فوتبال اسیر ناکاربلدها

فرار از بی عرضگی و ناتوانی مدیریتی با کلیدواژه تحریم

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۴ کد : ۱۷۵۳۱ تیتر یک
اظهارات وزیر ورزش پیرامون از دست رفتن میزبانی تیم ملی فوتبال و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و ربط دادن آن به تحریم‌ها، فرار رو به جلو و بهترین فرصت برای لاپوشانی این شکست و افتضاح است.
فرار از بی عرضگی و ناتوانی مدیریتی با کلیدواژه تحریم

سرویس ورزشی وقایع اتفاقیه - بدون شک یکی از بدترین اتفاقات برای فوتبال کشور طی سال‌های اخیر از دست دادن میزبانی برای نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین تیم ملی در راه مقدماتی جام جهانی است. اتفاقی که فوتبال ایران را به شوک برد و حالا نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان در جنگ نابرابر باید در عربستان، هند و ... به میدان بروند. از طرفی تیم ملی که در 3 بازی از 4 مسابقه پیشرو می‌توانست میزبان رقبای خود باشد، حالا باید در منامه به مصاف حریفانش در گروه C برود.

این اتفاق در روزهای اخیر بازتاب فراوانی در مجامع بین‌المللی و البته داخل کشور داشت و اظهارات مختلفی صورت گرفت. عده‌ای از کارشناسان معتقدند که ضعف دیپلماسی، عدم استفاده مناسب از کرسی های بین‌المللی، نداشتن زیر ساخت‌های لازم، سوء مدیریت و ... باعث چنین اتفاقی شده و عده‌ای هم در این بین سعی می‌کنند مسائل مختلف را به از دست رفتن میزبانی در رویدادهای مختلف فوتبالی ربط بدهند.

در این بین خیلی کارشناسان معتقدند عدم نظارت مناسب و ورود به موقع وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی ورزش در اینگونه موارد حساس باعث از دست رفتن فرصتی به این مهمی شده تا جایی که صعود تیم ملی به جام جهانی آینده به خطر افتاده است. اتفاقی که خیلی از بازیکنان و حتی سرمربی تیم ملی هم ابراز نگرانی خود را نسبت به این مساله نشان دادند اما مسئول ارشد وزارتخانه و در راس آن مسعود سلطانی‌فر سعی دارد این گاف بزرگ بین‌المللی را به مسائل دیگر ربط بدهد.

سلطانی‌فر روز گذشته در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تصمیم AFC گفت: مجموعه مدیریت ورزش کشور شامل وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون بر این باور هستیم که میزبانی حق مسلم ما است و پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد. ایران از همه لحاظ امن است و هیچ مشکلی برای میزبانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نداریم. «تحریم‌ها» نیز بخشی از پازل فشاری است که کنفدراسیون آسیا روی آن دست گذاشته و تصمیم ناعادلانه خود را توجیه می‌کند. 

این اظهارات نشان می‌دهد مسئول اول ورزش کشور به جای بررسی موضوع به این مهمی، به دنبال بهانه‌ای برای مشکلات پی در پی مدیریتی در زیر مجموعه خود می‌گردد و توپ عدم توانایی در چنین رویدادهایی را به زمین تحریم‌ها انداخته است. ناتوانی در پیگیری مسائل مهم بین‌المللی، جلسات بدون فایده و فاقد خروجی، وعده‌های بزرگ و شعارگونه ... همه و همه فوتبال کشور را به روزی انداخته که حالا صعود به جام جهانی برای هر ایرانی تبدیل به آرزو شده و باشگاه‌ها نیز برای یک میزبانی ساده از رقبای خود در لیگ قهرمانان باید سفرهای چند روزه و هزینه‌های سنگین را متحمل شوند.

متاسفانه فوتبال و ورزش کشور در حالی به اسارت ناکاربلدها درآمده که می‌شد با تصمیمات مناسب، شاهد بروز چنین اتفاقاتی نباشیم. مجموعه‌ای که تاکنون چندین عضوش در استان‌های مختلف به دلیل عدم نظارت مناسب بازداشت شده‌اند، چگونه می‌تواند در مسائل مهم بین المللی که نیاز به رایزنی و جلسات متعدد دارد موفق شود؟ رایزنی‌های بین المللی و استفاده از کرسی ها در نهادهای مهمی چون AFC تنها با گرفتن عکس‌ و با ژست‌های مختلف یا سفر برون مرزی برای تماشای مسابقات در جایگاه ویژه، در این 5-6 سال اخیر نه تنها ثمره‌ای برای فوتبال ایران نداشته بلکه فوتبال کشورمان را در سراشیبی سقوط قرار داده است.

مسعود سلطانی فر که در راهبری ورزش کشور ناتوان بوده و این حوزه را به ورطه سقوط رسانده، اکنون در فوتبال که بایستی با تدبیر و درایت، مانع از وقوع چنین فاجعه ای می شدند، کار را به جایی رسانده اند که بایستی متحمل چنین خسارتی بزرگ شویم. اگر وی در اداره ورزش توانمندی و تمرکز لازم را داشت، در شش ماه اخیر با همکاری مدیران فدراسیون وقتف مانع از وقوع چنین اسیب و خسارتی می شد اما این افراد ناتوان و ناکاربلد، به جای قبول تقصیر و سپردن امور به اهلش، توجیهات واهی را مطرح می کنند که خود دلالت بر عمق وضعیت مدیریت این حوزه ها دارد./فارس

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: سلطانی فر وزیر ورزش میزبانی لیگ قهرمانان آسیا


نظر شما :