تهران همچنان به برجام پایبند است

توافق نابسامان هسته ای ایران در صدر دستور کار اتحادیه اروپا

۰۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۷ کد : ۱۷۴ تیتر یک بین الملل
وزرای امور خارجه و دفاع اتحادیه اروپا روزهای پنج شنبه و جمعه دیداری غیررسمی را به ریاست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی بلوک اروپایی، در وین برگزار کردند طبق گزارش های منتشر شده، حفظ برجام ، بحران سوریه، مساله کره شمالی و شرایط کریمه از مهم ترین موضوعاتی بود که در این دیدار درباره آنها گفت و گو شد.
توافق نابسامان هسته ای ایران در صدر دستور کار اتحادیه اروپا

✍️ جوناتان تیرون
 

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مقامات ارشد دفاعی و دیپلماتیک اتحادیه اروپا پنجشنبه در وین گردهم آمدند تا درباره پاره ای از مسائل گفت و گو کنند. سرنوشت نامعلوم توافق هسته ای ایران و ثبات خاورمیانه در صدر دستورکار آنها است. این دیدار با انتشار گزارش سه ماهه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بازرسی ها در ایران که روز جمعه منتشر می شود، تلاقی پیدا کرده است. احتمالا طبق این گزارش ایران به تعهدات هسته ای مطابق توافقی که دونالد ترامپ ایالات متحده را از آن خارج کرد، پایبند بوده است.


تصمیم ایالات متحده به خروج از توافقنامه هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی فشارها را بر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در امضای توافقنامه نقش داشت، تشدید کرده است. دیپلمات های ارشد از فرانسه و آلمان اخیرا بیشترین درخواست را از اتحادیه اروپا برای تطبیق سیاست ها در راستای خنثی سازی تهدیدهای ایالات متحده مطرح کرده اند.


ریچارد دالتون، سفیر پیشین بریتانیا در ایران که اکنون ریاست اتاق بازرگانی بریتانیا ایران را بر عهده دارد، گفت: «اتحادیه اروپا اقدامات صحیحی در پیش گرفته است، اما خیلی کند پیش می رود.» به گفته دالتون که تمرکز مقامات اتحادیه اروپا بر محافظت از صادرات کشاورزی و دارویی به ایران را خواستار شده، بانک های اروپایی برای محافظت از دسترسی خود به بازار ایالات متحده در اجرای تحریم ها زیاده روی می کنند.


این در حالی است که حتی کمترین تلاش های اتحادیه اروپا برای حفظ روابطش با ایران با خشم ایالات متحده مواجه می شود. در واکنش به بسته کمک های مالی 18 میلیون یورویی (21 میلیون دلاری) اتحادیه اروپا به ایران، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بروکسل پیام اشتباهی به تهران ارسال می کند. اما در میانه اعتراض های مقامات ایالات متحده به ایران، این کشور همچنان به اجرای تعهداتش در توافق امضا شده در ماه جولای سال 2015 ادامه می دهد. ایران در این توافق متعهد شده در مقابل تسهیل تحریم های بین المللی اعمالی، ظرفیت و تولیدات مواد هسته ای قابل استفاده در تسلیحات را محدود کند.


دیدار مقامات اتحادیه اروپا در وین در زمان پیچیده ای برای 28 عضو بلوک صورت می گیرد. اعضای اتحادیه در حال کسب آمادگی برای خارج شدن بریتانیا از بلوک هستند و این در حالی است که سران کشورهای شرق اروپا به قوانین اتحادیه پایبند نیستند. مشکل رویارویی بروکسل با رم بر سر قوانین مهاجرتی هم وجود دارد. اما وزرای خارجه اتحادیه این دو روز با مسائل دیگری همچون شرایط در کره شمالی، روابط ترنس آتلانتیک و احتمال گسترش اتحادیه اروپا در جنوب شرقی قاره نیز درگیر هستند.


منبع: بلومبرگ / مترجم: طلا تسلیمی

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه تحریم های آمریکا علیه ایران خروج ترامپ از برجام اتحادیه اروپا برجام توافق هسته ای ایران


نظر شما :