ظریف:

در سیاست فشار حداکثری تفاوتی بین ترامپ و بایدن نیست

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ کد : ۱۷۶۰۳ برگزیده ها
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی در دومین نشست مجمع گفت‌وگوی تهران، وضعیت منطقه غرب آسیا را بد توصیف کرد و یکی از دلایل اصلی آن را مداخله بین‌المللی خواند.
در سیاست فشار حداکثری تفاوتی بین ترامپ و بایدن نیست

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - «محمدجواد ظریف» پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در سخنانی در دومین نشست مجمع گفت‌وگوی تهران که به صورت مجازی در حال برگزاری است، ابتدا به تبریک نوروز پرداخت و سپس به تشریح وضعیت منطقه غرب آسیا پرداخت.

وی در این خصوص گفت: صادقانه باید گفت که وضعیت کنونی منطقه ما خوب نیست. خونریزی، جنگ‌های داخلی، بی‌ثباتی و خشونت از یک طرف و جا ماندن از پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و انسانی از طرف دیگر شرایط حسادت برانگیزی نیست. ما همه این مشکلات را می‌دانیم اما به ندرت به ریشه‌ها و دلایل آن توجه می‌کنیم. 

وی افزود: معتقدم سه ریشه اصلی وجود دارد که شامل مداخله بین‌المللی، امنیتی کردن و اولویت سازی کردن است. شکی نیست که یکی از مهمترین دلایل مشکلات موجود، مداخله طولانی و خطرناک بین‌المللی در منطقه ما است. منطقه ما هدف طرح‌های ژئوپولتیک از سوی بازیگران خارج از منطقه در پنج قرن گذشته بوده است. در حافظه اخیر، آمریکا ناامنی و بی‌ثبانی در منطقه را بیشتر از هر جای دیگری تشدید کرده است. همانطور که آمار خود آن‌ها (آمریکایی‌ها) نشان می‌دهد، چیزی حدود هفت تریلیون دلار در جنگ‌های بی‌پایان و مداخله نظامی در این منطقه در کمتر از دو دهه هدر شده است.

ظریف تاکید کرد: اما مداخله آمریکایی‌ها تنها به حوزه نظامی محدود نبوده است. اقدامات اقتصادی تحمیلی آمریکا که علیه مردم ایران انجام شده بخصوص در دوران همه‌گیری چیزی کمتر از جنگ اقتصادی نیست. با این حال همانطور که اکنون شاهد هستیم، در دنبال کردن سیاست شکست خورده فشار حداکثری تفاوتی بین رئیس‌جمهور سابق و کنونی آمریکا نیست. 

وزیر خارجه ایران گفت: به دلیل برتری نسبی در قدرت نظامی، آمریکا به دنبال امنیتی کردن همه چیز با هدف تسلط است. منطقه ما مثال کامل این مورد است، آمریکا با مداخلاتش امنیتی کردن منطقه ما و بخصوص ایران را دنبال می‌کند. به همه چیز از جنبه نظامی نگاه می‌شود. به منطقه به چشم منطقه نظامی نگاه می‌شود و ماهیت غالب تعاملات در منطقه نظامی است. این امتیاز دیگری برای آمریکا و شرکای غربی آن دارد و آن فروش و صادرات تسلیحات نظامی آن‌هاست. 

وی در تشریح این مسئله گفت: شش همسایه جنوبی ما در خلیج فارس با جمعیت کلی کمتر از ۴۰ میلیون نفر، یک چهارم همه تسلیحاتی که در جهان به فروش می‌رسد را خریداری کرده‌اند. یکی از آن‌ها بیش از ۶۰ میلیارد دلار سال گذشته در این راه هزینه کرد و دیگری با جمعیت تنها ۱.۵ میلیون نفر، ۲.۲ میلیارد دلار هزینه کرد. 

وزیر خارجه در ادامه گفت: برای امنیتی کردن لازم است، تهدیدها و دشمنان ساختگی (برای توجیه) و همچنین دوستان ساختگی و اتحادهای سطحی داشته باشید. امنیتی کردن همچنین اولویت‌های منطقه را از مهمترین چالش‌ها و تهدیدهای امنیتی واقعی به رسیدگی به موارد جعلی تغییر می‌دهد. 

وی ادامه داد: شاید یکی از انگیزه‌های اصلیِ در اولویت قرار دادن این تهدیدهای امنیتی ساختگی در منطقه ما، به عقب راندن مسئله فلسطین و حتی اگر ممکن باشد، نادیده گرفتن آن باشد. پایان دادن به وضعیت بغرنج فلسطین باید طولانی‌ترین اولویت منطقه باقی بماند. این یک مسئله جهانی است. هیچ صلح و ثباتی در منطقه و جهان با وجود ادامه وحشیگری صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان نمی‌تواند برقرار باشد. هیچ کس حتی برای یک لحظه نباید این تراژدی انسانی را فراموش کند یا به حاشیه براند. 

او در توضیح اولویت دیگر منطقه گفت: اولویت دیگر منطقه باید رسیدگی به فهرست طولانی مسائلی باشد که مرتبط با معیشت روزانه مردم است. به عقیده من برای بهبود شرایط زندگی مردم باید تقابل را با همکاری جایگزین کنیم. این البته نیازمند تعهد به گفت‌وگو و دیپلماسی است. 

در حال تکمیل...

کلید واژه ها: ظریف فشار حداکثری


نظر شما :