرونده های تروریستی نسبت داد و مدعی شد که آنها یک گروه تروریستی بودند که مرتکب اقدامات تروریستی می شدند.

به عنوان بزرگترین اعدام دسته جمعی در این کشور از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون، مقامات سعودی در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی ۴۷ مرد را اعدام کردند که آیت الله شیخ نمر باقرالنمر در صدر آن قرار داشت و این اعدام پس از ۱۵۸ عملیات اعدامی صورت گرفت که مقامات آل سعود در سال ۲۰۱۵ میلادی اجرا کرده بودند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: ملک سلمان محمد بن سلمان اعدام شیعیان


نظر شما :