جدال‌ بر سر واکسن کرونا در اروپا

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۴ کد : ۱۷۳۰۲ بین الملل آخرین اخبار
وزارت امور خارجه انگلیس در ادامه جدال دیپلماتیک بر سر توزیع واکسن کرونا، معاون سفیر اتحادیه اروپا در لندن را احضار کرد.
جدال‌ بر سر واکسن کرونا در اروپا

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهاتهام‌زنی‌های اخیر «شارل میشل» رئیس شورای اروپا در خصوص نحوه توزیع واکسن کرونا، واکنش دولت انگلیس را به دنبال داشت.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، روز چهارشنبه «نیکول مانیون» معاون سفیر اتحادیه اروپا در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس فراخوانده شد.

روز گذشته (سه‌شنبه)، میشل در بیانیه‌ای نوشته بود: «از شنیدن اتهام ملی‌گرایی در خصوص واکسن که علیه اتحادیه اروپا مطرح شدند، شوکه شدم».

رئیس شورای اروپا افزود: «در این مسئله نیز حقایق دروغ نمی‌گویند. بریتانیا و ایالات متحده به‌طور آشکار صادرات واکسن یا اقلام ساخت واکسن به اتحادیه اروپا را ممنوع کرده‌اند اما اتحادیه اروپا هرگز صادر کردن آن‌ها را متوقف نکرده است».

میشل علاوه بر این روسیه و چین را نیز مورد حمله قرار داد و نوشت: «نباید اجازه دهیم روسیه و چین ما را به انحراف بکشانند. این دو رژیم ارزش‌هایی دارند که در مقابل ارزش‌های ما ناپسند هستند. آن‌ها عملیات تأمین واکسن محدودی برای دیگران را سازماندهی کرده‌اند اما به طور گسترده برای آن تبلیغ می‌کنند. اما اروپا از واکسن برای اهداف تبلیغاتی استفاده نمی‌کند».

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس در نامه‌ای به میشل ادعاهای او درباره توزیع واکسن کرونا را «تماماً غلط» توصیف کرد.

طی هفته‌های اخیر جدال انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر مقررات تجاری پس از اجرای برگزیت شدت گرفته و توزیع واکسن کرونا را تحت‌الشعاع قرار داده است.

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت دیروز (سه‌شنبه) هشدار داده است جهش‌های جدید کرونا باعث به راه افتادن موج جدید ابتلا به این ویروس در سراسر قاره اروپا شده است.

از ژانویه سال گذشته میلادی که بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر اجرای برگزیت به توافق رسیدند، گروه‌های وفادار به بریتانیا در ایرلند شمالی بارها به اخلال در وارد کردن کالا از بریتانیا اعتراض کرده‌اند و این توافق را در تناقض با توافق بلفاست دانسته‌اند.

هفته گذشته درپی تشدید اختلافات لندن و بروکسل بر سر تأمین واکسن کرونا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس تهدید کرد بخش‌هایی از توافق برگزیت را که به ایرلند شمالی مربوط است تعلیق می‌کند.

جانسون در جلسه پارلمان گفت، احتمال دارد ماده ۱۶ پروتکل ایرلند شمالی را به اجرا بگذارد تا اطمینان یابد مانعی بر سر راه تبادل تجاری با این بخش از بریتانیا وجود ندارد.

در ماده ۱۶ این پروتکل آمده است، درصورتی که اجرای آن موجب مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی شود، ماشه‌ای اضطراری را درنظر می‌گیرد که به هردو طرف اجازه مداخله در آن را می‌دهد.

علاوه بر جانسون، اتحادیه اروپا نیز  تهدید کرده بود برای کنترل صادر کردن واکسن کرونا به ایرلند شمالی، ماده ۱۶ را فعال خواهد کرد اما ساعاتی بعد از موضع خود عقب‌نشینی کرد.

«مایرید مک‌گینس» مسئول امور مالی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گذشته تهدید جانسون مبنی بر فعال کردن ماده ۱۶ را محکوم کرد و درخصوص بی‌اعتمادی بروکسل به لندن هشدار داد.

علاوه بر این جدال‌های دیپلماتیک، «جنیفر ساکی» سخنگوی دولت آمریکا روز دوشنبه مدعی شد دولت بایدن تلاش روسیه برای زیر سوال بردن واکسن‌های ساخت شرکت‌های «فایزر» و «مدرنا» را تحت نظر دارد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه در واکنش به این ادعای کاخ سفید گفت: «ما همواره با سیاسی‌کاری در قبال مسائل مربوط به واکسن [کرونا] مخالف هستیم. روسیه هرگز در چنین کمپین‌هایی علیه دیگر واکسن‌ها مشارکت نداشته و نخواهد داشت».

سخنگوی کاخ کرملین افزود: «تمام این اظهارات بی‌معنی بوده و بر پایه واقعیت نیستند. واقعاً تأسف می‌خوریم اگر کسی این اظهارات را جدی بگیرد».

پسکوف همچنین به اظهارات یکی از مقامات آژانس دارویی اروپا که واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه را به «هفت‌تیر روسی» تشبیه کرده بود واکنش نشان داد و خواستار عذرخواهی این مقام اروپایی شد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: واکسن کرونا اروپا


نظر شما :