رشد ۵۸ درصدی سرمایه گذاری جسورانه آمریکا

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۱ کد : ۱۶۹۰ اصلی علم و فناوری
رشد ۵۸ درصدی سرمایه گذاری جسورانه آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپ در سال ۲۰۱۸ نشان دهنده کاهش معاملات و رشد ارزش آنهاست. به‌واقع می‌توان گفت سال ۲۰۱۸ در حالی به پایان رسید که یک سال طلایی برای صنعت سرمایه‎گذاری جسورانه (VC) برای آمریکا بود. در سال گذشته میزان سرمایه‎گذاری با یک جهش چشمگیر از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت. اتفاقی که از زمان شکل‎گیری عصر دات‎کام در سال ۲۰۰۰ بی‌سابقه بود و برای نخستین‌بار روی داد.
در ۸۹۴۹ معامله مربوط به VC بالغ بر ۱۳۰.۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است. نخستین‌بار این رشد سرمایه‌گذاری VC در سال ۲۰۰۰ در اوج شکوفایی دات‌کام رخ داد. 

به گزارش دنیای اقتصاد، آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپی ۲۰۱۸ به نقل از PitchBook Data نشان می‎دهد سرمایه‌گذاری VC آمریکا در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۷ که ۸۳ میلیارد دلار بوده حدود ۵۸ درصد رشد کرده است. این رشد در حالی رقم خورده که تعداد معاملات مربوط به استارت‎آپ‎ها در همین مدت حدود ۵.۷ درصد کاهش یافته است. بازارهای جسورانه در سال گذشته کاهش قابل‌توجهی در تعداد معاملات روی استارت‌آپ‌های نوپا را تجربه کرده است. به این معنی که سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه رشد استارت‌آپ‌ها با کاهش مواجه شد.

البته این کاهش تعداد معاملات در مراحل نهایی سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های بالغ‌تر نیز مشهود بود. با این حال، ۶۱.۹ درصد کل منابع سرمایه‌گذاری شده ناشی از معاملات به ارزش ۵۰ میلیون دلار یا بالاتر است که نشان می‎دهد متوسط اندازه‌های معامله و ارزش‌گذاری‌ها در تمام مراحل سرمایه‌گذاری افزایش یافته است. افزایش آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپی ۲۰۱۸ و اندازه معامله و ارزش‌گذاری‌ها به‌همراه جریان توافق سالم نشان می‌دهد حمایت مالی از استارت‌آپ‌ها احتمالا با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت. همچنین در این مدت، یونیکورن‌ها در مجموع ۴۴.۵ میلیارد دلار سرمایه‌ جذب کرده‌اند و ۳۳.۹ درصد کل سرمایه‌گذاری VC در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده‌اند.

