قطر مقتدرترین قهرمان تاریخ جام ملت‌های آسیا!

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۵ کد : ۱۶۸۹ اصلی ورزشی
تیم‌ملی قطر با ۱۹ گل زده، یک گل خورده و کسب ۷ پیروزی تبدیل به مقتدرترین قهرمان تاریخ رقابت‌های جام ملت‌ها شد.
قطر مقتدرترین قهرمان تاریخ جام ملت‌های آسیا!

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: از دیشب تا الان و از وقتی که روشن ایرماتوف سوت پایان بازی فینال جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ را به صدا درآورد، خیلی ها درباره عجیب بودن درست از آب درآمدن پیشنهاد ژاوی در خصوص قهرمانی قطر صحبت می کنند اما شاید خود ستاره اسپانیایی السد هم روزی که پیش بینی خودش را رسانه ای کرد به این فکر نمی کرد که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ با چنین اقتداری تبدیل به قهرمان بازی ها شود.

قطر حالا تبدیل به مقتدرترین قهرمان تاریخ رقابت های جام ملت های آسیا شده. با فاصله گرفتن از دوره اول بازی ها که با 4 تیم برگزار شد تا همین دوره قبل که ۱۶ تیم در استرالیا حاضر بودند. 

به گزارش خبرآنلاین، عنابی ها در حال حاضر جدیدترین قدرت آسیا هستند. با ثبت آماری فوق العاده که آنها را به اولین قهرمانی تاریخ فوتبال شان در بزرگ ترین قاره دنیا رسانده. سال ۱۹۶۰ کره جنوبی تقریبا با همین آماری که از قطر ثبت شده به قهرمانی بازی ها رسید. همه بازی هایش را برد و فقط یک گل دریافت کرد اما چه کسی می تواند جامی که ۴ تیم در آن حضور داشتند را با رقابت های این دوره مقایسه کند؟ 

تیم ملی کشور خودمان هم در ۳ دوره متوالی که قهرمان بازی ها شد، عملکرد مقتدرانه ای از خودش ثبت کرد. مثلا ایران در جام ملت های ۱۹۷۶ بدون گل خورده قهرمان شد و همه بازی های دور گروهی خودش را هم با برد پشت سر گذاشت ولی باز هم از دید آماری ایران بعد پشت سر گذاشتن 4 بازی به جام قهرمانی رسید.

در تاریخ بازی ها تیم های زیادی بودند که بدون باخت در دور گروهی به قهرمانی رسیدند. مثلا عربستان که در سال های ۱۰۸۴ و ۱۹۸۸ به چنین رکوردی رسید ولی هیچ تیمی مثل تیم فلیکس سانچز همه بازی های خودش را با برد پشت سر نگذاشت. قطر حتی در همه بازی های مرحله حذفی حریفانش را در طول ۹۰ دقیقه شکست داد. کاری که از سال ۲۰۰۴ به این سمت هیچ قهرمانی موفق به انجام آن نشده بود. 

آخرین بار ژاپن در جام ملت های ۲۰۰۰ با بردن تمامی حریفانش در ۹۰ دقیقه مراحل حذفی را پشت سر گذاشت و قهرمان شد. با این وجود اما سامورایی ها از نظر تعداد گل های خورده فاصله زیادی با عملکرد قطر دارند. آنها حتی وقتی سال ۲۰۱۱ چهارمین قهرمانی خود در آسیا را جشن گرفتند، نتوانستند با ثبت پیروزی صد درصدی در تمامی بازی های شان به همچین افتخاری برسند. 

آنها در بازی اول مرحله گروهی مقابل اردن متوقف شدند. اتفاقی که در این جام با وجود روبرو شدن با حریفانی مثل عربستان، عراق، کره جنوبی و امارات هیچ گاه برای قطر رخ نداد. 

فقط در دوره قبلی بازی ها بود که کره جنوبی عملکردی دقیقا مشابه قطر این دوره از خودش ثبت کرد اما در نهایت آنها چشم بادامی ها قهرمانی را جشن نگرفتند. آنها با ۳ برد در دور گروهی به مرحله حذفی رسیدند و بدون دریافت حتی یک گل تا فینال هم پیش رفتند. در بازی نهایی اما اولین گل جام را دریافت کردند و مقابل استرالیا در نهایت ۲-۱ شکست خوردند.

پس حالا با خواندن این آمار به راحتی می توانیم از قطر به عنوان مقتدرترین قهرمان تاریخ بازی ها یاد کنیم. تیمی که در اولین دوره ۲۴ تیمی شدن بازی ها، هر ۷ بازی خود را با برد پشت سر گذاشت، تنها یک گل دریافت کرد و ۱۹ بار دروازه حریفان را باز کرد. تیمی که دروازه بان و مهاجماش رکوردها را یکی پس از دیگری به نام خود ثبت کردند.

کلید واژه ها: جام ملت های آسیا 2019تیم‌ملی قطر


نظر شما :