بررسی مشکلات مستمری بگیران تامین اجتماعی

انباشت بدهی دولت، بازنشستگان را با مشکلات عدیده مواجه کرده است
۲۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۶ کد : ۱۷۳۵۴ برگزیده ها جامـــعه
طی یکی دو سال اخیر، خبر اعتراضات بازنشستگان مبنی بر عدم دریافت حقوق مکفی و بی توجهی مسئولان به امور معیشتی آنها بیش از گذشته به چشم می‌خورد و پرداخت بدهی ۸۹ هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق‌ها مهم‌ترین خواسته این افراد است.
بررسی مشکلات مستمری بگیران تامین اجتماعی

سرویس جامعه وقایع اتفاقیه - به نقل از ۸دی، این روزها افزایش مشکلات اقتصادی و معیشتی گریبانگیر همه اقشار جامعه ما شده و کمتر کسی را می‌توان یافت که از یکی نبودن دخل و خرج خود گله و شکایت نداشته باشد اما این موضوع فشار مضاعف‌تری را متوجه بازنشستگان و مستمری بگیران کرده است.

طی یکی دو سال اخیر، خبر اعتراضات و تجمعات بازنشستگان مبنی بر عدم دریافت حقوق مکفی و بی توجهی مسئولان به امور معیشتی آنها بیش از گذشته به چشم می‌خورد که این امر علاوه بر افزایش نارضایتی‌های عمومی و ایجاد التهاب در جامعه، سلامت این گروه سنی پرخطر در برابر کرونا را نیز تهدید می‌کند.

بازنشستگان تامین اجتماعی در هفته های اخیر در چند شهر کشور تجمعات اعتراضی برگزار کردند که این رویداد با صدور یک قطعنامه همراه بود و “تخصیص ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی برای اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها و رفع تبعیض بین بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی با صندوق‌های کشوری و لشکری”، مهم‌ترین خواسته آنان در این قطعنامه بود.

اجرای صحیح همسان‌سازی مطابق ماده‌ی ۹۶ تامین اجتماعی بر اساس نرخ واقعی تورم سالیانه برای تمام سطوح به صورت عادلانه به استناد بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، بکارگیری باقیمانده ۳۲ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی مرحله دوم سال ۱۳۹۹ اجرا تا پایان فروردین ۱۴۰۰ و پرداخت مابه‌التفاوت از مرداد ۱۳۹۹ و بکارگیری اعتبار ۹۰ هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی کامل حقوق در سال ۱۴۰۰ زمان اتمام اجرا تا پایان فروردین ۱۴۰۰ و پرداخت مابه‌التفاوت فروردین ۱۴۰۰ از دیگر مطالبات بازنشستگان در تجمعات اعتراضی روز گذشته بود.

پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز اخیراً در نشستی از پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان در قالب بند واو تبصره ۲ بودجه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: محاسبات مرحله دوم و تدوین فرمول ها در کانون بازنشستگی در جریان است تا طی چندروز آینده اعمال و مرحله دوم را اجرا کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بازنشستگان ۹۹ شامل متناسب سازی مرحله دوم می‌شوند یا خیر گفت: طبق فرمول، برای مرحله اول چون در سال ۹۹ بودیم، کسانی که تا آخر سال ۹۸ بازنشسته می‌شدند را شامل می شد اما در سال ۱۴۰۰ بازنشستگان ۹۹ هم برای مرحله دوم متناسب سازی شامل می‌شوند و دغدغه نداشته باشند.

pixel.gifافزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی بی سابقه است

علی حسین نژاد در گفتگو با خبرنگار ۸دی، با اشاره به بالا رفتن هزینه‌های زندگی و یکسان نبودن دخل و خرج مردم در شرایط فعلی اظهار داشت: در چند سال اخیر هیچگاه به اندازه امسال افزایش حقوق برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نداشتیم.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با بیان اینکه با افزایش سالانه بالغ بر ۴۰ درصد به برخی حقوق‌های بازنشستگان تامین اجتماعی در جهت رفع مشکلات آنها اقدام شده است افزود: مشکلات شدید اقتصادی باعث شد این عدد بزرگ خود را نشان ندهد.

وی ادامه داد: در پاره‌ای از موارد، بازنشستگان تامین اجتماعی میزان دریافتی خود را با بازنشستگان دولت مقایسه می‌کنند و این تفاوت موجب تجمعات و اعتراضات آنها شده است در حالیکه دولت از محل منابع ملی ،افزایش حقوق بیشتری را اعمال کرده و سازمان تامین اجتماعی چنین منابعی ندارد.

حسین نژاد با تاکید بر اینکه مطالبات بازنشستگان و مستمری می بایست مد نظر قرار گیرد خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی یک بیمه گر اجتماعی است و بر اساس آورده افراد به آنها حقوق می‌دهد یعنی میزان حق بیمه افراد، حقوق بازنشستگی آنها را تعیین می‌کند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با بیان اینکه تاخیری در پرداخت حقوق مستمری بگیران خود نداشتیم گفت: تامین اجتماعی بودجه دولتی ندارد و از محل پرداخت حق بیمه‌ها به بازنشستگان حقوق می‌دهد.

مقایسه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و دولت عادلانه نیست

وی تصریح کرد: کارکنان دولت ۳۰ سال کار می‌کنند اما متوسط پرداخت بیمه در تامین اجتماعی ۱۷ سال است لذا اشخاص نباید خود را با کارکنان دولت که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کردند مقایسه کنند.

حسین نژاد بیان داشت: اگر دولت بدهی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند بسیاری از مشکلات سازمان درخصوص پرداخت‌ها مرتفع خواهد شد.

وی عنوان کرد: با توجه به مصوبه دیروز مجلس محترم در خصوص پرداخت ۸۹هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۰ به سازمان تامین اجتماعی ، گامی مهم در راستای همسان سازی حقوق‌ها برداشته می‌شود.

پرداخت ماهانه ۴۸۲ میلیارد تومان تعهدات تامین اجتماعی در گیلان

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی ماهانه ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تعهدات خود را پرداخت می‌کند گفت: این عدد در گیلان حدوداً ۴۸۲ میلیارد تومان در ماه است.

وی ادامه داد: از مبلغ مذکور، ۳۵۰ میلیارد تومان مربوط به مستمری بگیران، ۲۰ میلیارد تومان تعهدات بیمه بیکاری و حدود ۱۲ میلیارد تومان نیز تعهدات کوتاه مدت و ۱۰۰ میلیارد تومان برای بخش درمان است.

حسین نژاد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات این سازمان، پرداخت دیرهنگام حق بیمه توسط کارفرمایان است تصریح کرد: با وجود همه مشکلات، حقوق بهمن و همچنین عیدی کاملا پرداخت شده و عمده اعتراضات مستمری بگیران نیز مربوط به بالا بودن هزینه‌های زندگی است که این موضوع نیز عوامل متعددی دارد.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: سازمان تامین اجتماعی بازنشستگان


نظر شما :