تغییر روند سرمایه‎گذاری‎های جسورانه

آمار نشان می‌دهد سرمایه‎گذار شرکتی و شخصی برای مشارکت در معاملات جسورانه به سرعت همچنان رو به رشد بوده است. شرکت‎های VC در سال گذشته ۱۴۴۳ معامله و سرمایه‎گذاران شخصی نیز ۷۹۲ معامله انجام دادند. ارزش سرمایه‌گذاری‎های خصوصی بالغ بر ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده و نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد رشد کرده است. رشد سرمایه‎گذاری‎های شخصی در سال گذشته در حالی بوده که روند میزان سرمایه‎گذاری و تعداد معاملات از سال ۲۰۱۵ نزولی بوده است. اگرچه تعداد معاملات در سال ۲۰۱۸ نتوانست به سال ۲۰۱۵ که بیشترین تعداد معاملات را داشت برسد، اما ارزش سرمایه‌گذاری در این سال حدود ۱۰.۶ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۱۵ بیشتر است. این امر حاکی از آن است که سرمایه‎گذاران ترجیح می‎دهند روی استارت‎آپ‎های کمتر و مطمئن‎تری سرمایه‌گذاری کنند ولو اینکه منابع بیشتری را سرمایه‌گذاری کرده باشند.
آمار PitchBook Data نیز نشان می‎دهد گرایش به سرمایه‌گذاری در معاملات با ارزش بالای ۵۰ میلیون دلار بیشتر شده است. علاوه بر آن، تعداد معاملات با ارزش کمتر از یک میلیون دلار روند نزولی داشته است. همچنین بر اساس آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپی ۲۰۱۸ بررسی ارزش معاملات حاکی از آن است که صنعتVC  تفکر معاملات بزرگ در این مرحله را به‌عنوان هنجار آغاز کرده‌ است؛ یعنی با افزایش متوسط عمر استارت‎آپ‎ها، سرمایه آنها افزایش می‌یابد. در سال گذشته، معاملات بیش از ۵۰ میلیون دلار تنها ۱۷.۵ درصد کل فعالیت معامله در مرحله آخر را نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، ۱۷.۵ درصد معاملات که در مرحله آخر انجام گرفته ارزش بالای ۵۰ میلیون دلار دارد.
نقطه خروج در استارت‎آپ‌های تحت حمایت VC در سال ۲۰۱۸ نیز قدرت زیادی را نشان داد به‌طوری که برای اولین‌بار پس از سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. همچنان عمده‌ترین مسیر خروج استارت‎آپ‎ها ادغام آنها با شرکت‎های بزرگ است. مهم‌ترین ادغام‎ها تصاحب GitHub توسط مایکروسافت به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار و تصاحب شرکت امنیتی Duo توسط سیسکو به ارزش ۲.۴ میلیارد دلار بود. پس از آن راه خروج استارت‎آپ‎ها عموما فروش آنها است که نسبت به سال گذشته تعداد خروجی‌ها از این روش بیشتر شده، در حالی که در سال ۲۰۱۸ اکوسیستم استارت‎آپ در مقایسه با سال ۲۰۱۷، شاهد ادغام کمتری بوده است.
اما شاید یکی دیگر از نشانه‌های خوش‌بینانه نقدینگی ناشی از باز شدن پنجره عرضه اولیه سهام (IPO) تکنولوژی بعد از مدت‌ها انتظار بود زیرا برای دومین سال متوالی، IPO ها به همراه سرمایه‎گذاری شخصی سهم بیشتری از خروجی‌های تحت حمایت VC را تشکیل دادند. به علاوه، بیش از ۵۰ درصد ارزش خروجی مربوط به IPOها بوده است. بنابر آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپی در سال گذشته، بالغ بر ۸۵ عرضه اولیه سهام یا IPO در سال گذشته تکمیل شد که پس از سال ۲۰۱۴، بیشترین تعداد بوده و به تعبیری یک سیگنال دلگرم‌کننده و باارزش برای استارت‎آپ‎ها است. علاوه بر این، زمانی که فیس‌بوک عرضه عمومی خود را به ۱۶ میلیارد دلار افزایش داد، مجموع ارزش خروجی‌ها از جنس IPOها در سال ۲۰۱۸ در طول یک دهه اخیر (به‌جز سال ۲۰۱۲) فراتر از حد رفت. انتظارات سرمایه‌گذار از IPO در نیمه اول سال ۲۰۱۹ برای استارت‌آپ‌هایی مانند اوبر، Lyft، Airbnb، و Slack نشان می‌دهد پنجره IPO می‌توانست حداقل تا آینده نزدیک باز شود اما با وجود این نشانه‌های مثبت، نوسان روزافزون در بازارهای عمومی، به‌ویژه در فصل چهارم سال ۲۰۱۸، سایه‎ای از تردید و سرگردانی را روی این پنجره قوی IPO که مربوط به شرکت‎های نوپا و خوشنام است، ایجاد می‌کند. با این حال بر اساس آمار سرمایه‌گذاری استارت‌آپی ۲۰۱۸، مسیر خروج فضای استارت‌آپی بیش از گذشته به IPO و بازار عمومی وسیع‌تر وابسته می‌شود، به این ترتیب باید IPO بیشتری ایجاد شود تا مسیری برای جمع‌آوری سرمایه قابل‌توجه و ایجاد نقدینگی و درآمد برای سهامداران به‌وجود آید.

کلید واژه ها: مایکروسافت استارت‌آپ سرمایه‌گذاری VC


نظر شما :