کووید ۱۹، بحرانی با چهره زنانه

۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۰ کد : ۱۶۹۷۱ بین الملل آخرین اخبار
دبیر کل سازمان ملل متحد در آستانه روز جهانی زن در مقاله ای آورده که همزمان با بزرگداشت روز جهانی زن در بحبوحه همه‌گیری جهانی، واقعیت محض این است: بحران کووید-۱۹ چهره‌ای زنانه دارد.
کووید ۱۹، بحرانی با چهره زنانه

به گزارش سرویس بین الملل وقایع اتفاقیه - از دفتر سازمان ملل درجمهوری اسلامی ایران، «آنتونیو گوترش» در آستانه روز جهانی زن هشتم مارس مقاله ای را منتشر کرده است. 

گوترش در این مقاله تاکید کرده که همه گیری در حال تشدید نابرابری های عمیق پیش روی زنان و دختران است، و نتایج سال ها پیشرفت در راستای برابری جنسیتی را از بین می برد. احتمال اشتغال زنان در بخش هایی که بیشترین آسیب را ازهمه گیری دیده اند بیشتر است. مهمترین کارکنان خط مقدم زنان هستند، که بسیاری از آنان از گروه های حاشیه ای نژادی و قومی و در رده های پایین اقتصادی قرار دارند.

وی در ادامه آورده که زنان ۲۴ درصد بیشتر در معرض از دست دادن شغل و افت شدید درآمد قرار دارند. شکاف جنسیتی در دستمزد که از قبل نیز بزرگ بوده، افزایش یافته است که شامل بخش سلامت نیز می شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر اینکه پرستاری و مراقبت بدون دریافت مزد به دلیل تجویز خانه نشینی و تعطیلی مدارس و مراقبت از کودکان به طرز چشمگیری افزایش یافته است، گفته که ممکن است میلیون ها دختربچه دیگرهرگز به مدرسه بازنگردند. مادران - به ویژه مادران سرپرست خانوار - درگیر مشکلات و اضطراب حاد شده اند.

وی افزوده است: همه گیری همچنین با افزایش چشمگیر خشونت خانگی، قاچاق، استثمار جنسی و ازدواج کودکان، به شکل همزمان باعث شیوع خشونت علیه زنان در سراسر جهان شده است.

گوترش با اشاره به اینکه در همین حال، حتی با اینکه زنان نماینده اکثریت کارکنان خدمات درمانی هستند، مطالعه اخیر نشان داد که ۳.۵ درصد از کارگروه های ویژه کووید-۱۹ از تعداد مساوی مرد و زن تشکیل شده بودند و یکی از هرپنج کارشناس خبره در بخش پوشش جهانی اخبار همه گیری، زن بودند، تاکید کرده که همه اشکال این محروم سازی به خودی خود وضعیتی اضطراری است. جهان برای پیشبرد رهبری زنان و مشارکت برابر آنان نیاز به حرکتی نو دارد و واضح است که چنین اقدامی به سود همه خواهد شد.

براساس این مقاله دبیرکل سازمان ملل، پاسخ به کووید-۱۹ قدرت و اثربخشی رهبری زنان را برجسته کرده است. در طول سال گذشته، کشورهایی که رهبر زن داشته اند نرخ انتقال کمتری داشته و اغلب در وضعیت بهتری برای بهبودی قرار دارند. سازمان های زنان خلأهای اساسی موجود در ارائه خدمات و اطلاعات حیاتی به ویژه در سطح جامعه را برطرف کرده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد یادآور شد: در سرتاسر جهان، هنگامی که زنان دولت‌ها را رهبری می‌کنند، شاهد سرمایه‌گذاری‌ های بزرگ‌تری در زمینه حمایت اجتماعی و مقابله با فقر هستیم. با حضور زنان در مجلس، کشورها سیاست‌های سخت‌گیرانه تری درباره تغییرات اقلیمی اتخاذ می‌کنند. وقتی زنان در فرآیند مذاکرات صلح حضور دارند، توافق‌ها ماندگاری بیشتری دارند.

وی تاکید کرده که با این حال در سطح جهان، زنان حداکثر یک‌ چهارم قانونگذاران ملی، یک‌ سوم اعضای دولت‌های محلی و تنها یک پنجم اعضای هیئت‌های دولت را تشکیل می‌دهند. در مسیر فعلی، رسیدن به برابری جنسیتی در سطح قانونگذاران ملی تا ۲۰۶۳ حاصل نخواهد شد. همچنین، برابری در بین سران دولت‌ها بیش از یک قرن طول خواهد کشید.

به اعتقاد گوترش، آینده‌ای بهتر، منوط به رفع این تعادل نداشتن در قدرت است. زنان از حقی مساوی برخوردارند تا راجع به تصمیماتی که زندگی آنان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد با اقتدار صحبت کنند.

وی معتقد است: بهبودی از همه‌گیری کووید ۱۹، فرصتی برای ما در جهت ترسیم مسیری نو و برابر است. بسته‌های حمایتی و محرک باید زنان را به طور خاص از طریق سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های مراقبتی هدف قرار دهد. اقتصاد رسمی بدون استفاده از کارهای مراقبتی و بدون دستمزد زنان نمی‌تواند به عملکرد خود ادامه دهد.همزمان با بهودی از این بحران، باید راهی برای آینده‌ای فراگیر، سبز و تاب‌آور ترسیم کنیم. اینجانب، تمامی رهبران جهان را دعوت به مدنظر قراردادن این شش عامل سازنده می‌کنم. 

 دبیر کل سازمان ملل متحدافزوده است، نخست، اطمینان یافتن از برابری در نمایندگی از هیات مدیره شرکت‌ها تا پارلمان‌ها، از آموزش عالی تا موسسه های عمومی بوسیله اقدام های ویژه و سهمیه‌بندی باید مورد توجه باشد. دوم، سرمایه‌گذاری قابل توجه در بخش مراقبتی و حمایت اجتماعی، و بازتعریف شاخص تولید ناخالص داخلی برای دیده شدن و حساب شدن کار در خانه باید مد نظر قرار گیرد. 

وی، سومین عامل سازنده را رفع موانع ورود کامل زنان در اقتصاد، از جمله از طریق دسترسی به بازار کار، حقوق مالکیت و اعتبار و سرمایه‌گذاری های هدفمند دانسته و گفته که چهارم، لغو کلیه قوانین تبعیض آمیز در همه زمینه‌ها - از حقوق کار و حقوق زمین تا احوال شخصیه و حمایت در برابر خشونت است. 

گوترش پنجمین عامل را این دانسته که هر کشور باید یک طرح واکنش اضطراری برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران تصویب کند، و با در نظر گرفتن بودجه، سیاست‌ها و اراده سیاسی به دنبال خاتمه دادن به این معضل باشد. آخرین عامل نیز تغییر ذهنیت‌ها، افزایش آگاهی عمومی و دعوت به رفع تعصب نظام مند است.

وی در پایان مقاله خود، تاکید کرده که جهان این فرصت را دارد که نسل‌ تبعیض‌های تثبیت شده و نظام مند را پشت سر گذارد. وقت آن است که آینده‌ای برابر بسازیم.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: کووید 19 بحرانی با چهره زنانه


نظر شما :