نهادهای مردمی آستین بالا زدند

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۳ کد : ۱۷۴۳ اصلی جامـــعه
در گردهمایی روز جهانی سرطان، اقدام شبکه ملی سرطان برای پیوستن انجمن کنترل جهانی سرطان اطلاع‌رسانی شد.
نهادهای مردمی آستین بالا زدند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آراسب احمدیان، رئیس هیأت مدیره شبکه ملی تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان ایران و مدیرعامل مؤسسه خیریه محک با تقدیر از برگزاری برنامه هفته ملی سرطان توسط وزارت بهداشت، درمان و تحقیقات در خصوص گردهمایی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان همزمان با روز جهانی سرطان گفت: «شبکه ملی تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان متشکل از ۴۰ سازمان مردم‌نهاد است که همراهی‌شان در کنار یکدیگر ظرفیت وسیع‌تری را برای عملی شدن اهداف بزرگ‌تری فراهم می‌کند. این سازمان‌ها علاوه بر فعالیتی که سنگ‌بنای آن بر اساس نیت بنیانگذارانشان در جهت حمایت از بیماران مبتلا به سرطان است با پیوستن به مجموعه‌ای همچون این شبکه می‌توانند نقش مؤثرری را در پیشبرد بخشی از برنامه جامع ملی کنترل سرطان ایفا کنند.»

همراهی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سرطان با دولت در مسیر مبارزه با سرطان

به گزارش خبرآنلاین، احمدیان با اشاره به اقدام شبکه ملی سرطان برای پیوستن به انجمن کنترل جهانی سرطان گفت: «پیوستن به انجمن کنترل جهانی سرطان (UICC) از جمله دغدغه‌های شبکه ملی از روز اول بوده است چرا که عضویت در این شبکه امکان تبادل دانش و اطلاعات تخصصی روز و حضور در گردهمایی‌های بین‌المللی، توسعه ارتباطات میان جامعه متخصصان و در نهایت ارتقای سطح کیفی درمان و خدمات حمایتی برای بیماران مبتلا به سرطان و خانواده‌های ایشان را فراهم می‌کند.»

مدیرعامل مؤسسه خیریه محک در ادامه بیان کرد: «در چشم‌انداز بلندمدت، این شبکه قصد دارد برنامه‌ای را همسو با برنامه کنترل سرطان که توسط وزارت بهداشت کشور تنظیم می‌شود، تبیین کند تا سازمان‌های مردم‌نهاد بتوانند با استفاده از ظرفیت خود در برنامه پویش ملی سرطان حضور داشته باشند. در این همکاری شبکه با حمایت خود، دولت را در انجام وظایفش همراهی می‌کند. به این ترتیب یک برنامه یکپارچه در کنترل سرطان در کشور به وجود خواهد آمد.»

او افزود: «با پیگیری‌های صورت گرفته از طریق شبکه ملی سرطان، در سال جاری پنج سازمان مردم‌نهاد، از اعضای شبکه، به عضویت در این انجمن درآمده‌اند. در حالی که در 10 سال گذشته تنها دو سازمان در حوزه درمان سرطان عضو UICC بوده است. با استناد به این موارد می‌توان گفت دانش مؤسسات خیریه در حوزه پیشگیری و درمان سرطان ارتقا خواهد یافت.»

عملیاتی‌سازی اهداف شبکه ملی سرطان با استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی

رئیس هیأت مدیره شبکه ملی سرطان در ایران در خصوص فعالیت این شبکه گفت: «جهان امروز، جهان شبکه است و سازمان‌ها امروزه از فرهنگ شبکه‌ای و ابزارهای شبکه‌ای برخوردارند. رویکرد شبکه‌محور به دلیل ایجاد ظرفیت وسیعی که در سطوح ملی و بین‌المللی برای اعضای آن رقم می‌زنند، از سال ۲۰۱۰ مورد توجه قرار گرفته است. شبکه ملی نیز در طول ۱۸ ماه تأسیس خود بر آن شده است تا در کنار فعالیت‌های تخصصی هر یک از مؤسسات، با برگزاری جلسات منظم و مستمر در راستای مسائل جاری و استراتژیک گام بردارد.»

اهداف شبکه ملی سرطان

مدیرعامل محک ضمن گرامیداشت روز جهانی سرطان گفت: «روز جهانی سرطان و توجه به این بیماری را گرامی می‌داریم و از تلاش‌های تمام مؤسسات خیریه‌ حوزه سرطان که با فعالیت‌شان در ارائه خدمات درمانی و حمایتی پیام‌بخش امید به جامعه هستند و همچنین ظرفیت‌های جدیدی را در اجرای برنامه جامع ملی کنترل سرطان ایفا می‌کنند، سپاسگزاریم.»

احمدیان با اشاره به سایر هماهنگی‌های صورت گرفته شبکه جهت تأمین داروی مبتلایان به سرطان با همکاری سازمان غذا و دارو و اخذ مجوز وزارت بهداشت افزود: «وظیفه‌ اصلی شبکه اتکا به ظرفیت اعضا و بهره‌مندی از این فرصت هم‌افزایی با حضور سازمان‌های فعال در حوزه سرطان است تا در تکمیل برنامه‌ جامع کنترل سرطان در سطح ملی سهیم باشد و نسبت به جایگاه خود در مسیر پیشبرد این برنامه گام بردارد. بر همین اساس هر یک از سازمان‌ها علاوه بر فعالیت‌های خود در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان در قالب شبکه می‌کوشند تا به صورت زیربنایی و پایدار و با بهره‌مندی از ظرفیت جمعی خود در راستای اهداف این برنامه برای تشخیص زودهنگام سرطان، اثربخشی بیشتر درمان‌های این بیماری و ارتقای دانش حوزه درمان‌های تسکینی فعالیت کنند.»

او در پایان گفت: «امیدواریم در روز جهانی سرطان سال آینده تمامی اعضای این شبکه همراه یکدیگر در تحقق بخشی از اهداف این برنامه ملی موفق شده باشند و در کنار هم این موفقیت را جشن بگیرند.»

لازم به ذکر است ماهیت شبکه ملی تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان ایران کاملا غیردولتی بوده و بودجه آن از محل بودجه‌های عمومی و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود. جامعه هدف شبکه، مردم، بیماران و خانواده‌های آنها هستند. شبکه تلاش می‌کند بهترین و مناسب‌ترین خدمات پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و مراقبت‌های تسکینی را در اختیار مردم قرار دهد و از طریق (سازمان‌های عضو) برای دستیابی به هدف اصلی خود که همانا کنترل سرطان است تلاش ‌کند.

کلید واژه ها: روز جهانی سرطان انجمن کنترل جهانی سرطان سلامت خانواده


نظر شما :